Kolekcję malarki, związanej na co dzień z MAG Modern Art Gallery, można oglądać do 2 listopada w Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler, a następnie w Hali Koszyki, w restauracji Ćma. Kolejną wystawę, prezentującą obrazy z cyklu „Akty lekkości” zobaczymy w Galerii Bluszcz, w Podkowie Leśnej (25.11-30.01).


Obrazy AGNES MAJ są opowieścią o potrzebie uchwycenia tego, co najbardziej ulotne. Jak mówi: „Filozoficzne Carpe diem Horacego (chwytaj chwilę) dziś wybrzmiewa z nową siłą, bowiem doświadczenia ostatnich lat pokazały nam, jak niepewna może być przyszłość, a rzeczy materialne szybko mogą przeminąć. W tym kontekście tak istotna jest potrzeba doceniania każdego dnia. Pytania, jakie stawiam sobie i odbiorcom to: ile ekscytujących chwil przeżyłeś(aś)? Ile momentów sprawiło, że rytm twojego serca przyspieszył? Jako odpowiedź nie zawsze pojawiają się tylko dobre wspomnienie. Ten cykl ma też w sobie nutę stoicyzmu i refleksji nad obecnymi czasami, kiedy szybszy rytm serca może być również spowodowany trudniejszymi doświadczeniami”.


„Ekscytacja serca” to cykl w wielu odcieniach niebieskiego, wzbogacony o jeden, czy dwa mocniejsze akcenty kolorystyczne. Wyróżnia go ekspresja wyrazu i zdecydowane strzeliste formy. Trójkąty widoczne na obrazach są symbolem emocji i uczuć: wypływających, przenikających się, wyrażanych lub ukrytych. Według artystki to właśnie sztuka ułatwia ludziom dotarcie do najdelikatniejszych pokładów uczuć, do emocjonalności i wrażliwości. Umożliwia zatrzymanie się w codziennym biegu, bycie „tu i teraz”, aby doświadczać życia wszystkimi zmysłami.