Plectranthus amboinicus to roślina, która znana jest pod wieloma różnymi nazwami. Najczęściej nazywa się ją miętą meksykańską albo oregano kubańskim. Inne nazwy to mięta kubańska, mięta grubolistna, oregano meksykańskie, tymianek meksykański, kubański, hiszpański lub brazylijski. Co ciekawe, roślina ta nie pochodzi wcale z Ameryki, jak mogłaby sugerować większość jej nazw. W rzeczywistości rośnie w Afryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Jest spokrewniona z popularną u nas komarzycą.

Kubańskie oregano wygląda jak mięta o grubych liściach, choć różni się znacznie od popularnie stosowanej mięty pieprzowej. Jej listki mają owalny kształt, są mięsiste i mocno owłosione. Po ich przełamaniu pojawiają się kropelki wody. Roślina osiąga wysokość około 60-70 cm i mocno się rozkrzewia. Ma proste łodygi zakończone fioletowymi lub różowymi kwiatami, przypominającymi kłosy. Są one nieco podobne do lawendy, ale większe. Charakterystyczny jest też niezwykle intensywny i aromatyczny zapach meksykańskiej mięty, który jest wyczuwalny nawet po delikatnym poruszeniu rośliny.

Kombucha (kombucza) - jakie właściwości ma ten grzyb herbaciany? Przedstawiamy przepis na modny napój z kombuchy>>

Mięta meksykańska: właściwości

W medycynie ludowej mięta kubańska uważana jest za roślinę leczniczą. Zawiera w sobie dużo olejków eterycznych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomaga przy przeziębieniach, kaszlu, chorobach oskrzeli, stanach zapalnych gardła i jamy ustnej oraz przy chorobach skórnych. Napar albo zmiażdżone liście można stosować do inhalacji. Sprawdza się również jako środek na bezsenność i ból głowy.

Mięta meksykańska to jadalna roślina. Stosowana jako przyprawa jest całkowicie bezpieczna, jeśli jednak chcemy używać jej w celach medycznych, należy zachować ostrożność. Jej właściwości zdrowotne nie są jeszcze do końca poznane. Oregano kubańskie zawiera tymol, który w niewielkich dawkach ma działanie lecznicze, jednak jego przedawkowanie może być niebezpieczne. Najlepszą opcją jeśli chodzi o terapię z zastosowaniem kubańskiej mięty, jest kupiony w aptece olejek.

Mięta meksykańska: uprawa

Podobnie jak inne odmiany mięty, mięta kubańska jest łatwa w uprawie. Jest to roślina wieloletnia. Ponieważ naturalnie rośnie w klimacie tropikalnym, nie jest odporna na mrozy i źle znosi zimno. Minimalna temperatura w jakiej będzie się dobrze czuć to 10°C. W lecie można ją posadzić w ogródku albo na balkonie, a przez cały rok doskonale rośnie w doniczce w mieszkaniu.

Oregano kubańskie nie jest jeszcze u nas powszechną przyprawą i ciężko ją kupić np. w pęczkach, dlatego najlepiej wyhodować ją samemu. Można kupić gotowe sadzonki, dostępne w niektórych sklepach ogrodniczych lub w internecie albo zaopatrzyć się w nasiona, które najlepiej wysiewać do skrzynek w lutym. Ziemia do uprawy mięty meksykańskiej powinna być przepuszczalna i żyzna. Dorosłą roślinę można rozmnażać przez uszczykiwanie końcówek, które bardzo łatwo ukorzeniają się w wodzie.

Mięta meksykańska: pielęgnacja

Mięta meksykańska nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby rosła piękna i zdrowa, wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kubańskie oregano lubi ciepło i potrzebuje dużo światła, jednak powinno być ono rozproszone. Palące słońce może przyczynić się do poparzenia liści. Roślina, która jest wystawiona na zbyt silne działanie promieni słonecznych będzie miała bardzo jasne i pożółkłe liście. Natomiast jeśli będzie jej za ciemno, listki staną się ciemniejsze, a pędy będą się nadmiernie wyciągać.

Podłoże dla kubańskiego oregano powinno być dobrze zdrenowane. Choć roślina ta lubi wilgoć, nie może mieć zbyt mokrej ziemi. Przesuszenie też jej nie służy, dlatego warto pilnować regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Dobrze jest często odrywać pędy (można je wykorzystać w kuchni), ponieważ wtedy mięta meksykańska ładnie się rozkrzewia.

Szparagi zielone: z czym je jeść, aby danie było wykwintne? Podpowiadamy, jak przyrządzić szparagi oraz z czym je podawać>>

Mięta meksykańska: zastosowanie

Mięta meksykańska jest powszechnie stosowana jako przyprawa w krajach, gdzie naturalnie występuje, czyli na terenie Afryki i Azji. W kuchni tajskiej jedną z ważniejszych przypraw jest właśnie oregano kubańskie. Przepisy na dania, których jest składnikiem znane są tam od pokoleń. Przyprawa ta upowszechniła się też na Kubie, co może w jakiś sposób tłumaczyć jedną w jej nazw. Najlepsza jest świeża, nie nadaje się zbytnio do suszenia.

Pod względem smaku mięta meksykańska przypomina połączenie tymianku, bazylii i oregano z lekko miętowym posmakiem i delikatnym cytrusowym aromatem.

Doskonale komponuje się z wyrazistymi mięsami typu baranina, jagnięcina czy dziczyzna. Pasuje też do wielu sałatek, zup, sosów i ryb. Można ją dodawać do deserów i napojów, np. do lemoniady. Herbata z dodatkiem świeżego listka meksykańskiej mięty staje się niezwykle aromatyczna. To również doskonały dodatek do napojów alkoholowych - likierów, nalewek czy drinków.

Oregano kubańskie ma jeszcze inne zastosowanie. Ze względu na zawarte w nim naturalne olejki i związki dające intensywny zapach, sprawdza się też jako roślina odstraszająca komary. Poza tym posadzone w doniczkach czy na ogrodowych rabatach jest piękną rośliną dekoracyjną.