#1

O pisaniu na chłodno - Remigiusz Mróz

Tytuł pierwszej nie-powieści Remigiusza Mroza wziął się najpewniej z jego poczucia humoru i tendencji, by często żartować z własnego nazwiska, bo trudno oczekiwać, że o własnej twórczości można pisać na chłodno. Mróz, jeden z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych, tym razem bierze na warsztat swoje losy, a ponieważ w wywiadach nie lubi być wylewny, ma czym zaskakiwać. Na pewno hit, ale trudno się dziwić. 

 

#2

Oni - najnowszy film Paolo Sorrentino

Świetny pomysł na koniec roku - impreza w stylu słynnych orgii byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Z udziałem najwierniejszego aktora włoskiego reżysera - Toni'ego Servillo i polskiej gwiazdy z piękną karierą we Włoszech, Kasi Smutniak. Sorrentino jest wobec swoich bohaterów zawsze równie bezlitosny, co nimi zafascynowany, dzięki temu jego filmy nigdy nie są jednoznaczne. Za to zawsze uwodzące estetycznie i intelektualnie. 

 

#3

Zwierzyniec. Okazy wybrane - wyjątkowa książka

Autorzy tego przepięknego miniaturowego albumu (cacko wydawnicze) - Maciej Byliniak i Ewa Stiasny zebrali wizerunki zwierząt pojawiające się na przestrzeni kilkuset lat w sztuce, na obrazach, rzeźbach, w parkach, na gobelinach i w wycinankach, na plakatach, na filiżankach i w okuciach starych bram. Wszędzie. I dopisali im wspaniałe historie. Powstał unikalny dialog zwierząt - między sobą i dialog dziedzin kultury. Lekkie, zachwycające i cenne. Książka ukazała się w wydawnictwie Dwie Siostry.