Superfood lucuma - naturalny słodzik, alternatywa dla cukru

Sproszkowana lucuma uważana jest za nowy superfood - stanowi idealną, niskokaloryczną alternatywę dla cukru oraz substancji słodzących. Proszek ten wytwarza się z suszonych owoców drzewa Poutera Lucuma, które występuje w Ameryce Południowej. Jego skład pełen jest wartościowych składników mineralnych, witamin z grupy B, stanowi również prawdziwą bombę antyoksydantów. Ze względu na jej prozdrowotne właściwości, wieki temu okrzyknięta została "Złotem Inków", by dziś ponownie powrócić do łask. 

Lucuma - wspomaga odchudzanie

W smaku owoc przypomina słodkie bataty połączone z syropem klonowym, można więc z powodzeniem stosować go do wypieków, owsianki, jogurtu, budyniu, koktajlu, gorącego kakao, a nawet jako zdrowy słodzik do kawy. Lucuma w sproszkowanej formie polecana jest również diabetykom, ze względu na swój niski indeks glikemiczny. Zaspokaja ochotę na słodkości nie podnosząc cukru we krwi, dzięki czemu ułatwia kontrolowanie wagi. To nie wszystko - badania naukowe przeprowadzone w USA potwierdzają korzystny wpływ tego składnika diety na leczenie organizmu z dolegliwości. 

Lucuma - dlaczego warto ją spożywać?

Co wyróżnia ten specyfik spośród innych zdrowych alternatyw dla cukru? Otóż proszek ten posiada jeszcze jedną zaletę - lucuma to bogate źródło rozpuszczalnego błonnika, które reguluje pracę przewodu pokarmowego i poprawia metabolizm. Dodatkowo, dzięki zawartych w niej przeciwutleniaczom, pozytywnie wpływa na detoks organizmu wspomagając jego oczyszczanie się z toksyn. Z powodzeniem mogą z niej korzystać również osoby chorujące na celiakię, gdyż roślina ta nie zawiera glutenu i jest wolna od substancji uczulających.