Zapominasz o szukaniu plam i dziur

Wyobraź sobie, że właśnie znalazłaś idealną dżinsową kurtkę vintage i wygląda na to, że to świetna okazja. Ale poczekaj chwilę! Zanim wpadniesz w zachwyt, przyjrzyj się jej bliżej. Jednym z kardynalnych grzechów zakupów z drugiej ręki jest zapominanie o dokładnym przestudiowaniu każdego ubrania.

Plamy i dziury są największymi zmorami podczas zakupów w sklepach z używaną odzieżą. Dziury mogą być trudne do naprawienia. Jeśli rozdarcie znajduje się w szwie, może nadawać się do zszycia, ale gdziekolwiek indziej będzie wymagało skomplikowanego łatania, a nawet wtedy wyniki mogą nie być jednolite. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj każdy centymetr odzieży pod kątem ukrytych wad.
Nie zapomnij zwrócić szczególnej uwagi na pachy danej rzeczy. Przebarwienia pod pachami są często trudne do wyczyszczenia i może się okazać, że nie będziesz w stanie uratować swojego znaleziska.

Nie przymierzasz

Czy należysz do grona tych, którzy nienawidzą przymierzać ubrań w sklepie? Cóż, na zakupach w sklepie z odzieżą używaną lepiej udać się do przymierzalni. Rozmiarówka może sprawić, że dzisiejszy rozmiar 40 będzie wyglądać jak 36 sprzed kilku dekad. Poza tym przeróbki, domowe wykończenia lub nieprawidłowe metki mogą jeszcze bardziej skomplikować sprawę. 

Oczywiście istnieją przypadki, w których nie można przymierzyć ubrań, na przykład na niektórych targowiskach czy podczas zakupów online. W takich przypadkach upewnij się, że znasz swoje wymiary i porównaj je z długością i szerokością ubrania. Nie bagatelizuj wagi dokładnych pomiarów, bo mogą być twoim najlepszym przyjacielem, gdy nie możesz fizycznie wypróbować ubrania przed zakupem.

Nie sprawdzasz metki ze składem

Tkanina ubrania jest jak jego DNA; określa, jak wygodne, trwałe i łatwe w pielęgnacji będzie. Sweter z dużą zawartością przędzy akrylowej może być mniej ciepły i oddychający i bardziej podatny na zniszczenie w pralce. Poliester nie będzie najlepszym wyborem na letnie upały. Z kolei jedwab wymaga maksymalnej dbałości w pielęgnacji.

Zanim zakochasz się w tej bluzce w stylu vintage lub przytulnym kardiganie, sprawdź etykietę tekstylną. Materiał wykonania będzie miał ogromny wpływ na twój komfort i zadowolenie, więc upewnij się, że spełnia twoje oczekiwania.

Kupujesz nadmiar "tanich" rzeczy

Robienie zakupów w second-handzie może prowadzić do nadmiernych wydatków równie łatwo, jak wycieczka do centrum handlowego. Tak, rzeczy z drugiej ręki są często niedrogie, ale te drobne zakupy mogą szybko się sumować. Aby uniknąć nadprogramowych wydatków, idź na zakupy z wyraźnym pomysłem na to, czego szukasz. Prowadź listę niezbędnych elementów garderoby i swoich osobistych preferencji co do stylu. Ta strategia pomoże ci pozostać na dobrej drodze i ograniczyć impulsywne zakupy. Nie zastępuj swojego uzależnienia od fast-fashion nałogiem thriftingu. Staraj się wyszukiwać wysokiej jakości ubrania, które naprawdę Ci się podobają, zamiast kupować coś tylko dlatego, że jest w bardzo przystępnej cenie.

Nie pierzesz ubrań prosto po zakupach

Gdy cieszysz się z ostatniego łupu zdobytego w second-handzie, kuszące może być natychmiastowe założenie swoich nowych skarbów. Jednak pominięcie prania przed założeniem perełek z drugiej ręki jest błędem z kilku powodów. Po pierwsze, nie wiesz, kto wcześniej był właścicielem danej rzeczy i co robił podczas jej noszenia. Po drugie, nawet jeśli ubranie wydaje się być czyste, na tkaninie mogą znajdować się niedostrzegalne bakterie lub inne zanieczyszczenia albo, jeśli były wcześniej dezynfekowane - środki chemiczne, które mogą podrażnić skórę. Po trzecie, pranie odzieży pomoże usunąć wszelkie zapachy stęchlizny, które mogą być obecne.

Nawet jeśli ubrania zostały wyprane zanim trafiły do sklepu z używaną odzieżą, od tego czasu inni klienci mogli je dotykać - dotyczy to nawet nowych ubrań. Pamiętaj więc, aby prać swoje znaleziska natychmiast po ich zakupie, najlepiej oddzielnie od reszty prania.

Podejdź do swoich łowów vintage z wyostrzonym spojrzeniem, zawsze mając na uwadze jakość, dopasowanie i własny styl. Przy odrobinie dodatkowego wysiłku i dbałości o szczegóły, możesz wypełnić swoją szafę niesamowitymi znaleziskami, które nie rozbiją banku. Udanych zakupów!