Lwia zmarszczka – co oznacza?

Starzenie się skóry spowodowane jest zmniejszeniem częstotliwości produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Z wiekiem twarz traci jędrność i sprężystość, staje się poszarzała, przybiera ziemisty kolor, a mikrouszkodzenia pogłębiają się, powodując zwiększenie widoczności zmarszczek. Zmiana owalu twarzy i zwiotczenie policzków to problemy, z którymi boryka się głównie cera dojrzała, jednak bruzdy nierzadko pojawiają się w młodym wieku. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się około 25 roku życia - dla wielu osób już wtedy zaczynają się zmagania z pogłębiającymi się zmarszczkami między oczami. Co to jest lwia zmarszczka i w jaki sposób możemy się jej pozbyć?

Lwia bruzda to określenie na pionowe zagłębienia w skórze, które pojawiają się między brwiami. Jest to rodzaj zmarszczki mimicznej, której przyczyną są aktywne skurcze mięśni. W młodym wieku skurczone mięśnie po rozluźnieniu nie pozostawiają śladu, jednak w niektórych wypadkach dochodzi do niepełnego rozkurczenia, którego wynikiem jest głęboka lwia zmarszczka. Powodem powstawanie bruzdy mogą być ekspresywna mimika twarzy, stres i częste zamartwianie się, a także kłopoty ze wzrokiem. Krótkowidzów łatwo można złapać na marszczeniu brwi przy próbie zobaczenia czegoś w oddali. Dobrze dobrane okulary ograniczą konieczność spinania mięśnia między brwiami, a tym samym uchronią nas przed pojawieniem się lwiej zmarszczki.

Jak zlikwidować lwią zmarszczkę?

Zmarszczenie między brwiami może nadać twarzy zmartwionego, rozgniewanego lub smutnego charakteru. Wiele osób, zastanawiając się, jak się pozbyć lwiej zmarszczki, ostatecznie decyduje się  na wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie. Warto poświęcić czas na wybór sprawdzonego specjalisty, ponieważ niewłaściwe wykonanie zabiegu może skończyć się powikłaniami. Jednym z nich jest ptoza, czyli opadnięcie powieki w wyniku jej sparaliżowania toksyną botulinową. Obszar lwiej zmarszczki przez bliskie sąsiedztwo unerwionych oczu najlepiej powierzyć doświadczonej osobie.
 
Zmarszczki są efektem niedoboru elastyny i osłabienia pracy włókien kolagenowych. Warto suplementować te składniki, by wzmocnić naczynia krwionośne i limfatyczne i uniemożliwić wyciek lipidów. Regularne stosowanie małocząsteczkowego hydrolizowanego żelu, pycnogenolu lub ekstraktu z pestek winogron pomoże odbudować strukturę skóry. Bardzo ważne jest również utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu. Sucha skóra jest znacznie bardziej podatna na utrzymywanie się załamań, a więc warto zwracać uwagę na jej nawilżanie, nie tylko zewnętrzne, ale i od środka

Krem na lwią zmarszczkę – jaki wybrać?

Powstawanie zmarszczek jest naturalnym procesem. Póki co nie odkryto sposobu na uniknięcie starzenia się, a działanie eliksirów wiecznej młodości możemy oglądać tylko w filmach. Prędzej czy później pojawiają się na każdym rodzaju cery, choć skóra sucha doczeka się ich znacznie szybciej niż tłusta. To, jak szybko twarz podda się nieuchronnym skutkom starzenia się można kontrolować, a odpowiednie działania i właściwie dobrana pielęgnacja są w stanie je opóźnić nawet o kilkanaście lat.

Lwia zmarszczka tworzy się głęboko pod skórą, gdzie zwykle nie docierają składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Żaden krem niestety nie sprawi, że bruzda zniknie, jednak można działać odmładzająco na całą twarz, dzięki czemu zagłębienie nie będzie aż tak widoczne.

Podstawowym składnikiem profilaktyki przeciwzmarszczkowej jest ochrona przed promieniowaniem UV, które jest jednym z najsilniejszych czynników starzenia się skóry. Krem z filtrem przeciwsłonecznym powinniśmy stosować codziennie, przez cały rok. Efekty stosowania nie są zauważalne z dnia na dzień, ale na przestrzeni lat daje się zaobserwować niezwykłe wydłużenie procesu powstawania nowych zmarszczek i pogłębiania się już istniejących. Warto też stosować kolagen do twarzy. Jest on składnikiem, który często pojawia się w składach kremów obok peptydów. Ich obecność w pielęgnacji nie tylko podtrzymuje nawilżenie, ale też działa regenerująco i zapobiega utracie wody z powierzchni skóry.

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Popularność zabiegów likwidujących lwie zmarszczki sprawiła, że opracowane metody są coraz bezpieczniejsze. Dla wielu osób myśl o możliwych powikłaniach sprawia, że mimo chęci nie decydują się na likwidację lwiej zmarszczki. Jeżeli  dla ciebie również podejmowanie jakiegokolwiek ryzyka wiąże się z licznymi obawami i strachem, koniecznie wypróbuj domowe sposoby na zredukowanie widoczności zagłębienia między oczami.

Lwia bruzda jest efektem połączenia nadmiernego spięcia mięśni i niewystarczającej elastyczności skóry. Aby się jej pozbyć należy więc zadziałać rozluźniająco, a także wprowadzić działania ukierunkowane na stymulowanie produkcji kolagenu. Doskonale sprawdzi się do tego celu masaż twarzy, podczas którego należy wykonywać ćwiczenie „rozprasowywania” zmarszczki. Chwytamy w palce wał skóry u nasady nosa i krótkimi ruchami przeciągamy go w górę czoła. Przemieszczenie tkanek umożliwia częściowe wygładzenie zmarszczki. Kolejnym ruchem jest rozciąganie tego samego wałeczka skóry w przeciwne strony.

Masaż twarzy można wykonywać jedynie przy pomocy własnych dłoni, ale warto urozmaicić go rollerem jadeitowym lub kamieniem gua sha. Posuwiste ruchy lub rolowanie od wewnętrznej części  twarzy do jej boków pobudza włókna kolagenowe do pracy, usprawnia przepływ limfy i stymuluje produkcję elastyny.

Zabiegi na lwią zmarszczkę w gabinecie

Zmarszczka lwia jest w gabinetach kosmetycznych jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. Nic dziwnego – efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Wiele osób koryguje dodającą lat bruzdę, by dłużej móc cieszyć się młodym wyglądem. Z tego powodu profesjonaliści oferują szeroki wybór metod, dzięki którym klientki mogą pozbyć się powodującej kompleksy bruzdy w sposób bezpieczny, nieinwazyjny, a także stosunkowo niedrogi. Ile kosztuje usunięcie lwiej zmarszczki? W zależności od rodzaju zabiegu ceny wahają się od 400 do 1500 złotych. Do najczęściej poleceń ekspertów należą:

•    laser frakcyjny – wyróżnia się laser frakcyjny niealbacyjny i albacyjny. Pierwszy z nich działa na skórę właściwą, natomiast drugi wprowadza również zmiany w strukturze naskórka. Zabieg polega na naruszaniu zmarszczek poprzez mikrouszkodzenia, które stymulują skórę do silniejszej regeneracji
•    facial cupping – masaż próżniowy bańką chińską opiera się na równomiernym zasysaniu skóry, którego celem jest usprawnianie krążenia krwi, jędrnienie twarzy i rozluźnienie mięśni

Wypełnienie lwiej zmarszczki – metody

Ostrzykiwanie lwiej zmarszczki przez lata kojarzone było z inwazyjnym naruszeniem warstw skóry i często nadal budzi obawy. Medycyna estetyczna przeszła bardzo długą drogę, a jej metody zmieniały się wielokrotnie. Obecnie wykorzystywane rozwiązana w większości przypadków są bezpieczne i nie stwarzają ryzyka wystąpienia powikłań. Chcąc zlikwidować bruzdę między brwiami lub zredukować jej widoczność najlepiej zdecydować się na wypełnienie kwasem hialuronowym. Jako substancja, która naturalnie występuje w skórze jest bezpieczny i nie powoduje reakcji autoimmunologicznych. Dodatkowo ma działanie odżywiające i nawilżające, dzięki czemu nie tylko wypełnia zmarszczkę, ale też regeneruje cały obszar, na którym się znajdowała.

Do popularnych sposobów należy też toksyna botulinowa, która blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Pojawiające się w jego efekcie rozluźnienie mięśni powoduje usunięcie lwiej zmarszczki. Wstrzyknięcie wypełniacza w lwią zmarszczkę nie tylko usuwa ją na około 6-8 miesięcy, ale również wstrzymuje proces pogłębiania się bruzdy.