Modne kurtki bomber do niedawna kojarzyły się głównie z mundurami pilotów oraz stylem... skinheadów. Pierwsze "bomber jackets", nazywane też "flight jackets" powstały już w czasie I Wojny Światowej. Piloci wojskowych samolotów nie mieli zamkniętych kabin, więc musieli zakładać coś, co będzie chronić ich przed wiatrem i niską temperaturą. W amerykańskiej armii powstała nawet specjalna sekcja o nazwie Aviation Clothing Board, która od 1917 roku dystrybuowała skórzane bombery z futrzanymi elementami. Potem zamiast materiałowej podszewki wykańczane były np. kożuchem. W podobnej mogliśmy podziwiać Toma Cruise'a w filmie "Top Gun" z 1986 roku:

Kelly McGillis i Tom Cruise, kadr z filmu "Top Gun", 1986 rok, fot. East News

Dzisiejsza kurtka bomber powstała w latach 50. Jej oficjalna nazwa brzmiała: MA-1 flight jacket. W raz z rozwojem amerykańskiego lotnictwa zmieniały się także uniformy. Skórzane kurtki już się nie sprawdzały - były ciężkie od deszczu, a od niskiej temperatury zamarzały. Co więcej, przeszkadzały, gdy pilot chciał przełączyć klawisze w kokpicie i utrudniały wyjście z samolotu. Pod lupę wzięto kurtki wykonane z bawełny o nazwie B-15. Jednak do stworzenia nowych użyto (wynalezionego podczas II Wojny Światowej) nylonu i poliestru, używanych do tej pory głównie do wytwarzania spadochronów. Nowe kurtki sprawdzały się w każdych warunkach atmosferycznych i na dodatek świetnie wyglądały. Przez wiele lat MA-1 produkowano tylko w dwóch kolorach - "midnight blue" i "sage green". Barwa khaki stała się popularniejsza ze względu na opcję kamuflażu. Przydało się to oficerom lotnictwa podczas wojny koreańskiej (1950-1953). Od lat 60. podszycie było pomarańczowe ("indian orange"). Wywijając kurtkę na drugą stronę, pilot mógł wysłać innym sygnał SOS.

Kurtka bomber w social mediach [trendy 2016] - jak nosi ją blogosfera? >>

Bomber jacket szybko stała się modna także poza armią. I to prawie na wszystkich kontynentach! Tę część garderoby upodobały sobie głównie subkultury. Pod koniec lat 70. była to ulubiona kurtka punków (szybko zdetronizowała ją ramoneska), skinheadów oraz modsów.

Ewan McGregor w filmie "Trainspotting", 1996 rok, fot. East News

Od lat 80. bombery podbijają też Hollywood. Kurtkę można było zobaczyć w takich filmach jak "Łowca" ze Steve'em McQueenem, "Top Gun", "Wojownicy", "Taksówkarz", "Lśnienie", "Pulp Fiction", "Dziewczyna w różowej sukience", "Więzień nienawiści", "Furia", "Leon Zawodowiec", "Trainspotting", czy "Drive" z Ryanem Goslingiem. Świat mody także je uwielbia. W ciągu ostatniej dekady pojawiła się na pokazie marek: Helmut Lang, Rick Owens, Dries Van Noten, Balenciaga, Raf Simons, Isabel Marant, Gucci, Proenza Schouler, 3.1 Philip Lim, Marc Jacobs, Tracy Reese, oraz Alexander Wang. To nawet nie jest cała lista! Od lat chętnie w niej chodzą także gwiazdy. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki "bomber jacket celebrities", a Google znajdzie tysiące zdjęć na ten temat. Nam najbardziej podobają się prywatne looki: Kendall Jenner, Gigi i Belli Hadid, Rihanny, Mirandy Kerr i Rosie Huntington-Whiteley.

Kurtka bomber w social mediach [trendy 2016] - jak nosi ją blogosfera? >>

Od lewej: Kendall Jenner, Gigi Hadid, Bella Hadid, Rihanna, Miranda Kerr, Rosie Huntington-Whiteley, fot. East News

A czy ty masz już swoją idealną kurtkę bomber?

 Kurtka bomber w social mediach [trendy 2016] - jak nosi ją blogosfera? >>