Zanim zdecydujemy się na usuwanie tatuażu laserem, warto dowiedzieć się, jakie zabieg może przynieść efekty, co jest przeciwwskazaniem do jego wykonania, ile kosztuje i jak należy po nim postępować.

Jak działa laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu ma prostą zasadę działania. Cząsteczki pigmentu, który jest wstrzykiwany podczas wykonywania tatuażu, obrastają w tkanki wytwarzane w mechanizmie obronnym na skutek powstania stanu zapalnego. Z tego powodu makrofagi, czyli wyspecjalizowane komórki żerne, nie mają do nich dostępu. Ponadto cząsteczki pigmentu są dla nich za duże i z tego powodu nie mogą zostać usunięte. Laser do usuwania tatuażu rozbija je na mniejsze fragmenty i uszkadza otaczającą je tkankę. Dzięki temu makrofagi mogą je zwalczyć i tatuaż znika. Cząsteczki wchłaniane są przez układ odpornościowy organizmu.

Obecnie często stosuje się laser do usuwania tatuażu posiadający kilka długości fal. Są one wychwytywane przez więcej barwników i docierają do różnych głębokości. Dzięki temu laser działa precyzyjniej i szybciej, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu i ogranicza uszkodzenia tkanek.

Główna część zabiegu trwa od 5 do 30 minut w zależności od wielkości tatuażu. Jedna z najczęstszych wątpliwości odnosi się do tego, czy laserowe usuwanie tatuażu boli. Zależy to od indywidualnej wrażliwości bólowej. Stosowany obecnie sprzęt minimalizuje ból, choć zabieg wiąże się z dyskomfortem. Można go wykonywać bez znieczulenia, wystarczy chłodzenie skóry zimnym okładem. Dodatkowe znieczulenie w postaci kremu stosuje się w przypadku obszarów szczególnie wrażliwych.

Laserowe usuwanie tatuażu – efekty

Laserowe usuwanie tatuażu nie zawsze pozwala na całkowite pozbycie się niechcianego rysunku, choć nowoczesny sprzęt cechuje się coraz większą skutecznością. Zależy ona od kilku czynników, takich jak głębokość umiejscowienia pigmentu czy jego barwa. Usuwanie tatuażu laserem najlepsze efekty przynosi w przypadku czarnych tatuaży, ponieważ kontrast ze skórą jest największy i wiązka lasera lepiej wychwytuje barwnik. Usuwanie tatuażu jest tym trudniejsze, im jest on jaśniejszy. Czasem zdarza się, że zostaje obrys rysunku, jednak w dużej części przypadków udaje się usunąć go całkowicie i jest on niewidoczny. Możliwe efekty zabiegu przedstawi osoba wykonująca go, podczas pierwszej konsultacji, po obejrzeniu tatuażu. Zmiana zauważalna jest już po pierwszym zabiegu, ale potrzebnych jest kilka sesji, najczęściej 3-8. Odstęp pomiędzy nimi wynosi co najmniej 4 tygodnie.

Laserowe usuwanie tatuażu – proces gojenia i zalecenia

Laserowe usuwanie tatuażu najczęściej wiąże się z zaczerwienieniem, swędzeniem oraz pojawieniem się strupków po wykonaniu zabiegu. Należy pamiętać, że po jego przeprowadzeniu skóra jest bardzo wrażliwa. Gdy strupki odpadną, należy ją chronić, szczególnie przed promieniami słonecznymi, stosując np. krem z wysokim faktorem. Zaleca się także stosowanie kremu przyspieszającego gojenie. Przez pierwsze trzy dni nakłada się na niego gazę, aby dodatkowo zabezpieczyć skórę. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać kontaktu skóry ze słońcem i solarium, przegrzewania skóry (np. w saunie), intensywnego wysiłku oraz moczenia miejsca zabiegu. Należy korzystać wyłącznie z delikatnych, niedrażniących i niebarwiących kosmetyków. W celu uniknięcia powstania blizn nie należy odrywać strupków samodzielnie. Po zagojeniu się skóry nie pozostają żadne blizny. Wystąpienie czasowych przebarwień lub zmian w fakturze skóry jest naturalne. Znikają one w przeciągu 1-3 lat po zabiegu.

Należy zastosować się także do kilku zaleceń przed wykonaniem zabiegu. W pierwszej kolejności warto odbyć wizytę u lekarza i upewnić się, że w obszarze zabiegu nie zaszły zmiany alergiczne lub chorobowe. Jeśli takie zmiany się pojawiły, trzeba je zwalczyć przed przystąpieniem do usuwania tatuażu. Co najmniej na miesiąc przed zabiegiem nie należy opalać skóry ani na słońcu, ani w solarium, aby uniknąć przebarwienia po usuwaniu tatuażu.

Laserowe usuwanie tatuażu – opinie

Laserowe usuwanie tatuażu to dość popularny zabieg. Użytkownicy forów internetowych chętnie dzielą się swoimi opiniami na jego temat. Jedna z osób na forum.interia.pl napisała: “U mnie usuwanie tatuażu zajęło 3 spotkania, miał około 10cm2. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale ważna jest dokładność i brak blizn, dla takiego efektu warto się przemęczyć”. Na stronie wizaz.pl pojawiła się z kolei opinia: “Jestem zadowolona z efektów. Miałam czarny konturowy tatuaż o wymiarach ok. 10x15 cm. Po 3 zabiegach nie ma już prawie śladu! Efekty mogę określić jako mocno zadowalające”. Na forum kafeteria.pl jeden z użytkowników opisuje: “Może do najprzyjemniejszych ten zabieg nie należy, ale też bez przesady. Ja usuwam kolory i idzie super. I tak, to kosztuje, ale już raz zła decyzja padła, więc chociaż żeby naprawianie jej nie przyniosło kolejnych problemów”.

Laserowe usuwanie tatuażu – przeciwwskazania

Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem, które ma kilka przeciwwskazań. Nie powinny korzystać z niego osoby o bardzo ciemnej karnacji, ponieważ może pozostawić ślady. Przeciwwskazaniem jest także skóra opalona. Osoby, które zmagają się z takimi problemami jak alergia skórna, zapalenie skóry, blizny, skłonność do przebarwień, a także wszelkie choroby skóry, powinny najpierw udać się do lekarza, aby upewnić się, że zabieg im nie zaszkodzi.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także stosowanie preparatów zawierających substancje światłouczulające, takie jak skrzyp, pokrzywa, dziurawiec, rumianek. Wymagane jest odstawienie tych suplementów przed laserowym usuwaniem tatuażu. Zabiegu nie można również wykonać podczas i od razu po antybiotykoterapii. Laserowego usuwania tatuażu nie przeprowadza się też w przypadku ciąży i karmienia piersią, posiadania rozrusznika serca, chorób nowotworowych, chorób tkanki łącznej, naczyniowych, niewydolności nerek, bielactwa, anemii, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzycy, chorób skóry (np. łuszczyca, liszaj). Usuwanie świeżego tatuażu także nie jest możliwe. Musi być on wygojony, więc od jego wykonania powinno minąć co najmniej 6 tygodni.

Laserowe usuwanie tatuażu – cena

Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem stosunkowo drogim. Cena uzależniona jest od wielu czynników, takich jak kolor i wielkość tatuażu, a nawet karnacja skóry, co wiąże się z liczbą potrzebnych do jego usunięcia sesji. Koszt jednej może wahać się od 150 do nawet kilku tysięcy zł.

Laserowe usuwanie tatuażu to coraz powszechniej wykonywany zabieg. Zanim zdecydujemy się na jego wykonanie, warto skonsultować się ze specjalistą, który obejrzy tatuaż i wskaże, ile sesji będzie potrzebnych oraz zdecyduje o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.