Masaż stemplami ziołowymi – opis

Masaż stemplami ziołowymi (nazywany również Pantai Luar, czyli dokładnie „na nowych brzegach”) pochodzi z Indonezji i Tajlandii. Stemple ziołowe były wykorzystywane przez Tajów już ok. 400 lat temu. Masaż stemplami jest polecany szczególnie w stanach silnego zmęczenia fizycznego oraz psychofizycznego - każdemu, kto potrzebuje relaksu, osobom w trakcie rekonwalescencji po wypadku czy długiej chorobie, jak również wszystkim zmagającym się z bólami reumatycznymi, mięśniowymi, depresją czy stanami lękowymi. Wykorzystuje się go także w ajurwedyjskiej terapii oczyszczającej. 

Do przeprowadzenia masażu rozgrzanymi stemplami ziołowymi potrzebna jest mieszanka specjalnych ziół/aromatycznych przypraw/kwiatów/orzechów zawinięta w bawełniany materiał, specjalne narzędzie do podgrzewania stempli i olejek.
Podgrzanie stempli na parze sprawia, że podczas masażu ciała wydziela się intensywny, kojący zmysły zapach i, działające leczniczo, olejki eteryczne. Dodatkowo rozgrzana skóra jeszcze lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w roślinach. Poza rozgrzanymi stemplami ziołowymi, do masażu ciała wykorzystuje się również podgrzany olejek do masażu (np. arachidowy), który intensywnie odżywia i nawilża skórę. Wypełnienie bawełnianego, białego materiału ma zatem cały szereg właściwości kosmetycznych i prozdrowotnych. 

Masaż stemplami ziołowymi – krok po kroku

Najpierw należy przygotować świeże stemple ziołowe, następnie trzeba je rozgrzać. Kolejnym krokiem jest delikatny, powolny masaż. Kiedy temperatura sakiewki spada, stopniowo przechodzi się do coraz intensywniejszych, mocniejszych, krótkich ucisków ciała przy użyciu stempli ziołowych, czyli zw. „stemplowania”. Według tradycyjnej metody masaż polega na zatrzymaniu stempla ziołowego zgodnie z przebiegiem meridian, czyli kanałów energetycznych - między innymi dlatego właśnie ma działanie terapeutyczne. 

Chcesz wiedzieć, jak podgrzać stemple do masażu? Do tego przyda ci się konkretne urządzenie. Specjalny podgrzewacz do stempli ziołowych wykorzystuje olej lub wodę w celu podgrzania przygotowanych sakiewek. Taki podgrzewacz do stempli do masażu bez problemu kupisz w Internecie. 

Jeśli zależy ci na najwyższym poziomie wyciszenia, istotnymi elementami mogą być kwestie takie jak odpowiednie oświetlenie (przygaszone światło) oraz kojąca, cicha muzyka w tle. Zabieg trwa średnio od 30 do 90 minut. Pamiętaj, aby po masażu zarezerwować sobie chwilę na odpoczynek w ciepłym pomieszczeniu!

Masaż tajski stemplami ziołowymi jest stosowany w Tajlandii jako wspomaganie leczenia przy rozmaitych schorzeniach. Po zabiegu zaleca się nie przemywać od razu ciała wodą, aby w pełni wykorzystać działanie ziół. To świetna alternatywa w przypadku osób, dla których klasyczny masaż tajski jest zbyt intensywny. Rozpoczyna się go od kilkuminutowego masażu tajskiego, który ma za zadanie rozgrzać odpowiednio stawy i mięśnie, po czym masażysta przechodzi do masażu ziołowego. 

Stemple ziołowe do masażu – jak zrobić?

Stemple ziołowe przygotowuje się tuż przed wykonaniem masażu. W razie potrzeby, kiedy pierwszy stempel za bardzo się schłodzi, można skorzystać z nowego, świeżo rozgrzanego. Stemple są do użytku jednorazowego - oznacza to, że po każdym masażu należy wyrzucić wykorzystany materiał. 

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować sakiewki, ale nie wiesz, jak zrobić ziołowe stemple do masażu? Wybierz konkretne zioła, przyprawy, orzechy i kwiaty ze sprawdzonego źródła, które będą mieć adekwatne do twoich potrzeb właściwości, a następnie zawiń je w bawełniany, biały materiał. Całość przewiąż sznurkiem - tak, aby środek nie wypadł w trakcie masażu. Sakiewki możesz wypełnić np.:

  • suszoną lawendą, 
  • trawą cytrynową, 
  • imbirem, 
  • pestkami owoców,
  • cynamonem,
  • kawą,
  • melisą,
  • zieloną herbatą,
  • kurkumą,
  • liśćmi eukaliptusa,
  • bazylią,
  • rozmarynem,
  • oregano.

Jeśli zależy ci na wyciszeniu - postaw na lawendę. Potrzebujesz pobudzenia? Świetnie sprawdzi się wówczas rozmaryn, mięta czy cytrusy. W przypadku samodzielnego przygotowywania stempli najlepiej jest korzystać z suszonych ziół, a nie świeżych roślin. Do ich samodzielnego wykonania będziesz więc potrzebować bawełnianego materiału (lub gazy), sznurka, naturalnych olejków eterycznych, wybranych ziół i płatków owsianych. W pierwszej kolejności wymieszaj ze sobą zioła (po 2 łyżki każdych), następnie dodaj płatki owsiane (3 łyżki) i olejki eteryczne (wedle uznania). Z materiału wytnij koło o średnicy ok. 20 cm i nałóż na środek 3 łyżki gotowej mieszanki. Całość zwiąż dokładnie sznurkiem. Ważne - jeśli planujemy masaż twarzy i szyi, wówczas stemple powinny być nieco mniejszej wielkości. 

Masaż stemplami ziołowymi – efekty

Jesteś zestresowana, przepracowana i chronicznie zmęczona? Żyjesz w ciągłym biegu i potrzebujesz chwili wyciszenia? Masaż gorącymi stemplami niesie za sobą szereg rozmaitych dobrodziejstw i pozytywów. Jeśli zależy ci tylko i wyłącznie na odrobinie przyjemności i chwili relaksu, taki jednorazowy, ziołowy zabieg zadziała na ciebie niesamowicie kojąco. Z kolei do efektów regularnego stosowania stempli ziołowych zalicza się m.in.:

  1. rozluźnienie mięśni;
  2. relaksacyjne działanie;
  3. pobudzenie krążenia krwi i limfy;
  4. wspomaganie układu odpornościowego;
  5. uśmierzenie bólu;
  6. redukcja cellulitu;
  7. pomoc w redukcji wagi przez przyspieszenie procesu przemiany materii;
  8. łagodzenie stanów zapalnych;
  9. wygładzenie i ujędrnienie skóry;
  10. pomoc w walce z trądzikiem;
  11. nawilżenie skóry;
  12. ujednolicenie koloru skóry;
  13. usunięcie martwego naskórka,
  14. opóźnienie procesu starzenia się skóry,
  15. usunięcie toksyn z organizmu.

Jak widzisz - lista dobroczynnych właściwości regularnego masażu stemplami ziołowymi jest długa. Warto więc zapoznać się z tym tematem i nigdy nie zapominać o tym, aby pozwalać sobie na relaks zawsze wtedy, kiedy nasze ciało i umysł komunikują nam, że go potrzebujemy. Masaż stemplami ziołowymi może bowiem okazać się dla nas w takich chwilach świetnym wsparciem.

Masaż stemplami ziołowymi – opinie 

Masaż stemplami ziołowymi cieszy się dużą popularnością. Ma wielu, wiernych fanów, którzy dawno już dostrzegli już jego zbawienne dla duszy i ciała, lecznicze właściwości. Warto pamiętać o tym, że decydując się na taki masaż, podobnie jak przed każdym zabiegiem, podczas wizyty w salonie należy poinformować masażystę o naszym stanie zdrowia i ewentualnych alergiach. Przeciwwskazania do wykonania masażu stemplami ziołowymi to m.in.: ciąża, uszkodzona skóra, menstruacja, problemy z żylakami czy krzepliwością krwi. 

Opinie osób korzystających z masaży stemplami ziołowymi mówią same za siebie. Pan Andrzej J  napisał na portalu Goldenline:

„Oprócz świetnych efektów pielęgnacyjnych i oczyszczających skórę, masaż ma też działanie głęboko rozluźniające tkanki.”

Z kolei Krysia na stronie wielkukufer.pl pisze:

„Uwielbiam - to niesamowita regeneracja i wyciszenie. Polecam każdemu w tych stresujących czasach!”

Anna B. na portalu dziendobry.tvn.pl wypowiada się z kolei tak:
 
„Ten masaż niejednokrotnie mnie uratował, szczególnie w bardziej stresujących momentach mojego życia.”

Masaż stemplami ziołowymi – cena

Cena masażu stemplami ziołowymi zależy oczywiście od wielu czynników. W zależności od renomy salonu oraz miasta, w którym chcemy poddać się zabiegowi, jego cena może wahać się od 100 do ok. 300 zł za usługę.