W tym roku organizatorzy Mastercard OFF CAMERA zabierają widzów do najbardziej klimatycznych krakowskich sal kinowych oraz w najbardziej magiczne zakątki miasta, w których zorganizowano uwielbiane przez widzów kina plenerowe. W Krakowie zobaczymy najciekawsze filmy z całego świata, spotkamy gwiazdy i filmowców globalnego formatu, obejrzymy polskie i międzynarodowe premiery, które wpisane są w repertuar wydarzenia nawiązującego klimatem do kultowego Sundance. Wychodząc naprzeciw potrzebom czasów, organizatorzy zdecydowali, że część festiwalowego repertuaru dostępna jest będzie również online – na platformach Player.pl oraz PLAY Kraków.

Najważniejszą częścią festiwalu jest, jak co roku, Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięcioro debiutantów oraz autorów mających na koncie dwa zrealizowane filmy rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy – 25 tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury. O nią powalczą twórcy, którzy artystycznie opowiadają w swoich obrazach o klasowych podziałach, tożsamościowych kryzysach, kompulsywnych relacjach, emocjonalnych deficytach i pogoni za miłością. W Krakowie zobaczymy debiuty i drugie filmy reżyserek i reżyserów z całego świata - wśród nich znaleźli się „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej. Kto otrzyma Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy? Dowiemy się już 7 maja podczas gali zamknięcia 15. Mastercard OFF CAMERA.

Lista filmów fabularnych w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” Mastercard OFF CAMERA: 

Beautiful Beings, reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson, 2022
Between Two Dawns, reż. Selman Nacar, 2021
Hard Shell, Soft Shell, reż. Emma Benestan, 2021
Inni Ludzie , reż. Aleksandra Terpińska, 2021 
Inventory, reż. Darko Sinko, 2021
Josephine, reż. Javier Marco, 2021
Miss Viborg, reż. Marianne Blicher, 2022
The Falconer, reż. Adam Sjöberg, Seanne Winslow, 2021
The Staffroom, reż. Sonja Tarokić, 2021
True Things, reż. Harry Wootliff, 2021

Istotnym elementem programu festiwalu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o nagrodę dFlights w wysokości 100 tysięcy złotych.

Lista filmów w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych: 

Bo we mnie jest seks, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2021
Fucking Bornholm, reż. Anna Kazejak, 2022
Magdalena, reż. Filip Gieldon, 2021
Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski, 2021
Powrót do tamtych dni, reż. Konrad Aksinowicz, 2021
Sonata, reż. Bartosz Blaschke, 2021
Teściowie, reż. Jakub Michalczuk, 2021
Wiarołom, reż. Piotr Złotorowicz, 2021
Zupa nic, reż. Kinga Dębska, 2021
Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński, 2021