Rodzina, tradycja, wiara: trze trzy sprawy mają dla górali kluczowe znaczenie. "Podważanie ich to strata czasu. Lepiej się napić cytrynówki niż kwestionować to, co oczywiste" - powiedział w wywiadzie dla ELLE Tomasz Tomaszewski, znakomity fotograf, autor albumu "To, co trwałe". Od kilku lat trochę mniej jeździ po świecie, a bardziej interesuje się Polską. Kilka lat temu postanowił przyjrzeć się fenomenowi góralszczyzny. I wybrał Bukowinę. Powstały przepiękne, wzruszające, niesamowite jakościowo zdjęcia.

TO, CO TRWAŁE. Zdjęcia: Tomasz Tomaszewski, tekst: Grzegorz Kapla. Wyd. Burdamedia.

Fot.materiały prasowe

Fot.materialy prasowe

W Teatrze Powszechnym w Warszawie premiera spektaklu Iwana Wyrypajewa "Nieznośnie długie objęcia". Akcja sztuki toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Troje głównych bohaterów przyjeżdża do Stanów z Europy w poszukiwaniu pracy, miłości, lepszego życia. Czwarty się tu urodził. Ale żadne z nich nie odnajdzie tego, czego szuka - ich życie zamienia się w koszmar, który paradoksalnie staje się początkiem czegoś niezwykłego.

NIEZNOŚNIE DŁUGIE OBJĘCIA, reż. Iwan Wyrypajew, Teatr Powszechny w Warszawie, premiera: 11 grudnia.

Fot.materiały prasowe

5 grudnia rozpoczęła się pierwsza edycja Irish Film Festival. W ramach festiwalu, także w najbliższy weekend, odbędą się pokazy filmowe w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Sopocie i Lublinie. Wstęp na seanse filmów z Irlandii darmowy. W repertuarze filmy znane na całym świecie m.in. Once,  a także te, o których wiemy mniej, na przykład: Death od Superhero i Garage.

IRISH FILM FESTIVAL, 5-13 grudnia.

Fot.materiały prasowe

W kinach pojawi się także film z Billem Murray'em w roli głównej (więc można iść w ciemno). Gra w nim podstarzałego menadżera gwiazd, który leci do Kabulu, by towarzyszyć swojej klientce w trasie koncertowej po Afganistanie. Tam jednak poznaje niezwykle utalentowaną  dziewczynę (Kate Hudson). I postanawia pokazać światu jej charyzmę.

ROCK THE KASBAH, reż. Barry Levinson, prod. USA, 1 godz. 46 minut.

Fot.materiały prasowe

Bohater tego filmu, Jacek Winkler, to malarz, który zniszczył większość swoich obrazów. Ale jest bardziej znany jako działacz antykomunistyczny. W animowanym filmie Anki Damian możmy zobaczyć historię jego podróży na czarodziejską górę (która z Tomaszem Mannem ma niewiel wspólnego, za to jest miejscem śmierci Winklera). I usłyszeć jego wzruszjący list do córki.

CZARODZIEJSKA GÓRA, reż. Anca Damian, prod. Francja, Polska, Rumunia. 95 minut.