Czy można sprzedać rzecz, która fizycznie nie istnieje? Można. I to jeszcze w szczytnym celu. Udowadnia to transpłciowa modelka Victoria's Secret, Valentina Sampaio, która we współpracy z Lions Management i firmą blockchain Lukso, stworzyła niewymienialny token (NFT) w postaci czerwonej sukienki. To w skrócie unikatowy cyfrowy składnik aktywów, który jest niematerialny i kolekcjonerski. NFT działają w oparciu o architekturę blockchain i zdobyły popularność w 2017 roku dzięki grze CryptoKitties, polegającej na kolekcjonowaniu wirtualnych kotów.

Na początku tego roku tokenami zainteresowała się branża kreatywna oraz celebryci i influencerzy, którzy zaczęli wytwarzać własne pliki.

Ich kreacje spotykały się za każdym razem z tak ogromnym zainteresowaniem, że Sampaio postanowiła zamieszanie wokół NFT przekuć w coś dobrego. Sukienka, którą zaprezentowała ostatnio w zaangażowanym filmiku na Instagramie i która nie istnieje fizycznie, powstała jako token, by trafić na licytację, a zebrane z niej pieniądze mają zostać przekazane takim organizacjom wspierającym LGBTQ, jak Ali Forney Center, GLAAD i Pride Live.

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach trafiła właśnie do przedsprzedaży. To must have czytelniczy na jesień 2021>>

Kreacja została zaprojektowana przez cyfrowego artystę Neri i można ją było zobaczyć również na okładce najnowszego wydania cyfrowego magazynu V Magazine. Jej licytacja kończy się dziś - póki co modelce udało się zebrać już ponad 200 000 dolarów. "Ta sukienka NFT jest w żywiole krwi. Krew, która daje nam życie. Krew, która daje życie trans, które straciliśmy. Krew, która nas wszystkich łączy" wyjaśnia Valentina Sampaio.

Całą akcję modelka promuje za pomocą wspomnianego wcześniej wideo: w „Lambada Dyed Red White Blue" w reżyserii Branislava Jankica i Jessego Balla widzimy Sampaio, która wymienia 34 osoby transpłciowe i nonkonformistyczne, które zostały zabite w tym roku z powodu przemocy anty-trans w USA. Pod koniec tego krótkometrażowego filmu na jej ciele pojawia się sukienka, po której spływa ciemnoczerwona ciesz (prawdopodobnie nawiązująca do przelanej z nienawiści krwi). Jej kolorystyka jest w rzeczywistości czerwono-biało-niebieska, co symbolizuje utracone życia osób transpłciowych.