Serial, książki, festiwal filmowy. Recenzje i zapowiedzi największych kulturalnych atrakcji. Poleca Ania Luboń, szefowa działu kultury miesięcznika ELLE.

#1
Serial HBO „Na cały głos” - recenzja
W najnowszym serialu od HBO Russell Crowe wciela się w Rogera Ailesa – producenta telewizyjnego i potentata mediowego, który w latach 90. ubiegłego wieku założył stację Fox News. Aktora, który dosłownie zmienił się w starszego, łysiejącego mężczyznę, można poznać tylko po głosie i oczach. Ale szok (i podziw!) wywołany metamorfozą Crowe’a szybko mija – historia przedstawiana w serialu jest tak wciągająca. Nowe odcinki pokazywane są w każdy poniedziałek.

#2
Książki na lato: „Ale z naszymi umarłymi” i „Raj” – recenzja

Kiedy pewnej wiosny polskie zombie wstają z grobów, są mocno oszołomione i zupełnie nieagresywne. Na dodatek wśród nich pojawiają się wybitne nazwiska, dawno zmarłych królów, wodzów i artystów. Zwani przez media „antenatami”, wyruszają w świat, by zarazić go polskością. Nie tylko w przenośni. Brawurowa, zabawna, ale i okrutna, a przede wszystkim hiper wciągająca nowa powieść Jacka Dehnela nosi tytuł „Ale z naszymi umarłymi”.

Na lato warto zabrać ze sobą też porywający kryminał Marty Guzowskiej – jego akcja dzieje się w centrum handlowym o wiele mówiącej nazwie „Raj”. Taki jest też tytuł powieści. A po jej kartach fruwają barwne postaci ściągając się w zamkniętym centrum handlowym. Dla większości z nich raj szybko zamienia się w piekło. Guzowska umie wciągnąć czytelnika w wir akcji. Jej powieści są jak dobre kino z gatunku thrillera.

#3
Nowe Horyzonty
Jeśli zbliża się przełom lipca i sierpnia, to jesteśmy we Wrocławiu i wybieramy filmy, cykle i spotkania z bogatej oferty festiwalu Nowe Horyzonty. To tu premiery polskie będą mieć najgłośniejsze tytuły ostatnich miesięcy: „Ból i blask” Pedro Almodovara, „Matthias i Maxime” Xaviera Dolana, „Pewnego razu w Hollywood” Quentina Tarantino, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, czy „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego. Festiwal odbędzie się w dniach 25 lipca – 4 sierpnia.