Na horoskop urodzeniowy składa się układ planet, gwiazd i satelitów. Zwykle ograniczamy się do znaku zodiaku Słońca, tymczasem dopiero wówczas, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie pozostałe elementy naszego kosmogramu, jesteśmy w stanie w pełni odkryć, jaką przyszłość oferuje nam astrologia. 

Merkury – znaczenie w horoskopie

Planeta Merkury odpowiada za wszystkie te elementy ludzkiego życia, które łączą się z komunikacją i relacjami interpersonalnymi. Przede wszystkim chodzi o analizę ludzkich zachowań, odkrycie wspólnego języka, wchodzenie w interakcję z innymi. Nie tylko w zakresie znajomości przyjacielskich czy partnerskich, ale także w sferze zawodowej. Umiejętność zawierania opłacalnych umów handlowych czy rekrutowania najodpowiedniejszych kandydatów może wiązać się z korzystnym położeniem planety.

Tym samym, nie warto lekceważyć Merkurego. Chociaż to najmniejsza planeta, wpływa na te obszary życia, które bez wątpienia mają ogromne znaczenie. Oprócz intelektu i komunikacji, rolę Merkurego wiąże się także z podejściem do postępu technologicznego.

Merkury w Pannie oraz Merkury w Bliźniętach to dwie najlepsze kombinacje – to właśnie w tych znakach planeta Merkury wpada w pozytywne wibracje. Nie oznacza to jednak, że w Skorpionie Merkury będzie przejawiał wyłącznie negatywne strony – jego wpływ nie będzie jednak tak korzystny, jak w przypadku znaków, które władają planetą.

Merkury w Skorpionie – charakterystyka

Osoby urodzone pod znakiem Merkurego w Skorpionie wyróżniają się zaskakującą wnikliwością umysłu. Zwykle zwraca się uwagę na to, jak spostrzegawczy są oraz, jak umiejętnie łączą fakty i niedostrzegalne dla wielu innych szczegóły. Wśród ich dominujących cech można dostrzec:

 • przenikliwość
 • umiejętność analizy i interpretacji ludzkich zachowań
 • zamiłowanie do zagadek i łamigłówek
 • częste zainteresowanie okultyzmem
 • chęć rywalizacji
 • skrytość
 • zazdrość
 • tendencję do podejmowania ryzykownych wyzwań
 • świetną intuicję
 • zawziętość
 • filozoficzną naturę
 • specyficzne poczucie humoru

Osoby z Merkurym w Skorpionie cenią sobie wyzwania – w życiu szukają czegoś, co wzbudzi ich prawdziwe zainteresowanie i będzie wymagało maksymalnego zaangażowania. Potrafią z wytrwałością i sporym uporem działać, aby osiągnąć zamierzony cel, a nawet więcej – bezczynność i bierność jest dla nich wyjątkowo frustrująca. Najlepiej się czują, gdy są zajęci, a ich umysł pracuje na najwyższych obrotach.

Retrogradacja Merkurego w Skorpionie

Retrogradacją nazywa się ruch wsteczny planety. Co oznacza retrogradacja Merkurego w znaku Skorpiona? Wbrew pozorom, można wówczas zauważyć kilka korzyści.

Będzie to świetny moment na spojrzenie z dystansu na swoje dotychczasowe życie i przeanalizowanie nie tyle otaczającej nas rzeczywistości, co własnego wnętrza. W czasie retrogradacji Merkurego możesz odkryć głęboko skrywane tajemnice. Jak piszą eksperci, Jasmin Boland i Kim Farnell:

„Retrogradacja Merkurego w Skorpionie to idealny czas na negocjację partnerstwa finansowego i/lub spłatę długów. Na horyzoncie mogą pojawić się środki finansowe, o których zapomniałeś lub nawet nie brałeś pod uwagę. Coś, co wydawało się stare i zużyte, czy to przyjaźń czy odzież, przy niewielkim wysiłku może zostać przekształcone w coś nowego.”

Merkury w Skorpionie u kobiety

Zalety

Przed kobietą z Merkurym w Skorpionie nic się nie ukryje. Nie da się jej oszukać, ani okłamać. Bardzo łatwo i szybko zorientuje się, że coś jest nie tak – każdą, najdrobniejszą oznakę fałszu wyczuje na kilometr.

Wiąże się to z jej wyjątkową intuicją, która wielu wręcz fascynuje. Kobieta z Merkurym w znaku Skorpiona czasami sprawia wrażenie, jak gdyby miała „szósty zmysł”. Potrafi czytać rzeczywistość w niesamowity sposób. Jednocześnie jednak, jest skryta i lojalna – nie będzie łatwo dzielić się swoimi domysłami. Stroni od plotek.

Gdy już zabiera głos i wypowiada na istotne tematy, robi to z prawdziwą elokwencją. Potrafi krótko ująć sens poruszanych problemów, bez większych trudności streszcza nawet skomplikowane zagadnienia i z łatwością rozumie, co mają na myśli jej rozmówcy. Świetnie radzi sobie podczas debat i dyskusji dotyczących kontrowersyjnych tematów. Czuje się jak ryba w wodzie, gdy tylko znajdzie godnego partnera dyskusji.

Jest wyjątkowo skoncentrowana na zadaniach, które ma wykonać. Nie łatwo ją rozproszyć – jest rzetelna, zaradna i niezależna. Wiele osób wie, że może na niej polegać, co sprawia, że często otacza ją wianuszek znajomych. Łatwo osiąga sukces zawodowy.

Wady

Skrytość kobiet z Merkurym w Skorpionie zwykle odbierana jest jako zaleta, ale może łatwo przeistoczyć się w wadę. Zbyt zamknięte w sobie posiadaczki Merkurego w Skorpionie mogą stać się samotne i wyizolowane, bardzo trudno będzie odnaleźć im się w społeczeństwie. Ciche, wycofane i zdystansowane będą odbierane przez innych jako dumne i niechętne do zawierania kontaktów.

W nawiązywaniu relacji – nawet wyłącznie koleżeńskich – nie pomoże ich tendencja do nadmiernego filozofowania. Każdą, nawet początkową błahą rozmowę, kobiety z Merkurym w Skorpionie próbą zamienić w poważną dywagację nad sensem ludzkiego istnienia. Unikają powierzchownym rozmów, całą swoją energię próbują przekierować w stronę spraw prawdziwie istotnych. Niestety, przez to tracą zainteresowanie tym, co ważne dla nich przyjaciół. Nie próbują okazać wsparcia, wydaje im się, że sprawy życia codziennego są powierzchowne i błahe. Dlatego, chociaż mają wielu znajomych, trudno im nawiązać prawdziwe przyjaźnie. Nie potrafią podejść do spraw bliskich w empatyczny sposób.

Problemem, z którymi często mierzą się osoby z otoczenia kobiet z Merkurym w Skorpionie, jest ich zawziętość. Niełatwo zmieniają zdanie, zamiast tego uparcie obstają przy swoim. Chociaż uwielbiają dyskusję, traktują je raczej jako okazję do wygłoszenia swoich poglądów i przekonania do nich innych ludzi. Zmianę zdania traktują jako słabość.

Znane kobiety z Merkurym w Skorpionie

 • Kim Kardashian
 • Miley Cyrus
 • Kate Perry
 • Julia Roberts
 • Anne Hathaway
 • Cardi B
 • Lorde

Merkury w Skorpionie u mężczyzny

Zalety

Mężczyzna z Merkurym w Skorpionie to świetny detektyw – uwielbia śledztwa i zagadki, skutecznie rozgryza każdą łamigłówkę. Potrafi wykazać się lojalnością i jest godny zaufania, co sprawia, że może okazać się niezastąpiony w rozwiązaniu wielu poważnych spraw i konfliktów. Zwłaszcza, że potrafi zachować dyskrecję.

Wrażenie robi jego doskonała umiejętność przyswajania wielu informacji naraz. Nie ma też problemów z osadzaniem nowopoznanej wiedzy w kontekście. Ma świetną pamięć i wysoki intelekt, co sprawia, że często odnosi sukcesy – zwłaszcza w nauce. Jest dość rzeczowy i oszczędny. Lubi wyznaczać sobie cele, do osiągnięcia których będzie konsekwentnie dążył. Nie potrzebuje zewnętrznej motywacji, sam doskonale napędza się do pracy.

Merkury w Skorpionie wpływa na dociekliwość i ciekawość wobec zachowań oraz motywacji innych ludzi. A to, w połączeniu z umiejętnością słuchania, sprawia, że mężczyźni z Merkurym w Skorpionie często zostają psychologami czy psychoterapeutami. Mogą być naprawdę świetni w tych zawodach, jeśli tylko uda im się uświadomić swoje wady i odpowiednio nad nimi popracować.

Wady

Mężczyźni z Merkurym w Skorpionie przez otoczenie bywają traktowani jako złośliwi. Wszystko ze względu na ich specyficzne poczucie humoru – bo chociaż potrafią rozbawić i nie mają problemów ze zrozumieniem żartów innych, często sami uciekają się w stronę sarkazmu czy ironii, która może zostać odebrana jako niegrzeczna. Balansują na cienkiej linii – niektóre z ich żartów mogą zwyczajnie zostać odebrane jako obraźliwe.

Jednak, nie drobne złośliwości są największą wadą mężczyzn z Merkurym w Skorpionie. Kwestią, nad którą z pewnością powinni popracować, jest skłonność do manipulacji innymi. Niestety, ale zdarza się, że ich świetna intuicja czy umiejętność łączenia faktów jest wykorzystywana przeciwko najbliższym. Traktują swoich znajomych czy przyjaciół niczym marionetki, próbują wpływać na ich decyzje i zachowania. Zachowują się tak zwłaszcza, jeśli wcześniej zostali przez nich zranieni. Wykazują skłonności do zemsty, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

Negatywne aspekty Merkurego w Skorpionie ujawnią się zwłaszcza, jeśli planeta znajdzie się w nieodpowiedniej pozycji względem Marsa. Wówczas, mogą wykazywać się sporą obojętnością – zwłaszcza względem uczuć innych. Będą bez ogródek wyrażać swoje niezadowolenie, co może zostać odebrane po prostu za niegrzeczne. W relacjach damsko-męskich problemem może okazać się nadmierna chęć kontroli partnerki – mężczyźni z Merkurym w Skorpionie chcą wiedzieć o swojej długiej połówce dosłownie wszystko i nie wahają się przed przekraczaniem kolejnych granic.

Znani mężczyźni z Merkurym w Skorpionie

 • Eminem
 • John Lennon
 • Drake
 • Ryan Gosling
 • Bruce Lee
 • Zac Efron
 • RuPaul

Źródło: J. Boland, K. Farnel, Księga retrogradacji Merkurego. Jak cykliczny chaos przekształcić w twórcze sukcesy, Białystok 2020.