Surrealistyczny charakter marzeń sennych najlepiej przedstawił Salvador Dali – jego oniryczne, fantazyjne wizje świetnie oddają to, jak dziwaczny i pozbawiony logiki jest świat marzeń sennych. Mimo to jednak niektórzy próbują odnaleźć znaczenie snów, interpretują marzenia senne i starają się dostrzec ich sens. Jak to zrobić? 

Nie jest to takie proste. Marzenia senne, chociaż badane i analizowane od wieków, nie są dla nas w pełni zrozumiałe.

Można jednak wskazać na pewne niepozostawiające wątpliwości fakty, dzięki którym marzenia senne staną się dla ciebie mniej zagadkowe.

Marzenie senne – co to?

Czym są marzenia senne? W ten sposób nazywa się najróżniejsze obrazy i dźwięki, które wytwarza nasz umysł podczas snu. Towarzyszą im również emocje, wrażenia lub myśli. Charakter marzeń sennych nie jest stały – sny niektórych są bardzo konkretne, inni zaś śnią w sposób ulotny.

Marzenia senne wyróżniają się surrealizmem – rzeczy, które pojawiają się w naszej głowie podczas snu, często nie mają żadnego sensu. Są na tyle dziwaczne, że wiele osób po przebudzeniu pozostaje zaskoczonymi, jak nietypowe i niecodzienne historie jest w stanie stworzyć ich umysł.

Marzenie senne – jaka faza snu?

Chociażby ze względu na to, jak dziwne potrafią być marzenia senne, poświęcono im sporo uwagi. W XX wieku zbadano, że sny w formie obrazów pojawiają się w trakcie fazy REM (rapid eye movement). To sen z szybkimi ruchami gałek ocznych i wzmożonej aktywności mózgu. Długość fazy REM pozwala mniej więcej odpowiedzieć na pytanie, ile trwa marzenie senne – przeciętnie REM występuje od 5 do 30 minut i powtarza się co 90 minut snu.

Objaśnianie marzeń sennych

Próby interpretacji snów mają bardzo długą historię – o znaczeniach marzeń sennych i ich wpływie na życie człowieka można przeczytać w najstarszych świętych księgach. Już wówczas podkreślono, że marzenia senne mogą nieść konkretne przesłanie.

Objaśnianie marzeń sennych nie zawsze jednak jest proste i niepozostawiające wątpliwości. Dlaczego?

  • Wiele osób nie pamięta swoich snów. Niektórzy budzą się z przekonaniem, że nic im się nie śniło, inni zapamiętują zaledwie skrawki. Wiąże się to także z tym, że faza REM występuje okresowo – marzenia senne nie przedstawiają ciągłej historii.
  • Przypadkowość pewnych scen, urywkowość, brak logiczności – to wszystko sprawia, że marzenia senne często są sprowadzane do bezsensownych, dziwacznych wizji. Właśnie dlatego niektórzy od razu zakładają, że ich marzenia senne są pozbawione głębszego znaczenia.
  • Zwykle są dość krótkie, chociaż zdarzają się i rozbudowane sny. Występują przede wszystkim u osób, które odsypiają, po tym gdy przez długi czas pozostawiali bez odpoczynku. Rozwinięte sny o skomplikowanej narracji mogą wzbudzać problemy podczas interpretowania znaczeń.

Marzenie senne Freuda?

Sen zajmuje neurologów, którzy badają, w jaki sposób mózg funkcjonuje podczas wytwarzania marzeń sennych. Jednak, równie dużą popularnością to zagadnienie cieszy się wśród psychoanalityków – oni jednak koncentrują się na tym, co oznaczają marzenia senne i w jaki sposób ich przekaz może wiązać się z psychiką śniącego. Jeśli o to chodzi, nie sposób pominąć Zygmunta Freuda.

Freud – „Objaśnianie marzeń sennych”

Według teorii psychoanalitycznych Freuda nasze marzenia i koszmary senne nawiązują do treści głęboko skrywanych przez nieświadomość. Ukryte pragnienia, niewyrażone wcześniej potrzeby, ignorowane emocje i uczucia… To wszystko daje o sobie znać podczas snu.

Teoria marzeń sennych Zygmunta Freuda została szczegółowo wyłożona w książce „Objaśnianie marzeń sennych”. Podstawowym punktem wyjścia Freuda jest uwaga, że człowiek nie może kontrolować swojego umysłu – marzenia senne, pozostawiające poza naszym wpływem, są tego dowodem.

Jungowska psychologia marzeń sennych

Od odkryć Freuda zainteresowanie marzeniami sennymi jeszcze się wzmogło. Kolejni psychoanalitycy kontynuowali jego badania, rozszerzali przedstawione teorie czy też im zaprzeczali. Najbardziej znacząca stała się myśl Carla Gustava Junga.

Jungowska interpretacja marzeń sennych opiera się na przekonaniu, że nasze sny zawierają wiadomości przekazywane od wcześniejszych pokoleń.

„Nasze sny są wyraźnymi przejawami naszego nieświadomego umysłu. Są one spotkaniem historii naszej rasy i naszych bieżących problemów zewnętrznych. W naszym śnie radzimy się człowieka mającego dwa miliony lat” – tłumaczył Jung.

„Jungowska psychologia marzeń sennych” to książka, w której zebrano najważniejsze psychoanalityczne koncepcje i ukazano, w jaki sposób interpretacja marzeń sennych wywiera wpływ na sposób funkcjonowania jednostki. Chociaż psychoanaliza współcześnie spotyka się z różnymi reakcjami, jeśli marzenia senne wzbudzają twoje zainteresowanie – sięgnij i dowiedz się więcej. 

Brak marzeń sennych – czy powinien niepokoić?

Jak widać, niektórzy przykładają do roli snów ogromną wagę. Analizowanie ich znaczeń, sięganie do senników, traktowanie snów jako życiowych wskazówek… To wszystko sprawia, że można odnieść wrażenie, że marzenia senne są wręcz niezbędne. Okazuje się jednak, że nie wszyscy je mają. Czy jest się czym niepokoić?

  1. Marzenia senne, tak jak wskazywaliśmy, pojawiają się w fazie REM. Aby twój umysł zapamiętał, co działo się w twoim śnie, musi przenieść wszystkie informacje ze sfery sennej do czuwające. A to nie zawsze się udaje – może więc się okazać, że codziennie śnisz długie, barwne i skomplikowane historie, których po prostu nie zapamiętujesz.
  2. Niektórzy rzadko wchodzą w fazę REM – i nie ma w tym nic złego. Aby nasz organizm się w pełni zregenerował, konieczne jest wejście w fazę snu głębokiego. Faza REM, która zwykle pojawia się w 7-8 godzinie snu, nie jest niezbędna. Z pewnością nie przydarzy się osobom, które wstają wcześnie i śpią krótko. 

Chcesz zwiększyć szansę na to, aby coś ci się przyśniło? Medytacja na głęboki sen może stać się dobrym początkiem. Kolejnym krokiem jest praca nad tym, jak wywołać świadomy sen.