Lampy grzybki to szykowny dodatek, który sprawdzi się idealnie zarówno w gabinecie na biurku, jak i na szafce nocnej. Poznaj legendarne designy i zainspiruj się, by ożywić własne wnętrza. 

Lampy grzybki: Nesso, Artemide

mat. prasowe

Zaprojektowany przez Giancarlo Mattioli i Gruppo Architetti Urbanisti Città Nuova we wspaniałych latach 60. Nesso jest międzynarodową ikoną futurystycznego designu. Jestem elementem stałym wystawy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Mattiolo był jednym z wielu włoskich projektantów, którzy badali sposoby uzyskania dyskretnego źródła światła, takiego w którym nie jesteś świadomy obecności żarówki. W lampie Nesso twórca wykorzystuje ideę rozpraszania światła przez kolorowy plastik. Częściowa przezroczystość materiału rozprowadza równomierną poświatę, a kolor plastiku ociepla jego barwę

Lampy grzybki: Big Flower Pot, Verner Pantone

amt. prasowe

Lampy Flowerpot to dzieło legendarnego duńskiego projektanta Vernera Pantonea. Lampy te były przełomowymi dla duńskiego designu dziełami i stały się jednymi z bardziej charakterystycznych projektów tego stylu. Stojąca wersja powstała w roku 1968 i zarówno nazwą, jak i psychodeliczną paletą kolorów, nawiązywała do ówcześnie opanowującej świat kultury hipisowskiej. Dwa lata później artysta, który jest również autorem takich dzieł futurystycznego wzornictwa przemysłowego jak krzesła Cone i Panton, stworzył również wiszącą wersję lampy. Powierzchnia lamp nie była gładkim jednobarwnym kolorem. Verner czerpiąc inspirację z op-artu ozdabiał je, wzorami nawiązującymi do psychodelicznych grafik z tamtego okresu. Współcześnie można ją kupić również w bardziej stonowanych kolorach, pastelach czy mosiądzu. 

Lampy grzybki: Pipistrello, Gae Aulenti

Ta lampa stołowa powstała w połowie lat 60. i niemal natychmiast otrzymała status szykownego akcesorium, który zagościł na salonach w Paryżu, Mediolanie czy Londynie. Rozszerzona metalowa podstawa zawiera teleskopowy stalowy wspornik, który umożliwia opuszczanie i podnoszenie lampy. Dzięki temu możemy sami zdecydować jaka wysokość lampy najbardziej pasuje w naszym wnętrzu i samodzielnie ją regulować. 

Lampy grzybki: Mały Borewicz

mat. prasowe / lampy.pl

Kultową lampą polskiego pochodzenia z kategorii lamp grzybków jest oczywiście Mały Borewicz. Ten kultowy dla czasów PRLu  design składa się z metalowego kapelusza z żółtej blachy, centralnej białej części wykonanej z plastiku oraz nóżki i czarnej podstawy z blachy.

Lampy grzybki: Bahne Mushroom Lamp

mat. prasowe / hyggetwist.com

Lampy grzybki na zdjęciu to imitacje klasyków z lat 60. i 70. Ich pastelowe kolory i opływowe wzory wprowadzają do wnętrza harmonię i spokój. Wyglądają świetnie ustawione pojedynczo lub jedna obok drugiej w różnych rozmiarach i kolorach. Dzięki swoim unikalnym kształtom, nawet wyłączone mogą pełnić rolę artystycznych rzeź ozdabiających wnętra w twoim domu.  

Lampy grzybki: Fabryka Harveya Guzzini

Jedną z najprężniej rozwijających się fabryk produkujących oświetlenie w latach 70.,  był włoski zakład Harveya Guzziniego. Wielu mniej znanych autorów wzornictwa przemysłowego projektowało właśnie pod ich skrzydłami. Wszystkie dzieła, które widać na powyższym zdjęciu zostały wykonane właśnie w firmie Guzziniego. 

Zobacz gdzie kupić lampy grzybki: