Olga Tokarczuk zdobyła literacką nagrodę Nobla. 

Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy. - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

W tym roku prestiżowa statuetka trafi do rąk dwóch pisarzy. Autorki "Biegunów" i Petera Handke. Stało się tak ponieważ w ubiegłym roku nikt nie został nagrodzony. Powodem był skandal na tle seksualnym. 

Mąż jednej z byłych już członkiń Akademii, fotograf Jean Claude Arnault, został oskarżony o molestowanie seksualne i skazany na dwa lata za gwałt.  Ponadto był oskarżany o wynoszenie poza obręb Akademii informacji na temat kandydatów do nagrody. W międzyczasie z Akademii Szwedzkiej odeszło siedmiu członków, którzy byli ze sobą w konflikcie.  - czytamy na stronie TOK FM.

Olga Tokarczuk została zatem nagrodzona za rok 2018, a Peter Handke za rok 2019. Tokarczuk będzie szóstą laureatką literackiego Nobla polskiego pochodzenia. Przypomnijmy, że ostatnim noblistą jest brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla! Relacja z ceremonii w Sztokholmie >>

Olga Tokarczuk to jedna z najczęściej nagradzanych polskich pisarek i pierwsza Polka w historii z nagrodą Bookera (za książkę "Bieguni") - jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich. W 2017 roku na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.