Jak zacząć przygodę z makijażem? Nie zaszkodzi zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, dzięki którym oszczędzisz sobie niepotrzebnych pomyłek i nie popełnisz częstych błędów. Triki i wskazówki, które zebraliśmy, pomogą wdrążyć się w momentami niełatwą sztukę makijażu.

Dlatego, jeśli nie malujesz się na co dzień, makijaż dla początkujących powinien przypaść ci do gustu. Nawet jeśli bardziej podobają ci się piękne, skomplikowane make-upy, zostaw je na później – najpierw opanuj podstawy, a dopiero w kolejnych krokach podejmuj się bardziej wymagających wyzwań.

Zestaw do makijażu dla początkujących

Zanim przejdziesz do tutoriali, koniecznie zaopatrz się w niezbędne produkty do makijażu dla początkujących. Pamiętaj jednak, że nasza propozycja jest wyłącznie wskazówką – być może wcale nie potrzebujesz tylu kosmetyków? Nie zapominaj o swoich własnych preferencjach i potrzebach.

Zestaw kosmetyków do makijażu dla początkujących:

  • podkład lub krem BB
  • baza pod makijaż
  • korektor
  • tusz do rzęs
  • żel lub kredka do brwi
  • puder
  • błyszczyk lub szminka
  • opcjonalnie: kosmetyki do konturowania, cienie do powiek, eyeliner

Planujesz mocniejsze makijaże oka? Wówczas nie zapomnij zaopatrzyć się w paletkę cieni do powiek, bazę pod cienie czy eyeliner. Chociaż malowanie prostej kreski może nie być początkowo proste i tego będziesz w stanie się nauczyć.

Zastanów się także nad tym, czy potrzebujesz kosmetyków do konturowania. Róż, bronzer oraz rozświetlacz mogą sprawić, że twoja twarz stanie się smuklejsza, a kości policzkowe podkreślone… Jeśli jednak uznasz, że konturowanie to zbyt duże wyzwanie na początek, możesz wprowadzić je do swojego codziennego makijażu dopiero wtedy, gdy już nabierzesz wprawy.

Jakie pędzle do makijażu dla początkujących?

Kosmetyki to nie wszystko. Niezbędne, nawet w przypadku prostych makijaży dla początkujących, okażą się różnego rodzaju akcesoria, takie jak:

  • gąbeczka do podkładu i korektora
  • pędzel do pudru
  • pędzle do cieni do powiek
  • pędzel do konturowania

Oczywiście, jeśli nie planujesz konturowania, nie ma potrzeby, abyś kupowała pędzel do bronzera czy różu. To samo tyczy się pędzli do cieni do powiek – kup je wyłącznie wtedy, gdy wiesz, że będziesz często sięgać po paletę cieni. Na początek wystarczy zaledwie mniejszy i większy pędzelek, jeśli jednak planujesz bardziej skomplikowane make-upy oka, możesz sięgnąć po gotowy zestaw pędzli.

Jak wybrać dobre pędzle dla początkujących?

  • Wybierz pędzle, których włosie jest zbite i ciasno umocowane. Jeśli będzie się ruszać podczas wykonywania makijażu, trudno o precyzyjne ruchy.
  • Przestrzegamy przed zakupami pod wpływem impulsu – warto zorientować się, jak innym sprawdzają się pędzle, które masz na oku. Może poczytaj opinie internautek? Słabej jakości pędzle mogą sprawić, że makijaż będzie katorgą.

Podstawy makijażu dla początkujących

Jeśli nigdy nie miałaś pędzla w dłoni, nauka makijażu dla początkujących faktycznie może wydawać się sporym wyzwaniem. Nie przejmuj się jednak – dasz sobie radę. Trzymaj się jednak kilku istotnych zasad.

  • Nie ćwicz malowania się tuż przed ważnym wyjściem. Presja sprawi, że efekt może być opłakany. Spróbuj zarezerwować sobie trochę wolnego czasu i poświęć go wyłącznie na makijaż – nie spiesz się.
  • Dobór odpowiedniego podkładu i korektora może nie być łatwy. Polecamy skorzystać z testerów lub próbek, aby sprawdzić, jak dany podkład będzie wyglądał na twojej skórze. Jeśli wybierzesz zły odcień, kosmetyk będzie odcinał się w okolicach szyi!
  • Nie przesadź z zakupami – nie musisz już od razu posiadać wszystkich możliwych kosmetyków czy akcesoriów. Ich nadmiar może cię przytłoczyć. Lekki makijaż – idealny na pierwsze próby – wykonasz nawet z użyciem niewielkiej liczby produktów.
  • I najważniejsze: nigdy nie zapominaj o demakijażu! Twoja skóra ci podziękuje.

Prosty makijaż dla początkujących

Chociaż make-up czyni cuda, nie warto zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Delikatny makijaż dla początkujących – jak się przygotować?

  1. Kluczem do pięknego wyglądu jest nie tylko umiejętnie wykonany makijaż, ale i wypielęgnowana skóra. Polecamy wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny regularnie wykonywane peelingi enzymatyczne. W innym wypadku podkład czy korektor wejdzie w suche skórki, co sprawi, że makijaż będzie bardziej widoczny i mniej trwały.
  2. Oprócz peelingów warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Każdego dnia dobrze nakładać nawilżający krem, a także krem z filtrem UV – dzięki niemu promienie słoneczne nie wysuszą naskórka i nie pojawią się plamy pigmentacyjne. Zdrowa, odżywiona skóra nabierze naturalnego blasku i będzie wyglądać jeszcze lepiej.
  3. Nie zapomnij o ustach. Peeling ust, a następnie porządne nawilżenie sprawią, że szminki będą ładniej wyglądać i dłużej się trzymać.

Makijaż dla początkujących – krok po kroku

Łatwy makijaż dla początkujących – jak go wykonać? Dzięki naszej instrukcji uda ci się zrobić prosty i dość uniwersalny make-up. Na każdym kroku możesz go modyfikować tak, aby jak najlepiej odpowiadał twoim potrzebom.

  1. Nałóż podkład lub krem BB. Użyj do tego pędzla, zwilżonej gąbeczki lub po prostu palców. Postaraj się jednak nie tyle rozsmarowywać kosmetyk, co go wklepywać. Zwróć szczególną uwagę na załamania skóry. Nałóż odrobinę produktu także w okolicach szyi, aby uniknąć odcięcia.
  2. Masz wypryski? Chcesz ukryć cienie pod oczami? Sięgnij po korektor. Dobrze, aby był odrobinę jaśniejszy od podkładu – dzięki temu dobrze się wtopi i nie będzie się odznaczał. Delikatnie go wklep w miejsca, które potrzebują dodatkowego krycia.
  3. Przypudruj twarz. Zwłaszcza zwróć uwagę na strefę T – nos, czoło i brodę.
  4. Nałóż na brwi żel – dzięki niemu nabiorą bardziej intensywnego koloru i będą trzymać się w jednym miejscu.
  5. Wytuszuj rzęsy. Bądź precyzyjna i uważaj, aby nie skleić kilku rzęs ze sobą. Nie pomijaj dolnych rzęs – jeśli je delikatnie wytuszujesz, oko nabierze wyrazistszego wyglądu.
  6. Nałóż na usta pomadkę ochronną, bezbarwny błyszczyk lub szminkę – wszystko zależy od tego, w czym czujesz się najlepiej.

Oczywiście, powyższą instrukcję można uzupełniać – nie tylko o konturowanie, ale i mocniejszy makijaż oka.

Makijaż oka dla początkujących

Jak wykonać delikatny makijaż oka? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Wystarczy, że będziesz trzymać się instrukcji, a efekt może cię zaskoczyć – zwłaszcza, jeśli na co dzień nie malujesz oczu.

Makijaż oczu krok po kroku dla początkujących

  1. Zaczynamy od bazy pod cienie. Niewielką ilość produktu wklep delikatnie w powieki.
  2. Sięgnij po kremowy cień do oczu. Nałóż go na górną powiekę.
  3. Aby optycznie otworzyć oko, w wewnętrznym kąciku postaw na jaśniejsze cienie – delikatne róże lub beże. Podobny, ale ciemniejszy odcień umieść na środku powieki – im bliżej do zewnętrznego kącika, po tym ciemniejszy cień sięgnij.
  4. Wybierz nieco większy pędzelek do oczu i postaraj się zblendować cienie ze sobą. Celem jest uzyskanie łagodnego przejścia.
  5. Chcesz zrobić kreskę? Jeśli obawiasz się, że eyeliner może okazać się za dużym wyzwaniem, sięgnij po kredkę. Kreskę prowadź od połowy powieki do zewnętrznego kącika – zrób delikatną jaskółkę.
  6. Zanim przejdziesz do tuszowania rzęs, pozbądź się nadmiaru produktu ze szczotki. Dzięki temu rzęsy się nie skleją.

Nie wiesz, jak dobrać cienie do koloru oczu? Początkującym proponujemy makijaże utrzymane w beżach i brązach – to dość uniwersalne połączenie, które powinno pasować każdemu. Natomiast, jeśli lubisz odważniejsze kolory, możesz kierować się paletą barw i na jej podstawie dobrać najkorzystniejsze odcienie.

Makijaż twarzy dla początkujących – krok po kroku

Makijaż twarzy pozornie jest jedną z najłatwiejszych czynności. Jednak i tutaj łatwo o błędy, przez które całość nie będzie wyglądać tak estetycznie, jakbyśmy tego chciały.

Podstawy makijażu twarzy

  1. Zacznij od bazy. W zależności od tego, czego potrzebuje twoja skóra, możesz sięgnąć po bazy rozświetlające, liftingujące czy normalizujące. Nie warto pomijać tego kroku – dzięki bazie podkład będzie wyglądał naturalniej.
  2. Czas na korektor lub krem BB. Podczas ich aplikacji zadbaj o odpowiednie światło – w ciemnym pomieszczeniu nie dostrzeżesz, czy nałożyłaś produkt odpowiednio. Wklep go za pomocą delikatnie zwilżonej gąbeczki lub pędzla.
  3. Jak nakładać korektor pod oczy? Przede wszystkim nie nakładaj produktu wyłącznie w miejscu, które potrzebuje krycia – minimalną ilość korektora nałóż także w okolicach zakrywanej niedoskonałości. Delikatnie wklepuj produkt w skórę.
  4. Jeśli zależy ci na zmatowaniu twarzy i utrwaleniu makijażu, sięgnij po puder. Nakładaj go dużym pędzlem – zacznij od czoła i kieruj się ku brodzie.
  5. Róż nałóż na wysokości kości policzkowych – następnie wykonaj ruch pędzlem w stronę ucha oraz brwi. Zależy nam na tym, abyś nie pozostawiła plamy z różu, a lekko rozblendowała produkt.
  6. Wewnętrzne kąciki oka, łub kupidyna, środkowe partie nosa – to przykładowe miejsca, w które warto nałożyć rozświetlacz. Jeśli nie chcesz, aby efekt był zbyt mocny, muśnij twarz rozświetlaczem, jeszcze zanim pokryjesz całość pudrem.
  7. Niewielką ilość bronzera nałóż pod kością policzkową. Rozcieraj produkt, kierując pędzlem w stronę skroni. Uważaj, aby nie zarobić plam!

Dzięki konturowaniu uda ci się wysmuklić twarz i podkreślić swoje rysy. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, jeśli nauczysz się konturowania na mokro – jest trudniejsze do opanowania, ale to za jego pomocą można osiągnąć zjawiskowe efekty.

Makijaż brwi dla początkujących

Dość częstym błędem popełnianym przez początkujących jest rezygnacja z makijażu brwi. Tymczasem to właśnie podkreślona brew może nadać całemu makijażu odpowiedniego charakteru.

Jak pomalować brwi?

Wiele zależy od tego, jaki styl najbardziej ci się podoba. Swego czasu modne były cieniutkie brwi, innym razem wyjątkowo grube i wyraziste. Obecnie wśród trendów jest laminacja brwi – wówczas włoski są podniesione do góry, dzięki czemu brwi wydają się gęściejsze i pełniejsze. Możesz jednak osiągnąć świetny efekt nawet bez zabiegu, jedynie wykorzystując do tego kosmetyki dostępne w drogeriach.

  • Sięgnij po transparentny żel do brwi lub specjalne mydełko. Przeczesz brwi szczoteczką, nadając im wymarzony kształt. Produkt powinien je utrwalić – włoski pozostaną na swoim miejscu.
  • Masz cienkie brwi i chciałabyś je zagęścić? Użyj pomady do brwi lub kredki. Delikatnie dorysuj włoski w miejscach, w których ich brakuje – cały czas miej na uwadze to, jaki kształt brwi chcesz stworzyć. Jeśli zależy ci na efekcie jak po laminacji, kieruj ruchy pędzla delikatnie ku górze.
  • Twoje brwi naturalnie mają świetny kształt i zależy ci wyłącznie na delikatnym podkreśleniu? Idealnie sprawdzi się brązowy żel do brwi. Nada włoskom intensywnego koloru i sprawi, że brwi będą wyglądać jeszcze lepiej.

Chociaż na rynku dostępny jest szereg różnych produktów do brwi, popularnością cieszą się także domowe rozwiązania. Vanessa Hudgens poleca stosowanie… zwykłego mydła. Gwiazda podpatrzyła ten trik u jednego z makijażystów, z którym współpracowała. „Zawsze masz w domu mydło!” – przekonuje aktorka, zachwalając tę makijażową sztuczkę.

Makijaż wieczorowy dla początkujących

Nie tylko lekki makijaż jest w zasięgu twoich możliwości. Jeśli chcesz pomalować się samodzielnie na wyjątkową, specjalną okazję, skorzystaj z naszych rad. Tylko poćwicz wcześniej, aby nie stresować się na chwilę przed wyjściem!

Makijaż smoky-eyes dla początkujących

  1. Wykonaj makijaż twarzy (zwróć uwagę na zawarte wyżej instrukcje).
  2. Nałóż na powieki matowy, beżowy cień. Delikatnie go rozetrzyj aż do łuku brwiowego.
  3. W kąciku oka nałóż błyszczący, jasny cień – rozetrzyj go delikatnie, kierując się w stronę środka powieki.
  4. Ciemniejszy odcień – na przykład brąz – nałóż na zewnętrzny kącik. Za pomocą miękkiego, zaokrąglonego pędzla rozcieraj go i blenduj tak, aby nie powstawały plamy.
  5. Namaluj czarną kreskę. Postaraj się, aby kredka lub eyeliner znalazły się tuż nad linią rzęs.
  6. Sięgnij po niewielki, zaokrąglony pędzelek i rozetrzyj kreskę – kieruj się w stronę zewnętrznego kącika. Pamiętaj, że wewnętrzny kącik powinien pozostać rozświetlony.
  7. Nałóż odrobinę błyszczącego cienia na dolną powiekę.
  8. Mocno wytuszuj rzęsy. Możesz także pokusić się o przyklejenie sztucznych kępek.
  9. Nie rezygnuj z konturowania – nałóż róż, rozświetlacz i bronzer. Jeśli chcesz, aby konturowanie było bardziej wyraziste niż zwykle, nie nakładaj więcej produktów od razu, a stopniowo zwiększaj ich ilość. 
  10. Czas na szminkę – nie bój się mocniejszego koloru! Aby zwiększyć trwałość, obrysuj wcześniej usta konturówką.
  11. Po skończeniu makijażu spryskaj twarz utrwalaczem – dzięki temu przez całą będziesz wyglądać świetnie.

Może się okazać, że odkryjesz w sobie smykałkę do make-upu. Wówczas polecamy kurs makijażu dla początkujących – warto pielęgnować nowo odkrytą umiejętność. Dzięki szkoleniom będziesz w stanie pomalować się na najróżniejsze uroczystości i nie będziesz musiała korzystać z pomocy profesjonalistek.