Twórcy rozrywki w odcinkach prześcigają się w sposobach na przyciągnięcie uwagi widzów. Na platformach streamingowych każdego dnia pojawiają się nowe seriale. Równie często oglądamy produkcje oparte na oryginalnych scenariuszach, co adaptacje bestsellerowych książek i gier. Włodarze Netfliksa, HBO czy Hulu chętnie podpisują się także pod remakami. Tym razem wyzwania podjęło się kierownictwo serwisu Apple. Na warsztat wzięli jedno z najpopularniejszych dzieł Pedro Almodóvara. Mowa o „Kobietach na skraju załamania nerwowego”, czyli czarnej komedii z 1988 roku, którą Hiszpan wywalczył pierwszą w karierze nominację do Oscara.

Jeden z największych hitów Almodóvara na małym ekranie

Co zapamiętałam z pierwowzoru? Kolczyki w kształcie kawiarek (które widzowie pokochali zdecydowanie bardziej niż aktorka María Barranco), wyrazisty makijaż Juliety Serrany i przepis na ulubione gazpacho Ivána. A przede wszystkim doskonałe dialogi, brawurową kreację Carmen Maury i wszystko to, za co kochamy filmy Almodóvara: odrobinę kiczu, dużo koloru i wyraziste postaci kobiece. Czy serial spodoba się fanom filmu z 1988 roku?

Pewne obawy budzi zakończona fiaskiem próba przeniesienia twórczości Hiszpana na deski Broadwayu. Optymizmem napawają nazwiska zaangażowane w projekt Apple. Według doniesień nad całością czuwać ma twórca oryginału. Pedro Almodóvar zostanie producentem wykonawczym serialu z ramienia El Deseo. Za scenariusz odpowiedzialna jest Noelle Valdivia („Masters of Sex”, „Mozart w miejskiej dżungli” i „Smash”). Do głównej roli typowana jest Gina Rodriguez, którą oglądałyśmy już w „Jane the Virgin” oraz „Anihilacji”.

„Kobietach na skraju załamania nerwowego” – o czym jest film?

O czym opowiada film z 1988 roku? To historia Pepy, aktorki dubbingowej w średnim wieku, która zostaje porzucona bez słowa wyjaśnienia przez kochanka i współpracownika. Chociaż Iván nie odpowiada na liczne telefony Pepy, w jej życiu zjawiają się inne postacie związane z byłym ukochanym. Napięcie rośnie z każdą minutą, kiedy na ekranie pojawia się broń i... pomidorowy chłodnik doprawiony dużą ilością leków nasennych.

W komedii zagrali m.in. Carmen Maura, Antonio Banderas i Rossy de Palma. Film zdobył nominacje do licznych nagród, w tym Oscarów, nagród BAFTA i Złotego Globu. W ojczyźnie „Kobiety na skraju załamania nerwowego” zostały wyróżnione 5 statuetkami Goya.

Co Pedro Almodóvar szykuje dla fanów? 

Wygląda na to, że najbliższe lata przyniosą fanom Hiszpana wiele powodów do radości, chociaż mogą też nieco rozczarować największych purystów. Co prawda na ekranach kin możemy już oglądać przedpremierowe pokazy „Matek równoległych” z udziałem najpopularniejszej „dziewczyny Almodóvara” – Penélope Cruz, ale trzeba przyznać, że w 7. dekadzie życia reżyser zdecydował się na małą rewolucję. Widzowie przyzwyczajeni do ekspresyjnego brzemienia języka hiszpańskiego oraz warsztatu aktorów najczęściej współpracujących z reżyserem z La Manchy mogą nie do końca pogodzić się ze zmianami.

Poza serialową wersją „Kobiet na skraju załamania nerwowego”, gdzie dialogi mają być pisane zarówno w języku hiszpańskim, jak i angielskim, Almodóvar pracuje właśnie nad pełnometrażowym filmem anglojęzycznym. Wiemy już, że w obsadzie „Cleaning Women” znalazła się Cate Blanchett.

Na koniec zostawiam Was z (niezbyt precyzyjnym) przepisem na najsłynniejsze gazpacho Hiszpanii. Zapiszcie go sobie, sprawdzi się jako przekąska w czasie nadchodzących seansów. 

Pomidor, ogórek, papryka, cebula, odrobina czosnku, oliwa, sól, ocet, czerstwy chleb i woda. Sekret tkwi w dokładnym zmieszaniu składników.