Maria Grazia Chiuri, czyli połowa duetu projektowego Valentino, prawdopodobnie przejmie stery w domu mody Dior. Do tej pory jej nazwisko nieodłącznie szło w parze z nazwiskiem Pierpaolo Piccioli, jej prawdziwym partner in crime z którym pracuje od ponad 20 lat. Teraz Maria Grazia Chiuri może zostać pierwszą kobietą na stanowisku dyrektor kreatywnej w ponad 70-letniej historii francuskiego domu mody.

Maria Grazia Chiuri i Pierpaolo Piccioli, fot. Imaxtree

Maria Grazia Chiuri zatrudniła w latach 90. Pierpaolo Piccioliniego do pracy w Fendi. Dekadę później pracowali już razem w dziale akcesoriów Valentino. W 2008 roku, po rezygnacji samego Valentino Garavaniego, duet przejął stery we włoskim domu mody. To właśnie oni odpowiadają za odświeżenie, a wręcz odmłodzenie wizerunku marki. Maria Grazia Chiuri i Pierpaolo Piccioli wprowadzili do kolekcji Valentino inspiracje ze świata sztuki, nie bali się dodać do romantycznych koronkowych sukienek haftowanych bomberów, a torebek ozdabiać kolorowymi kwiatami. Taktyka ta była zbawienna w skutkach dla włoskiego domu mody. Odkąd ta dwójka tam rządzi, dochód Valentino wzrósł ponad czterokrotnie.

Valentino Resort 2016, fot. mat. prasowe

Taka wizja jest z pewnością kusząca dla właścicieli domu mody Dior. Zwłaszcza, że od tego roku przychody brandu spadają. Jeśli informacja okaże się prawdziwa i Maria Grazia Chiuri zostanie nową dyrektor kreatywną Diora, prawdopodobnie wprowadzi do kolekcji więcej romantyzmu. Po sportowej elegancji w wydaniu Rafa Simonsa, może to być zupełna zmiana kierunku w estetyce promowanej przez francuski dom mody. Maria Grazia Chiuri jest też specem od haute coture, co na pewno znacząco pomoże jej w pracy w atelier Diora. Wielu zadaje sobie jednak pytanie, jak Chiuri poradzi sobie... sama. W wielu wywiadach projektantka powtarzała, że zdecydowani bardziej, woli pracować w teamie.

Dior ani Valentino nie potwierdzają tej informacji. Jednak zagraniczne serwisy informują, że francuski dom mody ma wydać ogłoszenie w tej sprawie na początku lipca, w trakcie trwania tygodnia mody haute couture. Czekamy!

AKTUALIZACJA 8.07. 2016 r.

To już pewne. Maria Grazia Chiuri została oficjalnie wybrana nowa dyrektor artystyczną Diora. Wczoraj Valentino potwierdziło jej odejście (oraz to, że stery włoskiego domu mody przejmie Pierpaolo Piccioliniego, z którym do tej pory pracowała), a dziś na Facebooku Diora możemy przeczytać:

"The house of Dior is delighted to welcome Ms. Maria Grazia Chiuri as artistic director of women's haute couture, ready-to-wear and accessory collections." (Dom mody Dior z przyjemnością wita Panią Marię Grazię Chiuri na stanowisku dyrektor artystycznej zajmującej się damską linią haute couture, ready-to-wear i akcesoriami).