Wyobrażacie sobie lato bez choć jednego dnia spędzonego w towarzystwie szumu fal i dźwięku mew? My też nie. Odkąd pamiętamy, najlepszym ratunkiem przed zgiełkiem zatłoczonego i upalnego miasta okazywał się być wyjazd nad morze. Najlepiej spontaniczny i wykorzystany w 100% na zachwycanie się naturalnym pięknem sięgających kilku metrów fal i mieniącym się w rękach krystalicznie czystym piaskiem. Niestety diametralnie rosnąca ilość plastiku w oceanach stopniowo zabarwia ten scenariusz ciemnymi kolorami.

Wszyscy od najmłodszych lat wiemy, że oceany pokrywają 71% powierzchni Ziemi. Ale czy wystarczająco często zastanawiamy się, jaki to ma wpływ na nasze społeczeństwo i pozostałych mieszkańców Ziemi? Zanim ponownie przejdziemy się schłodzonym nabrzeżem, przyjrzyjmy się kilku faktom.

Oceany produkują ponad połowę tlenu naszej planecie i są domem dla ponad miliona gatunków zwierząt i jeszcze większej liczby roślin. Co więcej, pochłaniają 30% rocznej antropogenicznej emisji CO2, dzięki czemu są kluczowymi regulatorami klimatu. Śmiało można powiedzieć, że każda żywa istota na Ziemi jest uzależniona od zdrowia i kondycji naszych mórz.

Niestety szacunki wskazują, że do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Sama próba wizualizacji tej sytuacji jest na tyle przerażająca, że chyba nikt nie wyobraża sobie czekać na samoistną poprawę sytuacji. Jakie kroki zatem możemy podjąć już dziś? 

To samo pytanie zadała sobie słynąca z przepięknych plecaków z lisem marka Känken podczas realizacji corocznej kolekcji Känken Art, poświęconej ratowaniu środowiska naturalnego. 

“Plastik jest wszędzie. Ale wcale nie musi tak być. Od każdego z nas zależy, czy podejmiemy świadomą decyzję o ograniczeniu stosowania tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu"

-Dana Watts, Executive Director w Centrum Etycznego Outdooru Leave No Trace

Tegoroczna odsłona Känken Art, to jak sami jej twórcy mówią „sztuka z misją”, która porusza problem rosnącej ilości plastiku w oceanach. Inspirujące produkty Känken Art dostępne będą w dwóch wersjach kolorystycznych: Ocean Surface i Ocean Deep. Unikalne wzory zostały zaprojektowane przez szwedzką ilustratorkę i animatorkę Linn Fritz, która postanowiła wykorzystać tę okazję do zwiększenia świadomości na temat odpadów plastikowych i kondycji naszych oceanów.

"Sposób, w jaki małe kawałki kolorowego, toksycznego plastiku unoszą się w naszych błękitnych wodach, uświadomił mi, że powoli zabijamy oceany. A fakt, że plastik rozkłada się tak powoli, przez setki i tysiące lat, sprawił, że chciałam stworzyć wzór, który zwróciłby uwagę na tę ważną kwestię. -mówi szwedzka artystka

"Tak więc, mój Kånken stał się abstrakcyjnym wzorem inspirowanym kawałkami plastiku. Za każdym razem, gdy ludzie zerkają na plecak, ma on im przypominać o tym problemie”.


Czego może dokonać jeden plecak?

Kånken Art '21 to mały krok we właściwym kierunku. Materiał, z którego została wykonana kolekcja, to G-1000 HeavyDuty Eco firmy Fjällräven, składający się z poliestru pochodzącego z recyklingu i bawełny organicznej. Ponadto, wszystkie produkty Kånken Art wspierają program Arctic Fox Initiative.

Jeden procent z ich sprzedaży przekazywany jest bezpośrednio organizacjom zaangażowanym w ochronę oceanów i usuwanie plastiku z wód. Niosące realną pomoc organizacje Centrum Etycznego Outdooru Leave No Trace oraz Fundację 2 Minute skupiają się na edukowaniu ludzi w zakresie ograniczania i właściwego zarządzania plastikowymi odpadami, a także usuwaniu plastiku, który już zalega w przyrodzie.

"Każdego dnia na naszych plażach lądują tony tworzyw sztucznych. Największym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest powstrzymanie dalszego przedostawania się niepotrzebnego plastiku do naszych oceanów."

 

"W tym przypadku Fundacja 2 Minutes i Fjällräven mają wspólny cel: chronić przyrodę i inspirować ludzi do spędzania czasu na świeżym powietrzu”. -podkreśla Nicky Green, Chief Operating Officer

Dbanie o planetę jeszcze nigdy nie doczekało się tak inspirującego wydania. Kolorowe tornistry z charakterystycznym logo szwedzkiego lisa to doskonałe połączenie nieoczywistego, łamiącego dotychczasowe konwencje designu z realnym wpływem na polepszenie sytuacji ekologicznej naszej planety. Podczas tego i każdego następnego lata zabierzemy je ze sobą wszędzie tam, gdzie otaczać nas będą dźwięki przyrody, czyste powietrze i zapierająca dech w piersiach flora i fauna.

Aby dalej móc beztrosko cieszyć się powiewem letniej bryzy i szumem szalejących na morzu fal, już teraz musimy zatroszczyć się o środowisko naturalne. Całe szczęście podejmując nawet małe kroki jesteśmy w stanie wyraźnie ograniczyć zużycie plastiku i ochronić to, co najcenniejsze - skarby naszej planety, do których tak chętnie wracamy.