Manicure tytanowy to coraz powszechniejsza alternatywa dla hybrydy oraz żelu. Jest to rodzaj trwałej stylizacji paznokci bez użycia lampy. W Polsce ten rodzaj zdobienia jest mniej popularny i wykonuje go niewielka część salonów kosmetycznych. W USA zyskał nazwę dip powder nails od "zamaczania" paznokci w pudrze, który w przypadku tej techniki zastępuje lakier. Dzięki swojemu wyjątkowemu działaniu oraz ciekawym właściwościom, manicure tytanowy jest opcją zdecydowanie wartą przetestowania w domu.

Na czym polega manicure tytanowy?

Dip powder nails nie wykonuje się klasycznie za pomocą samego lakieru – technika stylizacji jest w tym przypadku zdecydowanie ciekawsza. Manicure powstaje za sprawą kolorowego pudru, w którym "zamacza" się paznokcie, a potem utrwala za pomocą specjalnych preparatów. Puder ten zawiera domieszkę tytanu, stąd nazwa metody. Puder to jednak niejedyny produkt niezbędny do wykonania paznokci tytanowych. Potrzebny jest również bazowy żel, utwardzacz oraz top.

Paznokcie tytanowe nie potrzebują do utrwalenia lampy UV, ponieważ każdy z wcześniej wymienionych produktów utwardza się przy pomocy tylko i wyłącznie powietrza. Dodatkowo tego rodzaju manicure utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż inne, bardziej klasyczne opcje. Spokojnie możesz nosić go 3-4 tygodnie, a po upływie tego czasu lakieru nie trzeba ściągać - wystarczy uzupełnić odrost i cieszyć się paznokciami przez następne kilka tygodni.

Manicure tytanowy, hybrydowy i żelowy – różnice

Tytanowy manicure jest zdecydowanie rzadziej spotykany. Nie wykonuje go każdy salon kosmetyczny ani nie znajdziemy produktów do jego wykonania w każdej drogerii, tak jak w przypadku hybryd. Nie pozwala też na przedłużenie paznokci, co jest możliwe w przypadku żelu.

Charakteryzuje go za to jedna, bardzo ważna rzecz, jaką jest praktyczna niezniszczalność – prawidłowo wykonany manicure tytanowy nie może odprysnąć, pokruszyć się, połamać. Zrobiony w ten sposób paznokieć jest bezdyskusyjnie wytrzymalszy oraz mocniej utwardzony. Ponadto, manicure tytanowy uchodzi za zdrowszy dla paznokcia, bo nie wymaga utwardzania lampą UV, a do tego produkty niezbędne do jego wykonania zawierają wiele substancji odżywiających paznokieć.

Jedyny mankament? Bardziej skomplikowane ściąganie. Podczas zdejmowania paznokci hybrydowych wystarczy zazwyczaj tylko aceton, kiedy chcemy pozbyć się żelu, niezbędny będzie pilnik, a przy lakierze tytanowym raczej nie obędzie się bez frezarki. Manicure tytanowy daje za to pełną dowolność jeśli chodzi o kolor – pudry możesz miksować do woli i uzyskać w ten sposób wiele różnych odcieni.

Jak zrobić manicure tytanowy w domu?

Manicure tytanowy nie jest trudny do wykonania i bez problemu możesz zrobić go samodzielnie krok po kroku. Nie ma konieczności uczęszczania na żadne kursy, a czas samodzielnej nauki nie jest długi. Do jego zrobienia potrzebnych będzie kilka produktów. Najważniejsze są pudry koloryzujące, żel bazowy, top oraz utwardzacz. Dobrze jest poszerzyć swój zestaw startowy także o primer, polerkę oraz pędzelek.

Tytanowy manicure rozpocznij rutynowego przygotowania paznokci. Odsuń skórki, nadaj kształt płytce, odpowiednio spiłuj, zmatuj oraz odtłuść paznokcie. Kiedy już wszystkie te czynności masz za sobą możesz przejść do właściwej czynności.

Na przygotowany paznokieć zaaplikuj żel bazowy. Zachowaj dużą ostrożność na tym etapie, bo w każdym miejscu, gdzie nałożysz żel, pojawi się również kolorowy puder, więc uważaj, aby nie zalać przy tym skórek.

Czas na kolor! Zanurz paznokieć w pojemniczku z pyłkiem, starając się nie pominąć żadnego fragmentu żelu i wyciągnij. Najlepiej na tym etapie strzepnąć nadmiar pudru - tu przyda ci się wcześniej wspomniany pędzelek. Powtórz czynność ponownie, czyli jeszcze raz nałóż żel bazowy, umocz palec w pyłku, strzepnij nadmiar..

Przed ostatnią warstwą nałóż top. Ostatni krok to utwardzacz – dokładnie pokryj nim całą płytkę paznokcia i zostaw do wyschnięcia. Czas schnięcia wynosi zaledwie 5 minut. Gotowe!

Cały proces obejrzysz na wideo:

Jak zdjąć manicure tytanowy?

Usunięcie lakieru tytanowego jest czynnością dużo bardziej czasochłonną, niż ściągniecie hybrydy lub lakieru klasycznego. Wymaga to zdecydowanie więcej pracy ze względu jego niesamowitą trwałość.

Sam aceton nie daje za dobrych efektów, a ściąganie tytanowego mani za jego pomocą trwa to bardzo długo oraz jest nieefektywne. Możesz próbować z klasycznym pilnikiem do paznokci, ale znowu - jest to bardzo praco- i czasochłonne. Frezarka to zdecydowanie najlepszy sposób usunięcia takiej stylizacji. Na pewno sam proces potrwa dłużej niż korzystanie ze zmywacza w przypadku lakieru klasycznego, czy z acetonu w przypadku hybrydy.

Częściowo rekompensująca tę wadę jest możliwość uzupełnienia odrostu. Wykonasz to w bardzo prosty sposób, w przeciwieństwie do innych metod gdzie jest to niemożliwe bądź bardzo trudne.

Manicure tytanowy: opinie

Manicure tytanowy mimo stosunkowo niedawnego wejścia na polski rynek, zyskuje bardzo pozytywne opinie. Kobiety, które przetestowały ten sposób stylizacji, rzadko wracają do bardziej klasycznych rozwiązań. To kilka wypowiedzi użytkowniczek:

Ja i moje przyjaciółki mamy i bardzo sobie chwalimy. Mam zwykłe ombre, płytka wygląda bardzo ładnie i zdrowo. Całość zajęła kosmetyczce jedynie 40-45 minut, więc porównując np. do żeli i hybryd to bardzo mało. Nic się nie zapowietrza, nie odpryskuje, jest bardzo trwałe i ładnie błyszczy. – Monika, forum wizaz

Bardzo polecam tytan, mam uczulenie na hybrydę i myślałam że jestem skazana na lakiery klasyczne. Paznokcie tytanowe poleciła mi koleżanka i są świetne! Uzupełniam po 2 tygodniach bo przeszkadza mi odrost, ale nawet i miesiąc spokojnie by wytrzymały bez uzupełniania. – Aga, forum vinted

Manicure tytanowy: zalety i wady

Manicure tytanowy w domu ma wiele zalet oraz wad. Ocena jednak, co jest wadą, a co zaletą, jest bardzo subiektywna, więc musisz sama określić, na czym ci zależy.

Zdecydowanie najbardziej zauważalną różnicą między innymi metodami trwałej stylizacji jest brak lampy. Jeśli takowej nie posiadasz bądź nie możesz z niej korzystać, niezaprzeczalnie świetnym wyborem będą paznokcie tytanowe.

Wzory za to są niestety mocno ograniczone. Wykonanie zdobienia na tytanie jest praktycznie niewykonalne. Jeśli zatem zależy ci na bogatych zdobieniach i ekstrawaganckich wzorkach, najlepszym rozwiązaniem zostaje hybryda.

Tytanowy manicure jest dosyć trudny do zdjęcia, ściągniecie go acetonem graniczy z cudem, a frezarką jednak trzeba się trochę napracować. W zamian zyskujesz jednak wytrzymałość – ten rodzaj stylizacji wyróżnia się niesamowitą trwałością.

Tytan jest zdrowszy dla płytki paznokcia i zdecydowanie rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Produkty wykorzystywane do manicure tytanowego wzbogacane są w witaminy, mające za zadanie aktywnie odżywiać paznokieć przez czas noszenia lakieru. Po całkowitym jego zdjęciu paznokcie najczęściej są w lepszym stanie niż przed zabiegiem.

Niezaprzeczalną wadą pozostaje cena manicure tytanowego. Koszt jego wykonania u kosmetyczki jest wyższy niż w przypadku hybrydy, a do tego ma słabą dostępność. Popularniejsze alternatywy wychodzą oczywiście taniej, lecz mają mniejszą trwałość.

Sprawdź też: Manicure kombinowany - sposób na przedłużenie trwałości hybrydy. Jak się go robi?

Paznokcie tytanowe: cena

Ceny w porównaniu do standardowej hybrydy są w tym przypadku nieco wyższe. Koszt jednorazowego wykonania manicure tytanowego w salonie zaczyna się od 100 złotych w górę. Zestaw startowy w przypadku tytanu to wydatek około 400 zł.

Istotną kwestią jest wydajność - manicure tytanowy wykonujemy raz i uzupełniamy po kilku tygodniach, co oczywiście sprawia, że zużywamy mniej produktu. Z uzupełnianiem żelu jest już większy problem, a korzystając z hybrydy, nawet nie ma takiej możliwości.

Sprawa uczuleń (między innymi na hybrydy) sprawia, że dla niektórych paznokcie tytanowe to jedyny wybór. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie ze stylizacją, manicure tytanowy nie będzie dla ciebie skomplikowany, a tylko pozwoli zaoszczędzić więcej czasu w przeciwieństwie do powtarzania malowania klasycznego co 3 dni.

Zobacz też: Lakiery do paznokci, które nie odpryskują. Oto 7 najtrwalszych