Czym jest "benching"? 

Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia. Benching, czyli dosłownie "ławkowanie", to praktyka w relacjach romantycznych, gdzie jedna osoba utrzymuje drugą w niepewności, nie angażując się w związek w pełni, ale jednocześnie nie pozwalając, aby ta druga osoba odeszła. Jest to rodzaj "zawieszania" kogoś w oczekiwaniu na "lepszą okazję", co w wielu przypadkach prowadzi do emocjonalnego zaniepokojenia i poczucia odrzucenia. Osoba stosująca benching często daje nadzieję i minimalne ilości uwagi, by utrzymać zainteresowanie, jednak nie deklaruje jednoznacznych intencji ani nie planuje przyszłości, co prowadzi do zawieszenia w stanie niepewności i oczekiwania. Tego typu zachowanie może być szczególnie bolesne i frustrujące dla osoby będącej obiektem benchingu, której trudno jest zamknąć rozdział lub całkowicie oddać się nowej relacji. Ważne jest, aby być świadomym tego zjawiska w świecie randkowania, by lepiej rozumieć dynamikę interpersonalną i unikać sytuacji, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze emocjonalny dobrostan. 

Astrologia a benching 

Astrologia od wieków próbuje wyjaśnić, w jaki sposób pozycja gwiazd i planet w momencie narodzin wpływa na naszą osobowość i zachowania. W przypadku benchingu, można doszukać się pewnych tendencji charakterystycznych dla określonych znaków zodiaku, co może rzucić światło na przyczyny tego typu działania. Znaki takie jak Bliźnięta, Waga czy Strzelec często są wskazywane jako te, które mogą mieć skłonności do zachowań typu benching. Bliźnięta i Waga, będące znakami powietrznymi, cenią sobie wolność i różnorodność doświadczeń. Może to prowadzić do pewnej niezdecydowania, ponieważ osoby urodzone pod tymi znakami często zmieniają swoje zainteresowania i uczucia, co może być źródłem benchingu. Strzelec z kolei, z natury jest znakiem, który szuka głębokiego sensu życia i nieustannej przygody, co czasami może prowadzić do konieczności “trzymania” kilku opcji otwartych. Oczywiście, nie każda osoba urodzona pod tymi znakami będzie stosować benching, jednak pewne wzorce zachowań mogą być z nimi bardziej skorelowane ze względu na ich astrologiczne predyspozycje. Jednak należy pamiętać, że benching to przekraczanie granicy, co oznacza, że osoba, która ją stosuje świadomie, bądź nie, to tzw. negatywna manifestacja potencjału swojego znaku. Zrozumienie tych tendencji może pomóc w lepszym zrozumieniu dynamiki niektórych relacji oraz w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji w kontekście emocjonalnym.  

Znaki zodiaku a benching 

Analizując zachowania miłosne oraz komunikację międzyludzką, niektóre znaki zodiaku wydają się skłonne do stosowania tej praktyki bardziej niż inne. Oto najbardziej typowe z nich: 

Waga – znany ze swojej niezdecydowania. Osoby spod tego znaku często starają się unikać konfliktów i trudnych decyzji, co może skutkować utrzymywaniem wielu osób "na ławce rezerwowych". Naturalna potrzeba harmonii i balansu sprawia, że Wagi opierają się przed zakończeniem relacji, które nie spełniają ich oczekiwań, w strachu przed potencjalnym konfliktem i samotnością. Niepewność i wahanie między różnymi opcjami mogą prowadzić do sytuacji, w której partnerzy czują się zaniedbani i niepewni własnej pozycji. Wagi, szukając idealnego związku, czasami nie zdają sobie sprawy, jak swoim zachowaniem wpływają na emocje innych osób. Ich dążenie do ideału i unikanie niewygodnych sytuacji często paradoksalnie prowadzą do emocjonalnego zamieszania zamiast do oczekiwanej harmonii. 

Bliźnięta – charakteryzują się dużą zmiennością i ciągłą potrzebą nowych wrażeń i doświadczeń, co jest bezpośrednio związane z ich podwójną naturą. Ich ciekawość sprawia, że spontanicznie angażują się w różnorodne interakcje, co czasami prowadzi do sytuacji, gdzie równocześnie utrzymują kontakty z kilkoma osobami. Brak pełnego zaangażowania wynika nie tyle z braku zainteresowania, ile z obawy przed ograniczeniem swojej wolności i możliwości poznawania świata z różnych perspektyw. Bliźnięta pragną doświadczać pełni życia bez konieczności wyboru jednej ścieżki, co może skutkować sytuacjami, gdzie ich partnerzy czują się zaniedbani lub postrzegają ich jako niepewnych i niestabilnych w decyzjach. Ostatecznie, dla Bliźniąt, benching staje się nieintencjonalnym sposobem na utrzymanie statusu quo, gdzie wszystko jest możliwe, a zobowiązania nie ograniczają ich swobody. 

Strzelec – Znakiem, który żyje marzeniami o nieskrępowanej wolności i ciągłych przygodach, jest Strzelec. Tęsknota za wolnością i niechęć do ograniczeń mogą skłonić osoby urodzone pod tym znakiem do podtrzymywania relacji na niewielkim ogniu, po to, by nie rezygnować z potencjalnych opcji. Strzelce są niezmiernie entuzjastycznie nastawieni do życia, czego nie chcą ograniczać przez zbyt szybkie i definitywne decyzje dotyczące związków. Ich naturalna ciekawość i zamiłowanie do poznawania nowego stawiają ich w sytuacji, gdzie trudno jest im się zdecydować na posiadanie tylko jednego partnera bez uczucia, że tracą na innych doświadczeniach. Jednak, mimo że Strzelce mogą wydawać się, że unikają zobowiązań, w głębi duszy poszukują partnera, który podziela ich pasję do przygody i będzie gotowy razem z nimi eksplorować świat bez ograniczeń. 

Wpływ benchingu na randkowanie 

Stosowanie benchingu wywiera znaczący wpływ na krajobraz współczesnych związków i randkowania. Z jednej strony, dla niektórych osób, jest to strategia obronna, pozwalająca na zachowanie dystansu, by lepiej zrozumieć własne uczucia i nie angażować się zbyt szybko w głębszą relację, która może okazać się błędem. Dzięki temu, mają czas na ocenę, czy potencjalny partner faktycznie odpowiada ich oczekiwaniom i potrzebom. Z drugiej jednak strony, benching może sprawiać ból i prowadzić do destrukcyjnych interakcji międzyludzkich. Osoby będące "na ławce", utrzymywane w stanie ciągłej niepewności, mogą odczuwać frustrację, poczucie odrzucenia lub nawet niską samoocenę. Brak jasności i otwartości w intencjach ze strony bencherów sprawia, że ciężko jest zbudować zdrową, pełną zaufania dynamikę. Efektem może być zwiększenie dystansu emocjonalnego, niechęć do zaangażowania w przyszłości oraz poczucie alienacji w świecie randek, co paradoksalnie może nawet pogłębiać wzajemne niezrozumienie i dystans. W dłuższej perspektywie, takie zachowania mogą wpływać negatywnie na sposób, w jaki ludzie postrzegają związki, ucząc unikać głębszego zaangażowania i otwartości wobec innych. 

Jak rozpoznać i reagować na benching 

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą benchingu, pierwszym krokiem powinno być dokładne przemyślenie swoich uczuć i pozycji w tej sytuacji. Warto zadać sobie pytanie, czy odczuwasz niepewność co do intencji drugiej osoby i czy relacja ta spełnia Twoje oczekiwania oraz potrzeby emocjonalne. Pamiętaj, że otwarta i szczera komunikacja jest kluczem do rozwiązania wielu problemów w związkach. Zatem, jeśli czujesz, że stoisz w miejscu, porozmawiaj z partnerem/partnerką o swoich obawach. Ważne jest, aby wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania w relacji, a także ustalić, czy druga strona jest gotowa na zobowiązanie. Pamiętaj, że posiadanie jasnych granic i standardów w relacjach to podstawa, która pozwala unikać toksycznych sytuacji i związków. Nikt nie zasługuje na bycie traktowanym jako opcja rezerwowa. Jeśli okaże się, że Twoje emocje i potrzeby są ignorowane, najzdrowszym wyborem może być odejście od takiej relacji. Szacunek do siebie i własne zdrowie emocjonalne powinny być zawsze priorytetem. Nie krępuj się szukać wsparcia u przyjaciół, rodziny czy profesjonalistów, którzy pomogą Ci przetrwać trudne chwile i odzyskać pewność siebie. 

 

Choć astrologia może rzucać ciekawe światło na skłonności związane z benchingiem i inne zachowania w relacjach, nie jest deterministyczna. Ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy jesteśmy panami swojego losu i to, jak się zachowujemy, zależy od naszych wyborów i wartości. Przywiązując wagę do osobistego rozwoju i uczciwej komunikacji, jesteśmy w stanie unikać pułapek takich jak benching. Dbajmy więc o jasne i otwarte relacje, które przynoszą satysfakcję wszystkim zaangażowanym stronom. Nie zapominajmy też, że samowiedza i ciągła praca nad sobą to fundament zdrowych związków. Rozumienie własnych emocji i pragnień pozwala nam lepiej komunikować potrzeby i oczekiwania, co jest kluczowe w opieraniu relacji na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. W ten sposób budujmy trwałe i pełne zaufania więzi, które będą źródłem radości i spełnienia dla obu stron.