Zwierciadło stanowi atrybut magiczny. W każdej kulturze pojawiają się wzmianki o nadprzyrodzonych właściwościach luster. Zwykle sprowadzają się one do twierdzenia, że tafla szkła stanowi coś w rodzaju bramy, która łączy świat fizyczny z niematerialnym. Niegdyś lustra miały umożliwiać przywoływanie bezcielesnych bytów, zwłaszcza tych, które nie są przyjaźnie nastawione względem ludzi. Niektórzy wierzą, że po czyjejś śmierci, kiedy w domu znajduje się duch zmarłej osoby, wszystkie zwierciadła powinny być zasłonięte. Ma to związek ze starym obyczajem czuwania przy zwłokach, który w niektórych regionach Polski praktykuje się do dziś. Ten rytuał rzekomo ochrania duszę przed zagubieniem się w srebrzystej otchłani zwierciadła. Wokół luster narosło wiele przesądów, a część z nich dotyczy wieszania ich w pokoju, w którym udajemy się na spoczynek. 

Lustro w sypialni – przesądy

Dla ezoteryków lustro w sypialni jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów aranżacji wnętrza. Z jednej strony okazuje się niezwykle praktyczne - pozwala przymierzać bieliznę i ubrania w intymnej atmosferze, ułatwia codzienne dbanie o urodę, a nawet urozmaica seks z partnerem. Jednak mądrości ludowe naszych przodków stanowczo odradzają wieszanie go przy łóżku. Jeden z zabobonów głosi, że lustro zawieszone w sypialni wpuści do łóżka trzecią osobę. Możliwe, że któryś z partnerów prędzej czy później dopuści się zdrady. Jeszcze starszy przesąd wskazuje, że w trakcie snu dusza może opuszczać ciało. Gdy zobaczy swoje odbicie w lustrze, zostanie zabrana do innego świata i już nigdy nie powróci do formy cielesnej. Co oznacza, że śpiący może umrzeć we śnie. W tym kontekście, szczególnie niepożądane jest lustro zawieszone naprzeciwko łóżka. 

Starodawne przesądy niemal zawsze łączą lustra ze światem umarłych. 

Inny przesąd wskazuje, że dusza odbywająca swoją astralną podróż w trakcie snu, widząc swoje odbicie w lustrze, może się przerazić i zapomnieć drogi powrotnej do ciała. Staje się wtedy zagubionym bytem, który cierpi wieczne katusze, tkwiąc gdzieś pomiędzy kilkoma wymiarami. Zabobony prawią także o tym, że lustro w sypialni wysysa energię z osób śpiących. W trakcie snu jesteśmy całkowicie bezbronni wobec demonicznych sił. Efektem mogą być koszmary nocne niepozwalające spokojnie spać, z kolei za dnia - kłótnie w rodzinie. 

Nie tylko europejskie, lecz również azjatyckie wierzenia zabraniają wieszania luster w sypialni. Chińskie podania ludowe wskazują, że kiedyś świat składał się z dwóch wymiarów, z czego jednym było królestwo luster. Oba pozostawały w nieustannym konflikcie. Gdy świat materialny zatriumfował nad lustrzanym, tamtejsi wojownicy zostali zamknięci w lustrzanej przestrzeni i zmuszeni do nieustannego powtarzania ruchów osób ze świata materii. Jak głosi legenda, sobowtóry nieustannie obserwują ludzi, szukając sposobu na złamanie bariery oddzielającej obie krainy. Gdy człowiek śni, traci swoją czujność. Lustrzane odbicie może przejąć jego duszę

Lustro w sypialni według feng shui

Lustro w sypialni według feng shui, starożytnej praktyki aranżacji wnętrz, to jeden z najgorszych pomysłów, na który można się zdecydować. Zwierciadła spełniają niezwykle ważną rolę w tej azjatyckiej filozofii. Według chińskich wierzeń odbijają od siebie nie tylko to, co materialne. Spoglądając na swoje lustrzane odbicie widzimy zarazem ciało i duszę. Lustro powinno być zawsze czyste oraz pozbawione wad czy skaz. W przeciwnym razie wytworzy złą energię, która nie pozostanie bez wpływu na osobę przeglądającą się w jego tafli. Zwierciadła powinny być duże, zawieszone na odpowiedniej wysokości lub pod odpowiednim kątem. Małe lustra pokazują tylko fragment osoby przeglądającej się, co ma powodować rozbicie jej duszy. 

Chińska filozofia feng shui stanowczo odradza lustra w sypialni. 

Stare przekonania prawią, że lustra powinny odbijać tylko rzeczy piękne i ważne. W domach urządzonych w myśl zasady feng shui, lustra zazwyczaj wiszą naprzeciwko stołu - w Chinach pożywienie jest symbolem dobrobytu, a jego powielenie za pomocą zwierciadła ma sprawić, że rodzina będzie żyć w dostatku. Co ciekawe, niezwykły wpływ luster ma wynikać z ich oddziaływania na strumień energii życiowej Chi oraz na strumienie Yang i Yin. Chińczycy wierzą, że w trakcie snu uwalniamy pokłady energii Chi. Gdy naprzeciwko łóżka znajduje się lustro, jej fala ulega odbiciu i wraca do ciała, co w rezultacie zakłóca spokojny, regenerujący sen

Lustro jest powierzchnią odbijającą światło, zatem prowadzi do wzrostu aktywności energii Yang i do wyraźnego ograniczenia wpływu energii Yin. Lustro umieszczone w sypialni ma przyciągać finansową pomyślność i sprzyjać rozwojowi, lecz niestety odbędzie się to kosztem odpoczynku, zdrowia czy szczęścia rodzinnego. Według zasad feng shui, najgorszym pomysłem jest umieszczenie lustra tak, żeby odbijało oba rogi łóżka. Osoby, które się tego dopuszczą, mogą sprowadzić na siebie nieszczęście. 

Czy w sypialni powinno być lustro?

Czy lustro w sypialni szkodzi? Tak, jeśli ufamy przesądom powtarzanym od wielu pokoleń i sztuce planowania przestrzeni liczącej kilka tysięcy lat. Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony powinni przemyśleć ten pomysł. Jeżeli jednak nie potrafimy obyć się bez lustra w sypialni, warto rozważyć model, który można obrócić w kierunku ściany. Dobrze sprawdzą się też zamykane toaletki, umożliwiające zasłonięcie lustra podwójnymi drzwiami. Alternatywnym rozwiązaniem są szafy, w których lustro umieszczone jest po wewnętrznej stronie drzwi.

Jeżeli jednak upieramy się przy tradycyjnym lustrze, warto ustawić je w takim miejscu, aby nie odbijało łóżka i co za tym idzie - śpiących w nim osób. Kierując się zasadami feng shui, należy też unikać umieszczania lustrzanej tafli naprzeciwko okna lub drzwi. Bardzo złym pomysłem jest montaż dwóch luster skierowanych ku sobie. Uzyskane w nich nieskończone odbicie zapewni stały obieg złej energii. Dla wielu osób szczególnie kuszące wydaje się lustro w sypialni nad łóżkiem. Trzeba jednak wiedzieć, że praktyka feng shui tego nie zaleca, chyba że przed położeniem się spać zakryjecie lustrzaną taflę. Feng shui uczy, że lustra są powiązane z żywiołem wody i mają zdolność do kumulowania energii. W nocy będziemy poddawani jej działaniu, chyba że zakryjemy taflę odpowiednio grubym materiałem.

Gdzie powiesić lustro w domu?

Jak nie w sypialni, to gdzie? Najdogodniejszym miejscem jest przedpokój. Takie rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń, rozjaśni ją, a jak głosi chińska mądrość "domowników naładuje pozytywną energią i odeprze wpływ negatywnej mocy z zewnątrz". Jest jedna zasada - lustro nie może odbijać drzwi, ponieważ sprowokuje problemy rodzinne. Oczywiście, lustro powinno być też w łazience, gdyż wpływa na harmonię ciała i ducha. Lustro umieszczone w jadalni (naprzeciwko stołu) zapewni dobrobyt domownikom. Osoby pracujące w domu powinny rozważyć umieszczenie lustra w swoim gabinecie. Wpłynie ono pozytywnie na koncentrację, a także wspomoże proces twórczy.