A to nie wszystko. Jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą wpływać na rozdwajanie paznokci i ich nadmierną łamliwość, z istnienia których być może nawet nie zdawałaś sobie sprawy.

Przyczyny łamliwych paznokci, czyli dlaczego płytka się łamie?

Oto lista mniej oczywistych powodów łamania się paznokci:

  • Mycie naczyń

To świetna wiadomość, prawda? (Wreszcie znalazłyśmy wystarczająco istotną wymówkę, żeby przestać zmywać!) Według ekspertów, narażanie paznokci na działanie środków chemicznych i detergentów, ale również częste moczenie a następnie suszenie powodują, że stają się one kruche i łamliwe. Rozwiązaniem będzie noszenie rękawiczek ochronnych, które zabezpieczą nie tylko paznokcie, ale również skórę dłoni.

Sprawdź, czy twoje paznokcie u stóp są mocne, czy może dotyczy ich ten sam problem, co paznokci u rąk. Jeśli nie zaobserwujesz żadnych nieprawidłowości, oznacza to, że przyczyną łamania są prawdopodobnie czynniki zewnętrzne

  • Piłowanie w niewłaściwy sposób

Masz paznokcie pękające wzdłuż płytki? Być może piłujesz je w nieodpowiedni sposób i tym samym nieumyślnie je niszczysz. Najlepiej robić to w kierunku od zewnętrznej krawędzi do środka, krótkimi ruchami - w ten sposób paznokcie będą bardziej równe i mniej narażone na rozdwajanie. Do piłowania paznokci najlepiej wybierać pilniki papierowe lub piankowe, które są najbardziej trwałe, wygodne i delikatne w użytkowaniu.

  • Stres

Nikogo raczej nie zdziwi, że stres może być przyczyną kolejnej dolegliwości, jaką jest łamanie się paznokci. W końcu czy jest jakiś problem, którego nie jest winowajcą? Stres pomaga w szybki sposób pozbywać się zapasów magnezu z organizmu, a jego braki mogą wywoływać kruchość płytki paznokcia. Powoduje również słabsze lub nieprawidłowe wchłanianie się potrzebnych minerałów, a także skłania nas do częstszego sięgania po kofeinę, alkohol, czy cukry. To wszystko sprawia, że nasze ciało nie dostaje tego, co powinno wpływać na naturalne wzmocnienie paznokci.

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – jak je wzmocnić?

Jeśli zmagasz się z problemem rozdwajających się, kruchych i łamliwych paznokci, z pewnością ucieszy cię fakt, że istnieje kilka naturalnych, domowych sposobów, które mogą poprawić kondycję zniszczonej płytki. Wystarczy sięgnąć po składniki, które masz już w swojej kuchni.

  • Sok z cytryny

Sok z cytryny może skutecznie rozjaśnić płytkę paznokcia, pomóc pozbyć się przebarwień, a także wspomóc ich szybszy wzrost. Za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego sokiem przetrzyj każdy paznokieć i pozostaw do wyschnięcia. Możesz również użyć plasterka cytryny bezpośrednio na paznokieć. Tego typu kurację stosuj dwa razy w tygodniu. 

Jeśli jesteś fanką masek (również tych na paznokcie) możesz zmieszać w kubku kilka kropli soku z cytryny z dwiema łyżkami oliwy z oliwek i włożyć do mikrofalówki na 15 sekund, aż mikstura zrobi się ciepła. Powstałą maskę wmasuj następnie w paznokcie i pozostaw na 30 minut lub, dla jeszcze lepszego efektu, na całą noc.

  • Olej kokosowy

Olej kokosowy wykazuje zdolności mocno nawilżające i może pomóc nie tylko zmiękczyć skórki, ale również wzmocnić paznokcie. Co ciekawe, posiada również również właściwości przeciwgrzybicze, co jest świetną wiadomością szczególnie dla osób z większą skłonnością do infekcji paznokci.

Włóż naczynie z niewielką ilość oleju kokosowego do mikrofalówki na 20 sekund, a następnie wmasuj olej w skórki przed snem. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu i zapobiec starciu się oleju, na dłonie załóż parę cienkich bawełnianych rękawiczek.

  • Oliwa czosnkowa

Czosnek jest bogaty w selen, który naturalnie wspomaga wzrost paznokci. Ponieważ jednak żadna z nas nie ma raczej ochoty pocierać ząbkiem czosnku o paznokcie, polecamy wykonać maskę z domowej oliwy czosnkowej, która świetnie działa na płytkę.

Podsmaż posiekany lub tarty czosnek na patelni z odrobiną oliwy z oliwek przez 10 minut, uważając, aby nie przypalić tłuszczu, ani nie doprowadzić go do wrzenia. Kiedy mikstura ostygnie, przelej ją do szklanki, odcedzając kawałki czosnku. Możesz wmasowywać ją w paznokcie i skórki każdego wieczoru, a rano spłukać. 

Pamiętaj, że masaż stymuluje przepływ krwi, co pomaga dostarczać składniki odżywcze do paznokci.

  • Miód

Miód pomaga zwalczać rozwój bakterii i grzybów oraz może pomóc w utrzymaniu odżywionych, elastycznych paznokci oraz skórek. Jedną z naszych ulubionych wcierek paznokciowych jest ta, która łączy właściwości nawilżające miodu z tymi rozjaśniającymi soku z cytryny. 

Aby stworzyć miodowo-cytrynową maseczkę do paznokci, zmieszaj 2 łyżeczki miodu z kilkoma kroplami soku z cytryny i dokładnie wmasuj w płytkę oraz skórki. Pozostaw na 15-20 minut, a następnie dokładnie spłucz. Przy regularnym stosowaniu maska daje efekt rozjaśnionych, mocnych paznokci i miękkich, elastycznych skórek. 

Jak sobie radzić z łamliwymi paznokciami? Porady

Łamliwość paznokci może wynikać z niedoboru witamin. Aby cieszyć się mocną, piękną płytką, nie wystarczy odpowiednia pielęgnacja, ale też walczenie z problemem od środka. Dostarczanie witamin i minerałów do organizmu to sposób na długofalowe, a nie jedynie doraźne, rozwiązanie problemu.

Poniżej znajdziesz listę witamin, które mogą pomóc w odbudowaniu płytki paznokcia, a także produkty, które powinny znaleźć się w twojej diecie.

Jak zaradzić łamaniu się paznokci? - Odżywianie

Oto witaminy na wzmocnienie paznokci, które powinny znaleźć się w twojej diecie: 

  • Witaminy z grupy B - przeciwdziałają łamaniu się paznokci. Ich niedobór to gwarancja kruchej, łamliwej, rozdwajającej się płytki. Znajdziesz je w takich produktach, jak zboża, migdały, orzechy włoskie, groch, fasola, mleko, jaja, mięso drobiowe, łosoś.
  • Witamina C - działa na paznokcie rozświetlająco i wspomaga ich wzrost. Zawarta jest w cytrusach, owocach jagodowych, kapuście, kalafiorze, szpinaku, grochu, szparagach. 
  • Witamina E - na paznokcie działa wzmacniająco i antyoksydacyjnie. Uwaga: w nadmiarze może powodować żółknięcie płytki. Znajdziesz ją w olejach roślinnych, orzechach, pełnych zbożach, szpinaku, marchewce, jajach, mleku, kapuście.
  • Biotyna - nazywana jest witaminą piękna. Poprawia wygląd paznokci, skóry i włosów. Zawarta jest w orzechach, grzybach, pomidorach, serach, żółtkach jaj, wątróbce. Jeśli dawki biotyny w pokarmach nie są wystarczające, warto sięgnąć po suplementy z biotyną.
  • Niacyna - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie skóry i poprawia wygląd paznokci. Występuje w rybach, mięsie, pszenicy, awokado, ziemniakach.

Łamliwe paznokcie mogą być również związane z niedoborem białka, a także niedoborem żelaza, który powoduje, że płytka staje się cienka i łatwo ulega zniszczeniu. Jak sobie z tym radzić? Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w produkty o wysokiej zawartości białka, takie jak kurczak, ryby, rośliny strączkowe, rośliny strączkowe i orzechy. Dodawaj cytrynę, limonkę lub ocet do swoich posiłków, aby poprawić wchłanianie żelaza (ich kwasowość poprawia wchłanianie żelaza nawet o 40%). Aby zwiększyć poziom żelaza, sięgaj po czerwone mięso, tuńczyka, soję, soczewicę, szpinak, sezam, fasolę, ziemniaki, jajka, ciecierzycę, pestki dyni i orzechy nerkowca. 

Jak zapuścić paznokcie, żeby się nie łamały?

Chociaż zapuszczanie paznokci (szczególnie tych skłonnych do pękania i złamań) może być długim i żmudnym procesem, na pewno jest warte starań. Nie bez powodu mówi się, że zadbane dłonie i paznokcie są w stanie bardzo wiele powiedzieć o człowieku, a wiele osób otwarcie przyznaje, że poznając kogoś nowego, w pierwszej kolejności patrzy właśnie na nie. Kiedy zacząć zapuszczać paznokcie? Nasze wskazówki z artykułu najlepiej wprowadzić w życie choćby zaraz, bo z tego typu rzeczami nie warto zwlekać... Powodzenia!