Potrzeba tworzenia (oraz noszenia) biżuterii w czasach starożytnych i dziś jest niezmienna: chodzi o nieustanną chęć wyrażania siebie i podkreślania swojej tożsamości. To dlatego łańcuchy ozdobne powstawały równolegle do tych pełniących funkcje użytkowe, a kamienie wykorzystywano również do zdobień - nie tylko do płatności czy w budownictwie. Fakty historyczne mówią same za siebie. Najstarsze zachowane wzory łańcuchów sięgają 2500 roku p.n.e. i czasów Mezopotamii, z kolei kamienie szlachetne, zdobiące naszyjniki, pamiętają epokę renesansu.

Wraz z biegiem czasu moda na jedne i drugie gasła i wracała, aż w końcu łańcuchy oraz kamienie na dobre znalazły swoje miejsce w szkatułkach naszych prababek w XX wieku. Stamtąd wybierają je projektantki Kamena i łączą w jedną kolekcję, ochrzczoną najprościej i najlepiej jak się da - "Ogniwa".

3 biżuteryjne trendy prosto z wybiegów, które będą hitem tej jesieni>>

Modna biżuteria z łańcuchami i kamieniami - nowości Kamena AW 19/20

"Nasza najnowsza kolekcja jest pochwałą tego elementu biżuterii. Stawiamy w niej jak zawsze na elegancję, ale przede wszystkim na wyrazistość. Łańcuchy, na których wieszamy i w które wplatamy nasze kamienie, mają przepiękne charakterystyczne ogniwa. Kamienie z naturalnymi inkluzjami tworzącymi niepowtarzalne rysunki to polski nefryt oraz dolomit picasso" opowiadają Pielach i Soroczak. Wszystkie elementy kolekcji zostały wykonane tradycyjnymi technikami złotniczymi i z idealną precyzją, ponieważ marka współpracuje z lokalnymi wykonawcami. Każdy jej element jest wyjątkowy dzięki temu, że cięcia i szlifowania kamieni, produkcja łańcuszków i opakowań czy łączenie ogniw wykonywane są ręcznie. 

Kolczyki, naszyjniki, kolie i pierścionki zbudowane z ogniw połączono tutaj z nieprzypadkowymi kamieniami. Zielony nefryt o marmurkowym zabarwieniu w starożytnych Chinach uznawano za "kamień życia" i noszono jako talizman na szczęście. Wykonywano z niego codzienną biżuterię, insygnia cesarskie i prawdziwe rzeźby (ma również polskie połączenia - złoża nefrytu występujące na Dolnym Śląsku są najstarsze w Europie). Dolomit Picasso z kolei ma wspierać twórczą ekspresję i manifestację indywidualności, a swoją nazwę zawdzięcza sieciom grafitowych linii, które do złudzenia przypominają obrazy słynnego hiszpańskiego artysty. W Polsce ten dolomit występuje na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Tatrach i w Sudetach. Wszystkie kamienie użyte w kolekcji "Ogniwa" pochodzą oczywiście znad Wisły - od kolekcjonerów i pasjonatów geologii. 

Gruby łańcuch, który nosi się jak choker - najmodniejsza biżuteria sezonu>>

Nowej kolekcji Kamena AW 2019/2020 towarzyszy eteryczna kampania, w której wystąpiła Martyna Seroka z Uncovermodels i którą sfotografował Pieprzblog. Wszystkie zdjęcia znajdziecie w naszej galerii>>