Czy są tu fanki miejskich pejzaży, porcelany, historii i sztuki? Doskonale! Z pewnością ucieszy Was fakt, że w czerwcu, w Zamku Królewskim, rusza wyjątkowa wystawa Pejzaże na porcelanie, która łączy w sobie wszystkie te elementy. Poniżej więcej informacji na ten temat oraz wybrane, białe kruki, które już wkrótce będziecie miały okazję obejrzeć na żywo. W tle? Piękne ujęcia Warszawy... i nie tylko. To wszystko z okazji 300. rocznicy urodzin Bernarda Belotta.

Pejzaże na porcelanie: wyjątkowa wystawa w Zamku Królewskim

Niesamowity kunszt, zachwycająca dbałość o detale, wyjątkowe panoramy miast i piękne pejzaże na porcelanie, które wzorowane są na obrazach i grafikach XVIII-wiecznych weduicistów (przede wszystkim na pracach Bernarda Belotta, nazywanego również Canalettem). Porcelanę będziemy mieli okazję podziwiać od 7 czerwca do 22 września 2022 roku w dwóch wnętrzach Zamku Królewskiego (w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Canaletta, której ściany zdobią widoki Warszawy autorstwa tego artysty).

Podczas tej wyjątkowej wystawy porcelanowe zabytki zostaną zestawione z graficznymi i malarskimi pierwowzorami. Dlaczego to wydarzenie będzie historyczne? Po raz pierwszy od końca XVIII wieku będziemy mogli obejrzeć na żywo trzy unikatowe naczynia razem. Po ponad 200 latach trio to zostanie ponownie ze sobą zestawione. Chodzi o:

  • dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta,
  • ocalały z tej zastawy imbryk do herbaty ze zbiorów Muzeum Warszawy,
  • tacę z kolekcji Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie.

Pejzaże na porcelanie: najważniejsze informacje

Inspiracją do zaplanowania tej wystawy był, wspomniany jako pierwszy, miśnieński dzbanek do kawy. Uczciwie przyznajemy –  kawa w takim towarzystwie byłaby absolutnie niesamowitym doświadczeniem. Oryginalne naczynia zestawiono z „kopiami”  elementów pierwotnie wchodzących w skład zastawy: mlecznikiem, cukiernicą oraz parami filiżanek do herbaty i kawy ze spodkami. Gwarantujemy, że zachwyci Was kontrast nieskazitelnej bieli z barwnie malowanymi, złoconymi zabytkami, was zachwyci.

Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie łącznie 29 naczyń porcelanowych, w tym oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Königstein oraz reprodukcje innych pierwowzorów.

Starannie wyselekcjonowaną porcelanę, którą już wkrótce będziemy podziwiać w Zamku Królewskim, można podzielić na 2 zespoły.

  • Pierwsza grupa to naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Belotta (ukazują Warszawę i miasta saksońskie: Drezno, Pirnę, twierdzę Königstein oraz Wiedeń). Zetkniemy się tutaj także z wyrobami miśnieńskimi, ozdobionymi widokami saksońskimi, które wzorowane są na twórczości innych artystów. 
  • Druga grupa to talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi. W większości pochodzą z serwisu wykonanego w Miśni (w latach 1772-1774), należącego do stadhoudera Niderlandów Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.

Wystawie tej będzie również towarzyszył bogato ilustrowany katalog. Zawiera on nie tylko noty dotyczące prezentowanych obiektów, ale również eseje poświęcone wedutom na porcelanie miśnieńskiej oraz wiedeńskiej.

Pejzaże na porcelanie: co jeszcze zobaczymy podczas tej wystawy?

1. Kafetiera

Oto właśnie, wspomniany wcześniej, dzbanek do kawy z serwisu déjeuner Stanisława Augusta z widokami Warszawy (według Bellotta). 

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, 1780-1790, Zamek Królewski w Warszawie.

Materiały prasowe

2. Filiżanka ze spodkiem

Filiżanka ze spodkiem z widokami Miśni i Drezna, Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, ok. 1800 rok.

Na filiżance – Miśnia, prawdopodobnie według C.G. Ehrlicha. Na spodku z kolei Drezno według Bellotta.

Materiały prasowe

Materiały prasowe

3. A oto talerz z widokiem holenderskim. 

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (1772-1774 rok).

Materiały prasowe

4. Przed wami widok Warszawy od strony Pragi, Bernardo Bellotto (1772 rok).

Akwaforta, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Kolekcja doktora Tomasza Niewodniczańskiego, dep. Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz (Görlitz).

Materiały prasowe
5.  Poniżej talerz z serwisu namiestnika księcia Wilhelma V Orańskiego. Oto widok bramy Muidenvoort w Amsterdamie. 

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, ok. 1772-1774 rok, Zamek Królewski w Warszawie.

Materiały prasowe

Zabytki porcelanowe, poza obiektami z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, wypożyczono z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Warszawy oraz muzeów zagranicznych, takich jak: Porzellansammlung (SKD) w Dreźnie, Bayerische Nationalmuseum w Monachium, Landesmuseum Württenberg w Stuttgarcie oraz MAK (Muzeum Sztuk Dekoracyjnych) w Wiedniu.

Akwaforty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, Kolekcji Dr Tomasza Niewodniczańskiego w Zamku Królewskim w Warszawie (dep. Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz, Görlitz) oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Do zobaczenia na wystawie!