Popularna różowa sól to zdrowa alternatywa dla zwykłej soli w kuchni i częsty składnik kojącej kąpieli. Przedarła się nawet do naszych wnętrz, w postaci dekoracyjnej lampy (dowiedz się więcej >>). Z pewnością pamiętacie różową bryłę iskrzącą się słabym, bursztynowym światłem, która w latach 90. bardzo często zdobiła stoliki nocne. Nie stawiano jej przy łóżku dla samego oświetlenia, lecz po to, skorzystać z jej właściwości. 

Lampa solna - co to?

Lampy solne to duże bryły soli kamiennej z małą żarówką zainstalowaną w środku. Po podłączeniu ich do prądu zapewniają przyjemny, ciepły blask. Wiele osób uważa, że ​​lampy solne przynoszą korzyści zdrowotne, od leczenia astmy po oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu. Naturalna sól, po wydobyciu z kopalni, jest ręcznie rzeźbiona na lampy w różnych kształtach lub sproszkowana do użycia w kuchni oraz kosmetyce. 

Dlaczego lampa solna jest różowa? Zwykła sól kuchenna to przede wszystkim chlorek sodu. Sól kamienna, popularnie znana także jako sól himalajska, zawiera około 98% chlorku sodu, ale dodatkowo znajdują się w niej śladowe minerały jak magnez, potas i cynk. To one nadają bryłom solnym swój odcień, który może wahać się od jasnoróżowego do ciemnopomarańczowego. Piękne, naturalne lampy solne zyskały ostatnio ogromną popularność, bo estetycznie wyglądają we wnętrzach i posiadają holistyczne właściwości. 

Lampa solna - czy działa?

Sól, w małych dawkach, dobrze wpływa na organizm. Ciało potrzebuje jej do nawodnienia, zachowania równowagi elektrolitowej, prawidłowego ciśnienia krwi oraz zdrowia układu nerwowego. Jednak wszystkie te korzyści wynikają z jej spożywania. Czy zewnętrzne stosowanie soli też może mieć na nas korzystny wpływ? Sól jest naturalnie higroskopijna, co oznacza, że ​​przyciąga do siebie cząsteczki wody. Teoria głosi, że lampy solne wabią je także w powietrzu, gdzie woda może nosić alergeny, bakterie i zanieczyszczenia. Podgrzana lampa solna podobno wysycha parę wodną, ​​pozostawiając jej cząsteczki przyczepione do soli. Z tego powodu wiele źródeł zaleca wycieranie lampy solnej ściereczką kilka razy w tygodniu, by utrzymać ją czystą.

Inne źródła podają, że zaletą lamp solnych jest tworzenie przez nie jonów ujemnych. Ponieważ jony dodatnie są wytwarzane przez urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory, kuchenki mikrofalowe, a nawet odkurzacze, często mogą zaostrzać stres, alergie czy problemy ze snem. Jony ujemne neutralizują jony dodatnie (łączą się ze sobą) i w ten sposób pomagają oczyścić powietrze. Ponadto lampy solne zapewniają kojący blask, który wpływa na nas relaksująco.

W życiu jest niewiele rzeczy tak kojących i relaksujących jak ciepły blask ogniska, a  lampa solna oferuje podobną atmosferę w domu.

Co daje lampa solna?

Lampa solna - właściwości zdrowotne. Na co pomaga lampa solna?

1. Sposób na bezsenność

Kolory światła wpływają na ciało na różne sposoby. Niestety wiele współczesnych źródeł światła, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery i telewizory, emituje dużo światła niebieskiego i to zakłóca rytm dobowy naszego organizmu, szczególnie gdy korzystamy z nich wieczorem. Lampy solne wytwarzają ciepły blask, podobny do pomarańczowych odcieni znalezionych przy ognisku lub zapalonych świecach. Z tego powodu są doskonałym źródłem światła na wieczór i mogą być nawet używane jako lampka nocna, bez negatywnego wpływu na sen.

2. Poprawa jakości powietrza

Chociaż lampy solne nie są spektakularnym źródłem jonów ujemnych, ze względu na ich higroskopijne właściwości mogą poprawiać powietrze w pomieszczeniu. Oprócz tego, że zapewniają kojący blask, przyciągają do siebie zanieczyszczenia i neutralizują działanie sprzętu elektronicznego. 

3. Terapia światłem i kolorem

Te kojące lampy mogą również pomóc poprawić nastrój i poziom energii, szczególnie podczas zmiany pory roku. Ciepłe, pomarańczowe odcienie działają na organizm uspokajająco. Lampa solna sprawdza się w ciemne, zimne dni, gdy niechętnie przebywamy na zewnątrz.

Lampa solna - jak długo świecić?

Producenci nie podają maksymalnego czasu użytkowania lampy. Warto włączyć ją po zmroku na przykład w sypialni (jeśli chcemy poprawić w niej jakość powietrza i zapewnić sobie zdrowy sen). Lampkę można świecić też jako tak zwane nocne światełko w pokojach dzieci. Ważne: nie należy używać lampki przy wysokim stopniu wilgotności powietrza, przy otwartym oknie podczas deszczu. 

Lampa solna - jaką wybrać?

Lampa solna stała się tak popularna, że można ją zakupić w sklepach wnętrzarskich czy nawet w lokalnych dyskontach. W ubiegłym roku na nowo wypromowała ją amerykańska marka Urban Outfitters, sprzedając bryły solne w kształcie kota i księżyca (dowiedz się więcej >>). Te holistyczne lampy kosztują mniej niż wiele innych rodzajów lamp, a wysokiej jakości lampion solny może służyć nam przez dziesięciolecia. Przy zakupie zwróć uwagę na kilka szczegółów, aby nie spędzić pieniędzy na słabej jakości, nieprawdziwy produkt:

Kolor - lampy o ciemnym pomarańczowym lub różowym kolorze są zwykle uważane za lepsze jakościowo. Ich opakowanie powinno określać, że są wykonane w100% z soli kamiennej, ponieważ tanie imitacje dostępne na rynku wykorzystują sól niższej jakości.

Rozmiar - im większa lampa solna, tym większy efekt. Mniejsze lampy są zwykle znacznie tańsze, toteż jeśli decydujemy się na mały rozmiar, lepiej umieścić 2 takie lampki w jednym pokoju, dla uzyskania dobrego efektu.

Szorstka powierzchnia - powierzchnia lampy solnej określa jej higroskopijny potencjał. Lampy o szorstkiej powierzchni mają więcej potencjału w poprawianiu jakości powietrza niż lampy gładkie i wypolerowane. Wyglądają przy tym bardziej naturalnie.

Żarówka - korzyści higroskopijne wynikają z soli połączonej z emitowanej z jej wnętrza ciepłem. Żarówka użyta w środku jest ważna, ale LED nie sprawdzi się w tym przypadku. Lepiej sięgnąć po żarówkę z niższej półki cenowej. 

Lampa solna - gdzie kupić?

Najprościej zamówić lampę solną w sieci. Czasami te lampki można kupić w sklepikach uzdrowiskowych. Jakiś czas temu były one popularną pamiątką z wycieczki do Wieliczki. Solne lampki można też zamówić w Urban Outfitters. Jak kształtują się ceny lamp solnych? Zapłacicie za nie już od 30 do nawet 300-400 złotych (niektóre modele mają wbudowane radio albo odtwarzacze mp3).

Lampy solne nie zastępują wysokiej jakości filtra powietrza. Nie wytwarzają tak dużych ilości jonów ujemnych, jakie można znaleźć w naturze, szczególnie w pobliżu wody. Są za to pięknym źródłem światła. Stanowią naturalną terapię kolorem, higroskopijnie oczyszczają powietrze i łagodzą alergie na skutek kurzu w domu. To niedroga alternatywa dla niebieskiego światła, którą można stosować po zmroku oraz jako przyjazne dla dzieci światło nocne.