Kiedy będzie Met Gala 2024?

Każdego roku Met Gala odbywa się w pierwszy poniedziałek maja. To znaczy, że nadchodząca Met Gala 2024 odbędzie się 6 maja.

Kto prowadzi Met Gala 2024

Zendaya, Bad Bunny, Jennifer Lopez i Chris Hemsworth zostali 15 lutego mianowani przez Annę Wintour współprowadzącymi Met Gala 2024. Honorowymi przewodniczącymi są dyrektor kreatywny Loewe Jonathan Anderson i CEO aplikacji TikTok Shou Zi Chew.

Jakich stylizacji możemy się spodziewać?

W tym roku dress code dla uczestników to "Ogród czasu", zainspirowany opowiadaniem autora J.G. Ballarda z 1962 roku o tym samym tytule, które porusza motywy piękna, rozkładu i przemijania. Historia rozgrywająca się w utopijnej willi należącej do hrabiego Axela i jego żony przedstawia raj ozdobiony krystalicznymi kwiatami i spokojnymi krajobrazami - jednak ta idylliczna sceneria jest zagrożona przez nadciągający atak chaosu i nieporządku.

Przewidujemy wiele kreacji inspirowanych egzotyczną florą - liczymy, że Zendaya i jej stylista Law Roach jak zwykle podniosą poprzeczkę i tym razem "kwiaty na wiosnę" faktycznie okażą się przełomowe. Jak podaje portal Page Six, powołując się na anonimowe źródła, wśród zaproszonych gwiazd znalazły się m.in. gwiazda "Czas krwawego księżyca" i nominowana niedawno do Oscara Lily Gladstone, niedawna zwyciężczyni Emmy z serialu "The Bear" Ayo Edebiri, a także Rihanna - wielokrotna bywalczyni Met Gala, która nosiła wiele z najbardziej kultowych stylizacji w historii tej imprezy. Podobno zaproszono także Gisele Bündchen, Kendall Jenner, Olivię Rodrigo, Umę Thurman i Carę Delevigne.

Met Gala 2024: motyw przewodni

"Sleeping Beauties: Reawakening Fashion" wychodzi poza tradycyjne prezentacje muzealne. Andrew Bolton, kurator Costume Institute, ujawnił, że wystawa wykorzysta najnowszą technologię do ożywienia statycznych kostiumów. Eksplorując nietrwałość mody, wystawa wykorzysta sztuczną inteligencję, animacje, projekcje i pejzaże dźwiękowe, aby tchnąć życie w około 250 archiwalnych elementów, które są zbyt delikatne i zniszczone, by kiedykolwiek jeszcze zostały założone. (Myślicie, że wśród eksponatów pojawi się suknia Marilyn Monroe, którą w zeszłym roku pożyczyła Kim Kardashian...?).

Getty Images

Bolton, kurator wystawy, powiedział Associated Press, że wystawa będzie organizować eksponaty według motywów ziemi, powietrza i wody, a także wokół zmysłów. Zdradził też dziennikarzom AP, że niektórym ubraniom będzie towarzyszył zapach - to znaczy "zapach osoby, która je nosiła", a także "naturalne zapachy ciała, które wydzielali, co palili, co jedli, gdzie mieszkali" będą częścią wystawy. Chociaż uczestnicy nie będą mogli dotykać odzieży, niektóre tekstury zostały odtworzone jako tapety dotykowe za pomocą druku 3D.

Bolton stwierdził: "Kiedy element odzieży trafia do naszej kolekcji, jego status zmienia się nieodwracalnie. To, co kiedyś było istotną częścią doświadczenia życiowego danej osoby, teraz jest nieruchomym "dziełem sztuki", którego nie można już nosić, słyszeć, dotknąć ani powąchać (...) Natura jest osią naszej kolekcji, służąc jako metafora kruchości i efemeryczności mody, społeczeństwa oraz cyklicznej natury odnowy i odrodzenia".

Max Hollein, dyrektor muzeum Met, dodał: "Sleeping Beauties spotęguje nasze zaangażowanie poprzez przywołanie tego, jakie te arcydzieła są w dotyku, ruchu, dźwięku, zapachu i interakcji podczas noszenia, zapewniając głębsze docenienie ich piękna i artystycznego geniuszu".

Jak obejrzeć Met Gala 2024?

Chociaż sama gala nie jest transmitowana publicznie, relację z czerwonego dywanu można będzie oglądać za pośrednictwem transmisji na żywo.

Met Gala: motywy przewodnie ubiegłych lat

Zeszłoroczna Met Gala była hołdem dla Karla Lagerfelda, znanego ze swojego wpływu na Chanel, Fendi i swoją autorską markę. Wcześniejsze tematy skupione na ważnych projektantach obejmowały Comme des Garçons Rei Kawakubo w 2015 roku i Alexandra McQueena w 2011 roku.

Inne niezapomniane tematy były bardziej różnorodne, na przykład "American independence" z 2021 roku, inspirowane religią "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination" z 2018 roku oraz "China: Through the Looking Glass" z 2015 roku, gdzie Rihanna skradła show swoim ogromnym żółtym trenem. Tegoroczny temat wydaje się wyjątkowo trudny do zinterpretowania - nie możemy się doczekać, co wymyślą zaproszeni goście,