Charakterystyka mody lat 90.

Gazetowe nadruki, ramiączka spaghetti i skórzane trencze inspirowane filmem "Matrix". Lata 90. to okres w historii mody, który bywa pomijany przez kobiety szukających modnych inspiracji, ale dla millenialsów, którzy dorastali na filmach "Słodkie zmartwienia" i "Czy to ty, czy to ja?" oraz muzyce zespołów Destiny's Child i The Spice Girls, nie ma nic lepszego niż oglądanie dzisiejszych ikon stylu - Hailey Bieber czy Belli Hadid, w stylizacjach charakterystycznych dla tamtych czasów.

Mary-Kate i Ashley Olsen / Getty Images

Moda lat 90. oznaczała koniec epoki brokatowego szaleństwa, odważnych kolorów i męskich sylwetek. Hasło "więcej znaczy lepiej" zastąpił zwrot "mniej znaczy więcej", w związku z czym w trendach były neutralne kolory i minimalistyczny streetstyle w stylu Calvina Kleina. Na ulicach królowały proste stylizacje - biały t-shirt, trampki i dobrej jakości para jeansów. Ostatnia dekada XX. wieku nie bez powodu była zresztą nazywana złotą erą jeansu. Dziewczyny marzyły o kultowym dziś modelu spodni z lat 90., czyli Levi's 501, a noszenie stylizacji w stylu all denim nikogo nie dziwiło.

Drew Barrymore / Getty Images

Moda lat 90. w Polsce wyglądała podobnie. Tak jak i na Zachodzie, popularne były rzucające się w oczy nadruki - panterka, gazetowy wzór wymyślony przez Johna Galliano, czy kratka Vichy. Byliśmy również świadkami ewolucji "power dressingu" (który swój początek miał w latach 80.) i rozwoju marek, które powstały z myślą o kobietach sukcesu - znaczną popularność zdobyła w tamtych czasach Donna Karan. Garnitur zyskał nową, odświeżoną formę: został pozbawiony poduszek na ramionach i zwężony w talii, a miejsce spodni zajęły ołówkowe spódnice lub dopasowane sukienki.

Najbardziej kultowe pary celebrytów z lat 90. takie, jak Victoria i David Beckham, Courtney Love i Kurt Cobain, czy Jennifer Lopez i P. Diddy, stworzyły nieznany wcześniej nikomu trend i zaczęły ubierać się w pasujące do siebie stylizacje (chyba każdy pamięta skórzane stroje Beckhamów, które zaprezentowali na imprezie Versace). Niezwykle popularny w tamtych czasach Brad Pitt, wielokrotnie miał nawet takie same fryzury jak jego dziewczyny.

Victoria i David Beckhamowie / Getty Images

Polecamy: Moda damska w latach 2000. Jakie trendy wtedy królowały? >>

Ikony stylu w latach 90.

Carolyn Bessette-Kennedy

Carolyn Bessette-Kennedy / Getty Images

Znakiem rozpoznawczym Carolyn Bessette-Kennedy był świetlisty, świeży makijaż, zmierzwione włosy i eleganckie, proste ubrania z lat 90., które jak się później okazało, miały nigdy nie wyjść z mody. Zawsze nienagannie ubrana dyrektorka Calvina Kleina po raz pierwszy zaistniała w przestrzeni publicznej, gdy zaczęła spotykać się z Johnem F. Kennedym Jr. Dwa lata później, na ślubie ze wspomnianym synem prezydenta USA miała na sobie jedwabną suknię projektu Narciso Rodrigueza i wysadzane koralikami sandały od Manolo Blahnika. Jej strój obiegł gazety na całym świecie i tym samym stał się definicją minimalistycznego stylu. W kolejnych latach to jednak jej uliczne stylizacje - nonszalanckie i pozbawione wysiłku, budziły zachwyt modowych ekspertów i kobiet na całym świecie.

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker / Getty Images

Kiedy serialowa Carrie Bradshaw zawładnęła ekranami telewizorów, kobiety nie mogły napatrzeć się na jej ekstrawagancką, eklektyczną garderobę. Szpilki Manolo Blahnika i torebki bagietki Fendi nie były popularne, dopóki ona ich nie założyła. Niezależnie od tego, czy miała na sobie kultową dziś naked dress, czy duże futro w połączeniu z różowymi kozakami we wzór skóry pytona, Sarah Jessica Parker w każdym odcinku "Seksu w wielkim mieście" udowadniała, że moda może być świetną zabawą.

Gwen Stefani

Gavin Rossdale i Gwen Stefani / Getty Images

Bluzki noszone bez stanika, spodnie cargo z niskim stanem, wycięte crop-topy i skórzane paski z ćwiekami - ubrania lat 90., które nosiła Gwen Stefani były uosobieniem stylu punkowego. Co ciekawe, na początku swojej kariery, kiedy jeszcze nie mogła pozwolić sobie na kreacje od najlepszych projektantów, większość rzeczy kupowała w sklepach z odzieżą używaną lub szyła samodzielnie.

Kate Moss

Kate Moss / Getty Images

Kate Moss nie rozstawała się z obcisłymi halkami na ramiączkach, przytłaczająco dużymi futrami i niebotycznie wysokimi obcasami. Szybko stała się najbardziej rozchwytywaną modelką lat 90. i jednocześnie uosobieniem stylu nazywanego heroin chic (charakteryzującego się wychudzoną figurą, bladą skórą, podkrążonymi oczami i stylizacjami podkreślającymi sylwetkę).

Księżna Diana

Księżna Diana / Getty Images

Królowa mody, księżna Diana, wyrażała siebie poprzez styl, który często bywał niezgodny z konserwatywnymi zasadami królewskiej etykiety. Chociaż na oficjalne podróże za granicę wybierała stroje od najlepszych projektantów, na ulicy można było zobaczyć ją w swobodnej oversize'owej bluzie, kolarkach i sneakersach.

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston i Brad Pitt / Getty Images

Jak wyglądała moda damska w latach 90. według Rachel z “Przyjaciół”? Jennifer Aniston zawsze była minimalistką i to właśnie jej prosty styl, na który składały się bluzki typu racerback, dżinsy z wysoką talią, ołówkowe spódnice i slip dresses, sprawił że miliony kobiet chciały wyglądać jak ona.

Najmodniejsze kurtki w latach 90.

Skórzana kurtka

Skórzana kurtka stała się kultowym elementem garderoby lat 90. głównie dzięki pierwszej generacji supermodelek. Od Kate Moss, przez Naomi Campbell, po Christy Turlington, niemal wszystkie dziewczyny z wybiegów nosiły na co dzień proste stylizacje składające się z koszuli, jeansów i właśnie skórzanej kurtki.

Cindy Crawford / Getty Images

Kurtka puchowa

Lata 90. to początek popularności puchowych kurtek, a w szczególności modelu Nuptse od The North Face. Początkowo zaprojektowana z myślą o wspinaczce górskiej, szybko zaczęła pełnić rolę nowojorskiego uniformu. Do końca lat 90. nosiło ją wiele gwiazd - zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Bomber jacket

Wszystko, co było inspirowane stylem militarnym, okazało się być niezwykle popularne w latach 90., ale prawdziwy prym wiodła kurtka bomber jacket. Popyt na bomberki zapoczątkował projektant Raf Simons, a ich pozycja na liście trendów umocniła się po tym, jak na ekranie założyli je Tom Cruise w "Top Gun" oraz Natalie Portman w filmie "Léon: Zawodowiec".

Sprawdź również: Historia mody damskiej: tak zmieniał się styl kobieta na przestrzeni ostatnich 100 lat >>

Popularne sukienki w latach 90.

Naomi Campbell / Getty Images

Gdyby lata 90. były jednym elementem garderoby, bez wątpienia przybrałyby formę bieliźnianej sukienki na cienkich ramiączkach. Uwielbiana przez takie supermodelki, jak Naomi Campbell, czy Kate Moss, slip dress nie pozostawiała dużego pola wyobraźni i udowadniała, jak bardzo minimalistyczna w każdym znaczeniu tego słowa była ostatnia dekada XX wieku.

Buty i dodatki noszone w latach 90.

Lata 90. to czas malutkich akcesoriów i oryginalnej biżuterii. Wszystkie cool dziewczyny dekady nosiły torebki mieszczące zaledwie kilka najpotrzebniejszych rzeczy, okulary z mikro szkłami i ultracienkie opaski do włosów, czyli dosłownie wszystko to, co możesz dziś znaleźć w sieciówkach.

Torebka bagietka

Stworzona pod koniec lat 90. przez projektantów domu mody Fendi, torebka bagietka stała się tzw. it-bag po tym, jak pojawiła się w serialu "Seks w wielkim mieście". Dziewczyny oszalały na punkcie torebki na ramię z krótkim paskiem, o kształcie popularnego wypieku, którą upodobała sobie Carrie Bradshaw, a model szybko stał się ulubionym dodatkiem innych gwiazd, w tym Hilary Duff, Jennifer Aniston, czy bliźniaczek Olsen.

Paris Hilton / Getty Images

Sandały z cienkich pasków

Kolejnym trendem, który pokochały gwiazdy lat 90. były sandały na obcasie z cienkich pasków, dziś znane jako strappy heels. Nosiły je Cindy Crawford, Halle Berry, Britney Spears i siostrach Halliwell z serialu ”Czarodziejki”.

Chokery

Stylizacje lat 90. nie mogły być tworzone bez chokerów. Każdy rodzaj był uważany za ultramodny, ale chyba największą popularność zyskały koronkowe modele w stylu gotyckim. I chociaż może się wydawać, że tego typu naszyjniki powinno nosić się wyłącznie na skórze, w tamtych latach łączyło się je nawet z najbardziej nietypowymi elementami garderoby, np. golfami.

Drew Barrymore / Getty Images

Scrunchies

Gumki typu scrunchies stały się popularne w latach 80., ponieważ były delikatniejsze niż tradycyjne i stanowiły mniej szkodliwą alternatywę dla upinania imponujących rozmiarów fryzur. Jednak moda na nie rozwinęła się w latach 90., a gumki do dziś są dostępne w sklepach w wielu różnych kolorach i wzorach.

Zobacz też: Moda damska w latach 80. Co było wtedy hitem w sklepach i na wybiegach? >>