O czym marzysz? Jakie są twoje plany i pragnienia? Odpowiedzi na te pytania to pierwszy krok w dążeniu do spełnienia swoich fantazji. Pracę nad mapą marzeń możesz poprzedzić chwilą relaksu – medytacja poranna pomoże ci wprawić się w dobry nastrój i ze spokojną głową podejść do wykonania zadania.

Co to jest mapa marzeń?

Mapa marzeń składa się z wizualizowanych pragnień – najczęściej dzieli się ją na kilka pól, a w każdym z nich znajdują się grafiki przedstawiające określone marzenia. Zrobienie tablicy pełnej pragnień pomoże ci skoncentrować się na osiągnięciu sukcesów – mapa marzeń napędza w drodze do zdobycia prawdziwej satysfakcji z życia.

Siła przyciągania ma szansę zadziałać – może się okazać, że to, co przedstawisz na mapie, nie pozostanie długo w sferze marzeń, a ziści się szybciej niż się tego spodziewałaś.

Jak wygląda mapa marzeń? Nie ma jednego obowiązującego wzoru, często jednak wykonuje się mapę zgodnie z siatką Bagua, które ma swoje źródło w Feng Shui. Taka mapa podzielona jest na 9 pól.

Mapa marzeń i celów – przykład

 1.  JA, zdrowie, samopoczucie – wybierz swoje zdjęcie, które przedstawia cię w momencie największego szczęścia i spełnienia. Zastanów się, jakie masz cele i marzenia dotyczące zdrowia oraz swojego samopoczucia. Według wielu to najważniejsze pole – możesz od niego zacząć lub umieścić je w centrum mapy.
 2. Pieniądze, bogactwo – w tym kwadracie umieść rzeczy materialne, na których ci zależy. Co chciałabyś kupić? Na co wydałabyś pieniądze, gdybyś miała ich nieograniczoną ilość?
 3. Sława, mądrość – to pole odpowiada sukcesom na polu zawodowym. Kto jest twoim autorytetem? Do kogo aspirujesz? Wybierz osobę, która cię inspiruje, napędza do rozwoju i podziela twoje wartości.
 4. Miłość – czyli miejsce na marzenia związane z partnerstwem i relacjami. Zastanów się, jak wygląda twój wymarzony związek i spróbuj przedstawić go w formie graficznej. Zadbaj o to, aby ukazać to, co jest dla ciebie najważniejsze w miłości.
 5. Rodzina, autorytety – w tym miejscu skup się na marzeniach związanych z rodzicami i innymi krewnymi, których darzysz szacunkiem i sympatią.
 6. Dzieci, twórczość – osoby, które mają lub chcą mieć dzieci, w tym kwadracie umieszczą swoje marzenia związane z rodzicielstwem. Jest to jednak pole, w którym możesz także przedstawić plany i marzenia poświęcone swoim hobby, kreatywną twórczością, zainteresowaniami.
 7. Wiedza – czas na marzenia związane z samorealizacją, rozwojem, posiadaniem nowych umiejętności czy wiedzy. Czego chciałabyś się nauczyć? W tym polu mieszczą się nie tylko profesjonalne kursy, w których chcesz wziąć udział, ale i nauka takich umiejętności, jak gotowanie czy jazda na rolkach.
 8. Praca, kariera – jak rozumiesz karierę? Jak chciałabyś aby przebiegała? Przedstaw swoją wymarzoną pracę.
 9. Przyjaciele, podróże – w tym polu skup się na emocjach związanych z relacjami z przyjaciółmi oraz z odkrywaniem nowych miejsc. O czym marzysz? Jak – i z kim – chciałabyś spędzać wolny czas?

Kiedy zrobić mapę marzeń?

Niektórzy polecają wykonywać mapę marzeń raz w roku, inni wolą stworzyć jedną mapę na całe życie. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, weź pod uwagę najczęściej polecane terminy przygotowania mapy:

 • nów
 • pełnia
 • początek roku kalendarzowego
 • przesilenie wiosenne (początek roku astrologicznego)
 • urodziny (początek roku numerologicznego)

Stworzenie mapy w jednych z tych szczególnych dni może wzmocnić jej działanie. Jeśli jednak okaże się, że czujesz potrzebę podsumowania swojego życia i wyznaczenie nowych celów w innym terminie – nie wahaj się. Wiesz najlepiej, kiedy mapa marzeń przyda ci się najbardziej.

Jak zrobić mapę marzeń?

Mapę marzeń można wykonać za pomocą wielu różnych technik – możesz ją narysować, wykleić, stworzyć kolaż. Wszystko zależy od tego, co jest ci najbliższe i w czym czujesz się najlepiej. Jeśli nie lubisz plastycznych aktywności, możesz przygotować mapę w formie komputerowej grafiki, a następnie ją wydrukować.

Mapa marzeń – krok po kroku

 1. Pomyśl, o czym marzysz. Co jest twoim celem? Co uczyni cię szczęśliwą? Daj sobie czas na zastanowienie się.
 2. Zdecyduj się, w jakiej technice zrobisz mapę i przygotuj niezbędne materiały lub narzędzia. Pozwól się ponieść swojej kreatywności – nie ma żadnych ograniczeń, mapę możesz ozdobić, czym tylko zechcesz. Pamiętaj – nie chodzi o to, aby mapa wyglądała perfekcyjnie. Najważniejsze są marzenia, które będzie reprezentować.
 3. Podziel kwadrat na 9 równych części. W każdej z nich umieść coś, co będzie symbolizowało twoje marzenia. Dla uporządkowania możesz skorzystać z przykładowego planu siatki Bagua.
 4. Jeśli wolisz wykonać mapę w inny sposób i stworzyć bardziej niekontrolowany visual board – nie zastanawiaj się dwa razy. Podział na 9 pól ma stanowić ułatwienie, a nie ograniczenie. Pamiętaj jednak, aby wybierać marzenia z rozwagą. Mapa powinna zawierać to, czego naprawdę pragniesz – uważaj, aby nie umieścić na niej oczekiwań, jakie ma wobec ciebie rodzina, partnerzy czy przyjaciele.

Jak korzystać z mapy marzeń na co dzień?

Samo wykonanie mapy, chociaż może okazać się ciekawym doświadczeniem, nie wystarczy. Konieczne jest również umiejętne posługiwanie się nią. Zapoznaj się z kilkoma radami:

 • Powieś lub postaw mapę w widocznym miejscu. Nie możesz schować jej do szuflady – twoja podświadomość powinna karmić się twoimi marzeniami i przypominać sobie o nich.
 • Raz na jakiś czas możesz przełożyć mapę w nowe miejsce – w ten sposób mapa będzie na nowo stymulować twoje bodźce.
 • Jeśli lubisz uporządkowane plany, wybierz, którym marzeniem zajmiesz się najpierw – możesz uzupełnić mapę o orientacyjne terminy, dzięki czemu łatwiej będzie ci się zmobilizować.
 • Pamiętaj o realistycznym podejściu do życia – nie wszystkie marzenia uda ci się spełnić od razu.

Stworzenie mapy marzeń nie jest jedynym sposobem na poprawę swojego samopoczucia – medytacja w ruchu może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób szukających wewnętrznej harmonii.