Mikrodermabrazja to mało inwazyjny zabieg, który wykorzystuje specjalną głowicę do delikatnego złuszczania skóry i usunięcia martwych komórek na jej powierzchni. Jeśli zdarza ci się mieć matową, szorstką skórę, sesja mikrodermabrazji wygładzi ją i odżywi, dzięki czemu maska, serum lub krem nawilżający będą mogły skuteczniej wniknąć w jej głąb.

Istnieją różne rodzaje tego zabiegu: mikrodermabrazja tlenowa, mikrodermabrazja korundowa, mikrodermabrazja tlenowa, czy mikrodermabrazja igłowa. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów mikrodermabrazji jest jednak mikrodermabrazja diamentowa, która złuszcza martwy naskórek za pomocą "różdżki" zakończonej laserowo ciętym diamentem.

Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa?

Mikrodermabrazja diamentowa, to zabieg, który polega na ścieraniu naskórka za pomocą głowicy, która na jest wyłożona kryształkami diamentów o różnej gradacji, czyli grubościach kamieni. 

Jak twierdzi Emilia Wieczorkowska, kosmetolog z OT.CO Clinic, należy on do nieinwazyjnych rodzajów peelingów mechanicznych, jednak mimo wszystko warto obchodzić się z nim ostrożnie: “Stopień złuszczenia powinno dobierać się adekwatnie do cery i unikać agresywnych substancji aktywnych, aby nie doprowadzić do jej podrażnienia”.

Jak często należy poddawać się zabiegowi mikrodermabrazji? W zależności od indywidualnych potrzeb i wieku pacjenta, mikrodermabrazja może być wykonywana rutynowo, przy czym większość pacjentów korzysta z comiesięcznych sesji. Faza wstępna składająca się z trzech zabiegów w odstępach tygodniowych może zoptymalizować wyniki w zależności od tolerancji skóry i pożądanych efektów kosmetycznych.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazji należy unikać w przypadku posiadania oparzeń słonecznych, aktywnych zmian opryszczkowych lub stosowania izotretynoiny w ciągu ostatniego roku. Dodatkowo, jeśli ktoś cierpi na chorobę autoimmunologiczną, powinien najpierw skonsultować się z dermatologiem.

Według Emilii Wieczorkowskiej, do przeciwwskazań należą również aktywny trądzik, stosowanie retinoidów, infekcje, a także stany bakteryjne, grzybicze i wirusowe w obrębie twarzy.

Mikrodermabrazja diamentowa - ile kosztuje?

Ceny mikrodermabrazji diamentowej różnią się zależnie od miasta, gabinetu w którym jest wykonywana, a także od tego ,czy jest ona łączona z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

W większych miastach za jedną sesję należy zapłacić od 100 do 250 złotych, natomiast w mniejszych w mniejszych będzie to koszt rzędu 70-120 złotych.  

Mikrodermabrazja diamentowa - czy można ją zrobić w domu?

Chociaż w sieci znajdziemy artykuły opisujące, jak samodzielnie wykonać mikrodermabrazję krok po kroku, nie polecamy ich naśladować. Niestety, urządzenia do wykonywania mikrodermabrazji w domu nie są w stanie odtworzyć technologii wysokiej jakości głowic diamentowych, czyli elementów, które są niezbędne dla całego procesu złuszczania i regeneracji komórek, a używanie tańszych zamienników może przynieść nam więcej kłopotów, niż korzyści. 

“Domowa mikrodermabrazja może doprowadzić do przetarcia skóry, a co za tym idzie do zaburzeń w barierze hydrolipidowej naskórka. To niestety wiąże się z nieestetycznymi strupami i możliwością powstawania blizn. Późniejsza regeneracja skóry twarzy może trwać kilka tygodni, a niektóre zmiany mogą być niemożliwe do usunięcia” - mówi kosmetolog Emilia Wieczorkowska.

Jak w przypadku każdej znaczącej ingerencji w wygląd skóry twarzy, warto więc najpierw skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, aby nie tylko osiągnąć pożądane rezultaty, ale też przede wszystkim nie zrobić sobie krzywdy.

Urządzenia i kosmetyki do mikrodermabrazji diamentowej

Na rynku istnieje wiele urządzeń, które mają umożliwić wykonanie mikrodermabrazji w domu. Powstają nawet specjalne zestawy, które po otworzeniu pudełką są już w całości gotowe do natychmikastowego użycia. Jednak intensywność i skuteczność prawdziwego zabiegu wykonywanego przez profesjonalistę jest bardzo trudna (żeby nie powiedzieć niemożliwa) do odtworzenia w domowej łazience. Jak twierdzi Emilia Wieczorkowska, urządzenia do mikrodermabrazji diamentowej to kombajny kosmetyczne, które zawierają w sobie kilka technologii. Sam zabieg wykonywany jest bez użycia żadnych kosmetyków na suchej i dokładnie oczyszczonej skórze. 

Często zdarza się, że lekarz lub kosmetolog w gabinecie, po wykonanej mikrodermabrazji dobiera dodatkowy zabieg pielęgnacyjny, który jeszcze bardziej odżywia skórę i łagodzi zaczerwienienia powstałe podczas sesji.  “Mikrodermabrazję można połączyć z sonoforezą, czyli wtłaczaniem substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków i koniecznie nałożyć maskę łagodzącą, aby osiągnąć pełne rozświetlenie i ukojenie twarzy” - radzi kosmetolog. 

Powiedzmy sobie szczerze, bez odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia, bazując jedynie na wiedzy z internetu lub informacji zawartych na opakowaniu sprzętu do domowej mikrodermabrazji, nie jesteśmy w stanie samodzielnie zaopiekować się tak kompleksowo własną skórą. 

Efekty mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczeń i martwych komórek z powierzchni skóry, jednocześnie odmładzając ją i wygładzając. Korzyści z zabiegu docenią pacjenci z drobnymi zmarszczkami mimicznymi przebarwieniami słonecznymi, zatkanymi porami, problemami z teksturą skóry, zaskórnikami, czy niewielkimi bliznami.

“Po jednorazowym zabiegu widoczne jest oczyszczenie skóry z drobnych zaskórników, złuszczenie zalegającego martwego naskórka, czyli redukcja ziemistej skóry, oraz wyrównanie tekstury twarzy. Przychodząc do gabinetu regularnie, czyli co 3-4 tygodnie, jesteśmy już w stanie zauważyć znaczące efekty przed i po mikrodermabrazji oraz zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów” - potwierdza kosmetolog z OT.CO Clinic.

Zauważalne efekty mikrodermabrazji diamentowej

  • Gładkość skóry
  • Rozjaśniona cera.
  • Zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek.
  • Wyrównany koloryt skóry.
  • Zmniejszenie widoczności ciemnych plam.
  • Oczyszczone pory

Mikrodermabrazja diamentowa opinie

Jeśli wpiszesz w Google hasło “mikrodermabrazja diamentowa opinie”, w większości przeczytasz o pozytywnych doświadczeniach kobiet, które zdecydowały się na ten zabieg. Wszystko dlatego, że ewentualne efekty uboczne mogą być minimalne. Większość osób doświadcza krótkotrwałego zaczerwienienia, które ustępuje w ciągu kilku godzin. Jeśli lekarzowi czy kosmetologowi zdarzy się wejść zbyt głęboko w skórę podczas zabiegu, może wystąpić pieczenie lub kłucie, ale jest ono jedynie przejściowe.

Po zabiegu należy unikać stosowania retinoidów, kwasów lub peelingów, bo mogą one powodować podrażnienia. Z tego typu działaniami dobrze wstrzymać się na dwa tygodnie przed i po mikrodermabrazji.