Metropolitalne Muzeum Sztuki w Nowym Jorku swoimi ostatnimi wystawami wysoko podniosło poprzeczkę. Widzieliśmy już między innymi zachwycającą ekspozycję "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination", poświęconą związkom mody i kościoła katolickiego czy przedstawienie zjawiska kampu - konwencji artystycznej, która wynosi na szczyt rzeczy przesadzone, ironiczne i w złym guście w "Camp: Notes on Fashion". Czy nowa ekspozycja amerykańskiego muzeum i Met Gala znowu będą na językach wszystkich? Przyszłoroczna wystawa nosi tytuł: "O czasie: moda i trwanie"

"To ponowne wyobrażenie o historii mody, która jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna" opowiada o niej kurator Andrew Bolton. Nowa ekspozycja, jak podkreśla, będzie mówić o czasie i skupi się na ostatnim półtora wieku historii mody. Bolton wśród inspiracji "About Time: Fashion and Duration" wymienia w pierwszej kolejności film "Orlando" w reżyserii Sally Potter (z główną rolą fenomenalnej Tildy Swinton). Opowiada on o historii młodego arystokraty o imieniu Orlando, na którego królowa Elżbieta I rzuca klątwę "bycia młodym na wieki". Główny bohater przemierza więc czas, by odnaleźć własną tożsamość, a dwa wieki później staje się kobietą. Kurator przytacza jedną z filmowych scen, w której Orlando, już jako ona, wchodzi do labiryntu w XVIII-wiecznej kobiecej "robe à la française", czyli sukni w stylu francuskim, którą nosiło się kiedyś na dworach, aż nagle jej ubranie zmienia się w sukienkę z połowy XIX wieku i bohaterka przenosi się do Anglii lat 50. Kurator zaznacza, że ta scena wywarła na nim tak ogromne wrażenie, że stała się pierwotną inspiracją dla stworzenia nowej wystawy. 

Film powstał na podstawie głośnej powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Oba przestawienia "Orlando" mówią o płynności granic w ogóle - nie tylko między przeszłością i przyszłością, ale też światem realnym i tym z wyobrażeń czy pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Na "narratorkę" wystawy została naturalnie wybrana postać angielskiej pisarki, dlatego na ekspozycji umieszczone zostaną cytaty z jej książek - nie tylko z "Orlando", ale też "Do latarni morskiej" i "Pani Dalloway", w których widać niestandardowe podejście Woolf do zjawiska czasu. Istotny wpływ na kształt ekspozycji miała też koncepcja "la durée", zwana teorią trwania, Henriego Bergsona. Filozof uważał, że czas jest niepodzielny i płynie, chociaż my zazwyczaj zauważamy go fragmentarycznie. Nie zabraknie też wpływów powieści "The Hours" pióra Michaela Cunninghama, który w 1999 roku otrzymał nagrodę Pulitzera i podejścia do czasu jako "continuum".

"O czasie: moda i trwanie". Nowy motyw Met Gala 2020

Jak moda umiejscowiona jest w czasie? Czy ma początek i koniec? A może to rzeczywiście tylko teraźniejszość, tak jak twierdzi Andrew Bolton? Kurator chce nas zachęcić do innego myślenia o historii mody. To dlatego w amerykańskim muzeum zaplanowane jest przedstawienie około 160 elementów odzieży damskiej, podzielonych na dwie sekcje czasowe: liniową oś czasu, prowadzoną chronologicznie od 1870 do 2020 roku oraz drugą - jako kontr-chronologię. Na "O czasie: moda i trwanie" na pewno zobaczymy retrospekcje, szybkie zmiany, "fałdy w czasie", liniowość i cykliczność. Można spodziewać się też porównania różnych epok na podstawie pracy projektantów lub zestawień konkurentów danych czasów, takich jak Chanel i Patou. W przyszłym roku The Metropolitan Museum of Art będzie świętować 150 urodziny i z tej okazji pokaże serię wystaw, pokazując najważniejsze arcydzieła swoich kolekcji - szczególnych zbiorów instytucji można spodziewać się też na zapowiadanym modowym traktacie o czasie.

Nad projektem wystawy Andrew Bolton czuwa razem z artystką wizualną i scenografką, Es Devlin, a całe wydarzenie wspiera finansowo marka Louis Vuitton. Gospodarzami wydarzenia zostali Nicolas Ghesquière, Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i Anna Wintour. Wystawa "O czasie: moda i trwanie" będzie pokazana w Costume Institute już 7 maja i potrwa do 7 września 2020. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Met (@metmuseum) Lis 7, 2019 o 6:15 PST

A co na galę przygotują gwiazdy? Możemy spodziewać się luźnych interpretacji dotyczących upływu czasu, motywu klepsydr i zegarków, ale i historycznych sukien. Met Gala 2020 odbędzie się 4 maja.