W galerii

W ten weekend kończy się karnawał, ale za to zaczyna się sezon atrakcji: w kinach najciekawsze premiery, w muzeach nowe wystawy, a na koncertach gwiazdy. Mój notes zapełniony po krańce, choć jest to notes w iPadzie :)

Przede wszystkim wybieram się do Zachęty - od dziś do końca kwietnia będzie można tam zobaczyć wystawę efektownych prac Pauliny Orłowskiej, polskiej artystki bardzo modnej na świecie. Dzięki tej wystawie to będzie jedno z najgorętszych nazwisk w Polsce w najbliższych tygodniach. Prace Orłowskiej są bardzo aktualne - łączą w sobie najmodniejsze trendy w sztuce, neon, pop, reklamę, ale też tematy: kobieta, moda, konsumpcja, powrót do lat 60. A to wszystko w bardzo dobrym stylu, ciekawie, odkrywczo, inspirująco. Galeria Zachęta zapowiada, że pokaże wszystkie techniki artystyczne, jakimi posługuje się artystka: malarstwo, rzeźbę, scenografię, instalacje, neon, asamblaż, rysunek, kolaż i tkaninę, oraz przygotowaną specjalnie na wystawę nową instalację - sklep z kolekcją mody firmy Clemens en August. Mnie najbardziej zachwyca idea, którą głosi artystka: Warszawa jest kobietą. Tak!

Paulina Orłowska, Czar Warszawy, Zachęta, od 01.03

Paulina Orłowska, Czar Warszawy, fot. Paulina Hytros/facebook

 

W telewizji i w Hollywood

W nocy z niedzieli na poniedziałek, o 2.30 zacznie się ceremonia rozdania Oscarów. (Pół godziny przedtem relacja z czerwonego dywanu). Bezpośrednio transmituje ją Canal +, a dodatkowym plusem ;) są komentarze Tomasza Raczka.

Galę będzie prowadzić Ellen DeGeneres, więc można się spodziewać odważnych zapowiedzi. Ale nas, widzów, oczywiście najbardziej interesują: kreacje aktorskie / kreacje modowe. Moim zdaniem konkurencja jest w tym roku najmocniejsza od lat. Leonardo DiCaprio czy Matthew McConaughey? Cate Blanchett czy Judi Dench? (Trochę się boję, że jednak Sandra Bullock ;) Michael Fassbender czy Jared Leto? Jennifer Lawrence czy Julia Roberts?

Na szczęście oni wszyscy pojawią się tam i (znając już filmy) będziemy mogli oglądać równie spektakularne kreacje od największych projektantów.

Zdjęcia z czerwonego dywanu śledźcie na ELLE.pl

86. gala wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar. 3 marca.
Canal+, od 2.00 nad ranem

fot. Alison Rosa ©2012 Long Strange Trip LLC


W kinie

Dziś wreszcie wchodzi do kin jeden z najciekawszych filmów tego roku, nowy obraz braci Ethana i Joela Coenów, "Co jest grane Davis". Mogłabym do jutra wymieniać, dlaczego tak bardzo mi się podoba ten film :)

1. Cudowne, talmudyczne, katastroficzne i groteskowe podejście do życia, możecie to nazwać "czarnym poczuciem humoru". Jeśli znacie inny film Coenów, "Poważny człowiek", to wiecie o co chodzi. Jeśli nie znacie, warto nadrobić, przy okazji tej premiery.

2. Rewelacyjna obsada, nieoczywista, zaskakująca - główną rolę gra niezbyt znany Oscar Isaac (zachwycicie się), a obok niego Carey Mulligan w pierwszej takiej roli w swojej karierze (nie jest słodka i ciągle krzyczy), Justin Timberlake (znowu zdjęta powłoka cukru, hurra!), Adam Driver (jak niesamowicie rozwija się jego kariera po "Dziewczynach"), czy John Goodman w zabijająco zabawnym epizodzie.

3. Rudy kot, który okazuje się kotem Schrodingera.

4. Muzyka, "Sugar Man" zadrżał.

5. Podróż z Nowego Jorku do Chicago, właściwie stopem, właściwie bez szans, ale to nic. Wystarczy? :)

Co jest grane, Davis, w kinach od 28 lutego

 
 

W kinie i na wybiegu

To dopiero trzecia edycja Warsaw Fashion Film Festival a już jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Warszawie. Też dlatego, że to jedyny festiwal w całości poświęcony filmom o modzie.

W tym roku będzie można zobaczyć wiele ważnych, głośnych dokumentów, jak "About Face" o supermodelkach, czy "Bill Cunningham New York" o prekursorze ulicznej fotografii modowej. Będą też bardzo oczekiwane premiery, np. "Mademoiselle C", przegląd filmów Alexa Turvay i filmów wyselekcjonowanych przez Diane Pernet. Turvay i Pernet będą także gośćmi Festiwalu.

W ramach WFFF odbędzie się konkurs polskich etiud, krótkich filmów o modzie - a to brzmi bardzo ciekawie. Filmy będzie można oglądać w Multikinie Złote Tarasy i na Mysiej 3 - tam też będą warsztaty, wykłady i spotkania.

Warsaw Fashion Film Festival 4-9 marca

 

I jeszcze: w klubie, w telewizji i w ogrodach
Sobota
W Łazienkach w dzień zaczyna się już wiosna, ale nocą jeszcze panuje zima. Za to jaka! W sobotę ogrody rozbłysną tajemniczymi iluminacjami, w ramach projektu Zimowy Wieczór Światła. O 18.30 zacznie się spacer, pierwsi odwiedzający dostaną lampiony. Zimowy Wieczór Światła odbywa się w Łazienkach Królewskie w ramach międzynarodowego projektu Ogrody Światła.

Tego samego dnia Zimowy Wieczór Światła organizują: Zamek Lunéville we Francji, Park Księcia Pücklera w Bad Muskau w Niemczech, Muzeum Carskie Sioło w Rosji i Rezydencja Księcia Gonga w Chinach.

Niedziela
O 21.10 TVP2 rozpocznie emisję kultowego serialu "Sherlock" z cudownym Benedictem Cumberbatchem! To pierwsza taka okazja, żeby w telewizji niekodowanej zobaczyć tę świetną produkcję BBC.

Poniedziałek
W klubie Palladium zagra Tom Odell, młoda gwiazda brytyjskiej muzyki, ulubieniec bywalców pokazów mody i dziewczyn, które spacerują po mieście ze słuchawkami w uszach ;) Odell to rzadkość. Łączy porządne muzyczne wykształcenie ze szczerymi emocjami. I wysoki poziom z brakiem lansu. Walczą o niego najwięksi. Jeśli macie bilety, to macie szczęście i... do zobaczenia! :)