Od kilku miesięcy z uwagą obserwujemy, jak wiele firm czy restauracji wprowadza zakaz używania plastikowych słomek. Na ten pomysł zdecydował się już m.in. Starbucks. Na dodatek pod koniec października ubiegłego roku Parlament UE przegłosował zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku. Zapis ma obowiązywać od 2021 roku. Wcześniej prawo zabraniające picie przez słomki z plastiku wprowadziła Kalifornia. W przeciwnym razie właściciel jadłodajni otrzyma karę pozbawienia wolności na sześć miesięcy lub grzywnę w wysokości 1000 $. Od stycznia 2020 roku na Islandii nie będzie można kupić plastikowych sztućców, reklamówek, słomek a nawet kosmetyków zawierających cząsteczki tworzyw sztucznych.

Powód? Te małe syntetyczne produkty zaśmiecają oceany. Każdej minuty do oceanu trafia tyle plastiku, ile jest w stanie pomieścić śmieciarka. Plastikowe słomki mogą rozkładać się nawet przed dwa tysiące lat. Najczęściej lądują na dnie morza lub oceanu, więc śmieci zjadane są np. przez żółwie morskie. Jak tak dalej pójdzie, za trzydzieści lat w oceanie może być więcej plastiku niż ryb - słomki to nawet dwa tysiące plastikowych ton śmieci rocznie. Na dodatek, niektóre z nich wytwarzane są wciąż z toksycznych materiałów.

Ten trend opanował już cały świat. Zmiany widać również w Polsce. Coraz więcej lokali gastronomicznych oferuje zamienniki plastikowych słomek. Także polska filia McDonald’s.

McDonald’s rezygnuje z plastikowych słomek

Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać od tego miesiąca, na razie jedynie w wybranych restauracjach. Klienci będą mogli wybrać, czy wypiją swój napój przy pomocy plastikowej, czy papierowej słomki. Albo w ogóle z niej zrezygnować. Pilotażowy program potrwa od 7 do 27 stycznia w tych lokalach: Warszawa, ul. Świętokrzyska 3; Katowice, ul. Stawowa 5; Poznań, ul. Grunwaldzka 104 c; Gdańsk, ul. Bażyńskiego 2; Wrocław, Rynek 30; Mrągowo. Ten pomysł jest częścią większego programu sieci McDonald’s o nazwie Scale for Good, który ma na celu wprowadzenie opakowań wykonanych ze źródeł odnawialnych lub z odzysku. A do 2025 roku wszystkie śmieci opakowaniowe trafią do recyklingu. 

Jak podaje McDonald’s, już ponad 65%  polskich lokali jest zasilanych energią ze źródeł odnawialnych.