Przygotowania do Met Gala 2018 trwają - w Rzymie odbyła się konferencja prasowa mająca na celu ujawnienie tematu kolejnej wystawy w nowojorskim The Met. W Palazzo Colonna ujawniono, że kolejną ekspozycję zatytułowano"Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination" i to właśnie jej poświęcona będzie nadchodząca Met Gala. Na spotkaniu z dziennikarzami pojawili się: kardynał Gianfranco Ravasi (minister kultury w Watykanie), Anna Wintour (redaktor naczelna amerykańskiego Vogue), a także Donatella Versace i Pierpaolo Piccioli (dyrektor kreatywny w marce Valentino). Najnowsza wystawa zaprezentuje związek mody z praktykami religijnymi, a zwłaszcza z obrządkami katolickimi.

"Niektórzy mogą uważać, że moda to niestosowne medium, za pomocą którego prezentuje się duchowe przesłania oraz sacrum. (...) Jednak suknia jest podstawą każdej dyskusji na temat religii. Potwierdza religijną przynależność, co więcej, ukazuje różnice w wierzeniach", przyznał kurator Andrew Bolton.

W ramach "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination" zobaczymy m.in. 40 szat liturgicznych i akcesoriów dotąd wcześniej niewywożonych z siedziby muzeum watykańskiego. Będzie to np. jedwabna peleryna ze złotą nicią Benedykta XV, czy spiczasty kapelusz należący do papieża Leona XIII. Obok nich będziemy mogli podziwiać projekty Coco Chanel (projektantka wychowywała się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne), Johna Galliano, Cristóbala Balenciagi oraz Donatelli Versace, której marka jest jednym z głównych sponsorów wystawy. Organizatorzy już zapowiadają, że będzie to najbardziej kontrowersyjna ekspozycja w historii Metropolitan Museum of Art. Met Gala 2018 zaplanowana jest na 7 maja, a podczas tej edycji Met Ball gośćmi honorowymi będą: wspomniana już Dontella Versace, Amal Clooney oraz Rihanna.

Przypomnijmy, rokrocznie w słynnym Metropolitan Museum of Art odbywa się prestiżowy bankiet Met Gala, który ma na celu promocję premierowej ekspozycji i zbiórkę pieniędzy na placówkę Metropolitan Museum of Art's Costume Institute. Na Met Gala pojawiają się tylko gwiazdy z tak zwanej A-list. Większości z nich towarzyszą projektanci, bo Met Ball to także święto mody. Tradycją jest, że zaproszeni goście przybywają w stylizacjach nawiązujących do tematu wystawy.