Liposukcja kawitacyjna brzucha, pośladków, wewnętrznej strony ud, a nawet ramion to nowatorski i bezpieczny sposób na szybkie pozbycie się niechcianych wałeczków, także z trudno dostępnych miejsc. Na jakie efekty liposukcji kawitacyjnej możesz liczyć? Jak często trzeba wykonywać zabieg, by zobaczyć efekty? Zapytałyśmy o to eksperta, kosmetolożkę Karolinę Sobczyńską-Bartos.

Co to jest liposukcja kawitacyjna? 

Klasyczna liposukcja to bardziej operacja niż zabieg medycyny estetycznej. Aby odessać tłuszcz, trzeba wykonać nacięcia na skórze, przez które wprowadza się specjalne igły. Zabieg obarczony jest takim samym ryzykiem powikłań, jak każda inna interwencja chirurgiczna, wykonywana ze względów zdrowotnych. 

Zupełnie inaczej przebiega liposukcja kawitacyjna. To nowoczesny, bezpieczny i zupełnie nieinwazyjny sposób pozbywania się nadmiaru tłuszczu z organizmu. Polega on na rozbijaniu błony komórkowej komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwięków.

"Jest to bardzo skuteczna i, co istotne, nieinwazyjna metoda, polegająca na wykorzystaniu ultradźwięków w zjawisku kawitacji, czyli implozji komórek. Sprawia ona, że cząsteczki w tkankach wpadają w drgania powodując wewnątrztkankowy masaż" - tłumaczy kosmetolog Karolina Sobaczyńska-Bartos. "Wytworzona w ten sposób energia trwale uszkadza błony komórkowej adipocytów (komórek tłuszczowych) i uwalnia wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie następnie odprowadzane są one przez układ naczyniowo-chłonny do wątroby. To tutaj, po wchłonięciu przez bogatą sieć naczyń włosowatych, około 70% całkowitej ilości trójglicerydów jest rozkładana w wyniku procesów metabolicznych. Natomiast pozostałe 30% trójglicerydów jest rozkładane przez komórki układu odpornościowego, czyli makrofagi". Ponieważ wątroba bierze udział w rozkładzie tłuszczów, podczas serii liposukcji należy o nią odpowiednio zadbać. "Aby nie obciążać tego organu, w czasie trwania serii zabiegów powinno się przestrzegać lekkostrawnej diety. Ma to tez swoje dodatkowe plusy, ponieważ szybciej pozbyć się można niechcianego zapasu tłuszczu" - doradza specjalistka.

Do zabiegu wykorzystywane są skoncentrowane preparaty pielęgnacyjne, co przynosi szereg korzyści dla kondycji skóry - do najpopularniejszych składników aktywnych wykorzystywanych w preparatach do liposukcji kawitacyjnej należą kofeina, retinol, fosfatydylocholina i algi.

Liposukcja kawitacyjna przy okazji regeneruje też skórę. Ciepło, które wytwarza się podczas działania fal ultradźwiękowych, nie tylko ogólnie odpręża, ale także rozluźnia mięśnie. Jest to świetny zabieg likwidujący cellulit. Ultradźwięki niskiej częstotliwości działają na bardzo głębokie warstwy tkanek, dzięki czemu mają świetny wpływ na cały organizm. 

Dodatkową zaletą tego zabiegu jest usprawnienie przepływu limfy (likwiduje więc obrzęki), podkręcenie przemiany materii w komórkach (a więc chudniesz szybciej), jak również stymulowanie układu krążenia.

Liposukcja kawitacyjna – efekty 

Ultradźwięki są powszechnie stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej. W nieinwazyjny i bezbolesny sposób oddziałują na głębokie tkanki, dając rewelacyjne rezultaty - potwierdza to Karolina Sobczyńska-Bartos. "Do niedawna, aby uzyskać szybki i skuteczny efekt odchudzenia sporo osób decydowało się na drogie, inwazyjne i obciążone dużym ryzykiem zabiegi chirurgiczne. Na szczęście szybki rozwój nowych technologii w kosmetologii spowodował, że dostępne są zabiegi nieinwazyjne, przyjemne i przynoszące równie spektakularne efekty takie jak liposukcja kawitacyjna. Co ważne, już po pierwszym zabiegu widoczny jest efekt. Ta metoda szczególnie polecana jest osobom, które borykają się z nagromadzeniem tłuszczyku w miejscach kłopotliwych, takich jak: uda, brzuch, ramiona, okolice kolan i talia. Zabieg powinien być wykonywany w serii minimum 6 zabiegów. Doświadczony kosmetolog, już po pierwszych zabiegach potrafi określić, czy serię tę należy wydłużyć o kolejne (wykonuje się maksymalnie do 10 zabiegów)". Jak przyznaje ekspertka, liposukcja kawitacyjna cieszy się popularnością również ze względu na niską cenę w stosunku do rezultatów zabiegu.

Najważniejsze efekty, jakich możesz oczekiwać po zabiegu liposukcji kawitacyjnej, to:

 • wyraźne zmniejszenie tkanki tłuszczowej;
 • wygładzenie cellulitu;
 • usprawnienie przemiany materii w komórkach;
 • modelowanie sylwetki.

"Aby dodatkowo przyspieszyć te efekty, warto uzupełniać dietę dużą ilością płynów - najlepiej niegazowaną wodą mineralną w ilości min 2,5 l na dobę, a także zabiegami drenującymi" - podpowiada Karolina Sobczyńska-Bartos.

Ogromną zaletą liposukcji kawitacyjnej jest możliwość wykonania jej w niemal każdym miejscu na ciele. Problematyczne miejsca, takie jak pośladki, wewnętrzna strona ud i kolan, kostki, obszar pod łopatkami, a także okolice lędźwi zostaną uwolnione od opornego na ćwiczenia i diety tłuszczyku. Liposukcji kawitacyjnej nie powinno się wykonywać jednak w okolicach twarzy, pachwin i stref intymnych. Nie zaleca się również likwidowania tłuszczu tym sposobem na głowie, szyi, stopach oraz dłoniach. 

Liposukcja kawitacyjna – przeciwwskazania 

Kolejną zaletą zabiegu liposukcji kawitacyjnej jest to, że metoda ta nie ma więcej przeciwwskazań niż inne zabiegi. 

Nie powinna być przeprowadzona w przypadku:

 • nadwrażliwości na ultradźwięki;
 • posiadania metalowych implantów;
 • wszczepionego rozrusznika serca;
 • ciąży;
 • miesiączki;
 • cukrzycy;
 • epilepsji;
 • stwardnienia rozsianego.

Przeciwwskazaniem jest również gorączka, stany zapalne lub grzybicze skóry w obszarze zabiegowym, a także przerwanie ciągłości naskórka. 

Liposukcja kawitacyjna - jak często trzeba wykonywać zabieg?

Ultradźwięki nie działają bardzo agresywnie, dlatego dla osiągnięcia pełnego efektu zabieg warto powtórzyć kilkukrotnie. 

W zależności od indywidualnego przypadku efekty zauważalne mogą być już po pierwszym zabiegu, w innych przypadkach dopiero po kilku. Liposukcja kawitacyjna daje najlepsze rezultaty wówczas, gdy jest powtarzana regularnie, w odstępach co najmniej tygodniowych. 

Zaleca się wykonanie co najmniej 6 zabiegów, optymalnie 10. Ich częstotliwość wynosi 1 lub 2 w tygodniu - wtedy efekt jest najbardziej zadowalający. To, ile powtórzeń trzeba wykonać, zależy przede wszystkim od tego, na jakim (i jak dużym) obszarze ciała liposukcja jest wykonywana. Dla ostatecznego efektu istotny jest również wyjściowy stan, tj. waga i ilość tkanki tłuszczowej do usunięcia. 

Po zakończonej serii warto wykonywać zabiegi przypominające, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu. 

Liposukcja kawitacyjna – opinie 

Opinie osób, które poddały się zabiegowi liposukcji kawitacyjnej, dość jednoznacznie wskazują na to, że to metoda godna polecenia każdemu, kto boryka się z niechcianymi fałdkami i cellulitem. 

Zabiegi liposukcji kawitacyjnej są bezbolesne i nie wymagają żadnego okresu rekonwalescencji.

Liposukcja ultradźwiękowa, jak każdy inny zabieg, może wywołać niepożądane skutki, jednak ryzyko ich wystąpienia jest minimalne. 

Możliwe efekty uboczne to:

 • uczucie mrowienia lub łaskotania w czasie wykonywania zabiegu;
 • metaliczny posmak w ustach - to efekt działania ultradźwięków;
 • delikatne zaczerwienienie skóry w obszarze zabiegowym.

Jeśli zabieg przeprowadzany jest przez osobę doświadczoną, na sprzęcie dobrej jakości, a także z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań, nie powinien wiązać się ze skutkami ubocznymi. 

Liposukcja kawitacyjna – cena

Cena zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od:

 • gabinetu/kliniki, w których jest przeprowadzany;
 • miasta (w dużych miejscowościach usługi są zwykle droższe);
 • sprzętu, jakim zabieg jest wykonywany;
 • obszaru ciała, na jakim zabieg ma być przeprowadzony (jedno miejsce czy duży obszar?).

Istotną kwestią wpływającą na cenę jest również to, czy korzysta się z pojedynczych zabiegów opłacanych każdorazowo, czy kupuje się od razu pakiet na przykład 5, czy 10. 

Cena pojedynczego zabiegu waha się od kilkudziesięciu do około 150-170 zł. 

 

Konsultantką artykułu jest Karolina Sobczyńska-Bartos - kosmetolog, promotorka zdrowia, dietetyczka. Szkoleniowiec i autor szkoleń branży beauty oraz artykułów w pismach i portalach branżowych. Wykładowca akademicki i prelegentka na licznych kongresach krajowych i zagranicznych. Konsultantka marek medycznych i kosmetycznych oraz właścicielka pierwszego w Polsce ekologicznego salonu urody EKOsmetolog - www.ekosmetolog.com.pl.