Chanel zagości w Londynie

Słynne londyńskie muzeum Wiktorii i Alberta będzie gościć, pierwszą w historii brytyjskiego muzeum, wystawę poświęconą życiu i twórczości projektantki - Gabrielle "Coco" Chanel. Ekspozycja przedstawi ewolucję jej projektów oraz powstanie francuskiego domu mody. Wystawa obejmie ponad 180 projektów, biżuterię, akcesoria, kosmetyki oraz perfumy, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć w jednym miejscu i to poza Francją. Jej celem jest odkrywanie pionierskiego podejścia Chanel do projektowania mody, które utorowało drogę nowej kobiecej elegancji i do dziś ma wpływ na styl ubierania się kobiet.

"Chanel, jeden z najprężniej działających domów mody, wiele zawdzięcza wzorcom stworzonym ponad sto lat temu przez założycielkę Gabrielle Chanel. Cieszymy się, że możemy współpracować z Chanel i Palais Galliera przy tej wystawie, która daje nam możliwość poznania początków i elementów tego nieprzemijającego stylu oraz zaprezentowania mało znanych, ale historycznych ubrań Chanel” - powiedział Tristram Hunt, dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta.

Wystawa powstała w oparciu o ekspozycję „Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto" zorganizowaną przez Palais Galliera w Paryżu, jednak zostanie ona zaaranżowana na nowo i będzie zawierać rzadko pokazywane elementy pochodzące z prywatnej kolekcji londyńskiego muzeum. Wśród najważniejszych eksponatów znajdą się archiwalne kolekcje Chanel, w tym ubrania noszone przez hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Lauren Bacall i Marlenę Dietrich. Wystawa będzie podzielona na osiem sekcji tematycznych, w których zaprezentowane zostanie innowacyjne podejście projektantki do tkanin, sylwetki i konstrukcji, jak również będą one także poświęcone jej karierze zawodowej, osobistemu stylowi oraz wpływowi jej pracy na przemysł modowy.

"Moda się zmienia, ale styl trwa” - nieśmiertelna Coco Chanel

Chanel jest powszechnie uważana za pionierkę nowoczesnej mody. Dążyła do emancypacji kobiet poprzez nadanie im prostych, wygodnych i szykownych ubrań, a także rezygnację z gorsetów.

„Gabrielle Chanel odważnie zdefiniowała na nowo garderobę nowoczesnej kobiety. Jesteśmy zaszczyceni i zachwyceni, że Muzeum Wiktorii i Alberta, wiodące na świecie muzeum i wspaniała instytucja, zorganizuje pierwszą w Wielkiej Brytanii retrospektywę jej twórczości. Pokazując jej wkład w historię mody, a także niezwykłą aktualność i trwałość stylu Chanel, wystawa ta uwydatni jedną z największych wizjonerek naszych czasów” -  powiedział Bruno Pavlovsky, prezes Chanel Fashion.

Elementy znane obecnie jako klasyki - takie jak "mała czarna" czy bluzka w stylu bretońskim - zawdzięczamy właśnie Gabrielle. Jej perfumy - w tym Chanel No. 5, które po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1921 roku - do dziś są jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie.

"Gabrielle Chanel poświęciła swoje długie życie tworzeniu, doskonaleniu i promowaniu nowego rodzaju elegancji (...) ponadczasowego stylu dla nowego rodzaju kobiet. To był jej modowy manifest, spuścizna, która nigdy nie wyszła z mody” - powiedziała Miren Arzalluz, dyrektor Palais Galliera, paryskiego muzeum mody.

Retrospektywa Chanel zostanie otwarta 16 września 2023 r. i potrwa do 25 lutego 2024 r.