Met Gala 2024: "Sleeping Beauties"

Tegoroczna wystawa, zatytułowana "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion", której kuratorami są honorowi przewodniczący Jonathan Anderson - dyrektor kreatywny Loewe i Shou Zi Chew - CEO TikToka będzie celebrować archiwalne perełki mody. W przeciwieństwie do tradycyjnych bajek, ta wystawa nie skupia się na książętach i księżniczkach, ale raczej na delikatnym pięknie ubrań zachowanych na przestrzeni lat, przypominających drzemiące skarby czekające na ich ożywienie.

Jak podaje muzeum, zaprezentowanych zostanie około 250 obiektów z czterech stuleci, wizualnie połączonych ikonografią związaną z naturą, która posłuży jako metafora kruchości i efemeryczności mody.

"Garden of Time": rozszyfrowujemy dress-code Met Gala 2024

"The Garden of Time" to opowiadanie autorstwa J.G. Ballarda, które porusza tematy piękna, rozkładu i upływu czasu. Historia rozgrywająca się w utopijnej willi należącej do hrabiego Axela i jego żony, hrabiny, przedstawia raj ozdobiony krystalicznymi kwiatami i spokojnymi krajobrazami. Jednak ta idylliczna sceneria jest zagrożona przez nadciągający atak chaosu i nieporządku. Aby przywrócić spokój, hrabia Axel musi wyrywać ze swojego ogrodu kwiaty cofające czas, aż nie ostanie się już żaden. Opowieść zagłębia się w nieuchronność zmian i kruchość piękna; ten motyw znajduje odzwierciedlenie w dress codzie, który zachęca do stylizacji celebrujących zarówno to, co efemeryczne, jak i wieczne.

Czy ten refleksyjny, intelektualny motyw przewodni czerwonego dywanu ma szansę przebić "Heavenly Bodies" z 2018 roku? Na to liczymy. Jedno jest pewne: Zendaya i jej stylista Law Roach na pewno staną na wysokości zadania.