Co ważne, metoda na "sock curls" – bo tak nazywa się ten trend – pozwala osiągnąć najróżniejsze rezultaty. Wiele zależy od długości i gęstości twoich włosów, ale również techniki, na jaką się zdecydujesz. Wybraliśmy cztery najlepsze sposoby na loki na skarpetki, za pomocą których osiągniesz różne fryzury.

Wystarczy naprawdę niewiele, aby w prosty sposób zakręcić kosmyki – i to zarówno w delikatne fale, jak i sprężyste loki.

Jak można zrobić loki bez lokówki?

Nie tylko skarpetki – dzięki hitom z TikToka coraz więcej osób decyduje się na proste, domowe metody kręcenia włosów bez użycia ciepła. Wykorzystuje się do nich:

 • pasek od szlafroka,
 • opaskę do włosów,
 • rajstopy,
 • legginsy,
 • t-shirt.

Popularnością cieszy się również wałek do kręcenia włosów – jest pokryty satynowym materiałem, dzięki czemu włosy się nie plączą i układają w piękne loki. Jednocześnie jednak spanie w wałku nie jest tak wygodne jak podczas korzystania chociażby z miękkich skarpet. Jakimi jeszcze zaletami wyróżnia się ta metoda?

Dlaczego polecamy loki na skarpetki?

Nie wszystkie viralowe sposoby związane z urodą są godne polecenia – często popularnością cieszą się rozwiązania szkodliwe czy czasochłonne. W przypadku loków na skarpetkę jest wręcz przeciwnie.

Loki na skarpetki – zalety

 • Ta metoda kręcenia włosów pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy, że nawiniesz na skarpety włosy przed snem, a rano jedynie zdejmiesz skarpety, roztrzepiesz włosy palcami i ewentualnie pokryjesz olejkiem. Nie musisz wstawać wcześniej i spędzać kilkunastu minut z lokówką.
 • Skarpetki, które nadadzą się do kręcenia włosów, z pewnością masz w domu. Nawet jeśli nie jesteś przekonana do tej metody, nic nie stracisz, jeśli spróbujesz.
 • Kręcenie włosów bez użycia ciepła nie niszczy kosmyków – regularne używanie lokówki może sprawiać, że włosy staną się przesuszone. Powstałe za ich pomocą ekoloki są trwałe i sprężyste, a do tego pozostawiają kosmyki w świetnej kondycji.
 • Nie musisz używać pianek czy żeli do włosów – kręcenie na skarpetki jest nie tylko szybkie, ale i  tanie. Nie będziesz potrzebować żadnych specjalnych kosmetyków.

Loki na skarpetkę – instrukcje krok po kroku

Jak zrobić loki na skarpetce? Cała procedura jest wyjątkowa łatwa – wystarczy, że przygotujesz sobie kilka skarpet i gumki do włosów. Jeśli zależy ci na grubych lokach wystarczą dwie, nieco grubsze skarpety. Wolisz drobne loczki? Użyj pięciu skarpet – po dwie na bokach i jedna na tył.

I metoda

 1. Włosy nie mogą być mokre – ciasno zawinięte kosmyki nie wyschną przez noc. Zanim zaczniesz zaplatać włosy, możesz delikatnie spryskać je wodą, aby pozostały lekko wilgotne.
 2. Rozczesz włosy bardzo dokładnie. W innym wypadku loki mogą okazać się „wygniecione”.
 3. Wydziel poszczególne pasmo włosów i owiń je wokół skarpetki. Możesz ją przymocować klamrą do czubka głowy, aby się lepiej trzymała. To, jaką technikę owijania obierzesz, zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć – możesz owinąć cały kosmyk od razu lub dobierać włosy partiami. Gdy zapleciesz włosy wokół skarpetki, całość owiń gumką.
 4. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko się trzyma i pozostaje stabilne – włóż satynowy czepek do spania. Loki na skarpetkę są znacznie wygodniejsze od wałków – możesz w nich swobodnie spać.
 5. Gdy wstaniesz, delikatnie zdejmij gumki i wysuń skarpetkę spośród włosów. Kosmyki rozczesz palcami lub grzebieniem z szerokimi ząbkami. Nałóż na włosy serum lub olejek, ewentualnie możesz sięgnąć po aktywator skrętu – powinien sprawić, że kosmyki dłużej pozostaną zakręcone.
@mrtaliegnell #sockcurls #heatlesscurls #tutorial ♬ Chill Vibes - Tollan Kim

II metoda

 1. Sięgnij po dwie długie skarpety.
 2. Rozczesz włosy – zrób przedziałek na środku. Podziel włosy na dwie partie – prawą i lewą.
 3. Skarpety możesz ze sobą związać i przypiąć klamrą do czubka głowy tak, aby dwie końcówki zwisały po bokach włosów. Jeśli masz krótsze skarpety, przypnij je obie za pomocą spinek po obu stronach przedziałka.
 4. Zawijanie włosów zacznij od kosmyków najbliżej twarzy – z każdym kolejnym skrętem dobieraj kolejne kosmyki. Jeśli chcesz, aby powstały sprężyste loki, owijaj włosy dość ciasno.
 5. Gdy owiniesz wszystkie włosy z jednej części wokół skarpety, zwiąż je przy końcu za pomocą gumki – dzięki temu kosmyki się nie rozwiną.
 6. To samo powtórz po drugiej stronie. Skarpety z owiniętymi włosami możesz pozostawić po bokach lub związać je razem z tyłu głowy.
 7. Po upływie nocy zdejmij gumki i wysuń skarpety – powstaną piękne loki. 
@officiallycourtneyyy How to do overnight sock curls #heatlesscurls #sockcurls #howtodosockcurls #heatlesshairstyles ♬ Kill Bill (Sped Up Version) - SZA

Jak zrobić fale na skarpetkach?

Jeśli chcesz, aby włosy układały się w fale, możesz zawinąć je zgodnie z pierwszym sposobem – wystarczy, ze sięgniesz po grubsze skarpety lub użyjesz ich nieco mniej. Możesz także skorzystać z innej metody zawijania.

 1. Rozczesz włosy. Mogą być suche lub wilgotne.
 2. Podziel je na partie – jeśli masz długie włosy, możesz użyć sześciu skarpetek.
 3. Poszczególne pasmo zakręć wokół własnej osi.
 4. Następnie przy jego końcu przyłóż skarpetę – zadbaj o to, aby jej końcówka wystawała poza końce włosów. Zwinięty kosmyk zacznij owijać wokół skarpety.
 5. Gdy dojdziesz do czubka głowy zwiąż ze sobą dwa końce skarpety, dzięki czemu całość się nie rozplącze.
 6. W ten sam sposób zwiń pozostałe partie włosów.
 7. Rano delikatnie rozwiąż skarpety i wyplącz je z włosów.

Kosmyki nie będą układać się w loczki, a w piękne, sprężyste fale. Dzięki temu, że włosy zaczynasz zawijać przy końcach, to właśnie końcówki zakręcone są najbardziej – włosy przy twarzy układać się będą w luźniejsze skręty.

Loki na skarpetę – efekt blowout

Loki czy fale również możesz stworzyć, sięgając chociażby po pasek od szlafroka. Jednak tylko za pomocą skarpet możliwe jest osiągnięcie efektu blowout – czyli włosów uniesionych przy nasadzie, które wyglądają niczym modelowane przez fryzjera. Jak osiągnąć ten rezultat?

 1. Rozczesz włosy. Zadbaj o to, aby były suche lub lekko wilgotne.
 2. Podziel kosmyki na dwie partie – przednią i tylną.
 3. Oprócz dwóch długich skarpet przydadzą ci się papiloty. Włóż je do środka – dzięki nim całość będzie znacznie stabilniejsza. 
 4. Zacznij zawijać włosy od końców, kierując się w stronę czubka głowy. Gdy zawiniesz całość, wygnij delikatnie konstrukcje – dzięki papilotom uda ci się stworzyć okrągły kształt. Jeśli nie masz papilotów, zawiń włosy wokół skarpety w ten sam sposób, a następnie wywiń ją, aby skręt schował się w skarpecie.
 5. To samo zrób z włosami z tyłu. Całość możesz włożyć pod ochronny czepek.
 6.  Następnie rozpuść pasma i ewentualnie spryskaj całość lakierem.
@makeupbyash.x Replying to @ell This is my new obsession!✨ #heatlesscurls #sockcurls #heatlesssockcurls #copperhaircolor #heatlesshairstyles ♬ get him back! - Olivia Rodrigo

Jak można podejrzewać, spanie w takiej konstrukcji nie będzie należało do najwygodniejszych. Na szczęście na efekt blowout nie trzeba długo czekać – wystarczy, że zawiniesz włosy w ten sposób na 2-3 godziny przed wyjściem z domu. Po rozpuszczeniu kosmyki będą się pięknie układać – zostaną uniesione u nasady, a pojedyncze włosy zostaną delikatnie zakręcone. Układanie włosów nigdy nie było prostsze!