Levi's® 501® - od odzieży roboczej...

501-ki mają korzenie robotnicze. Wszystko zaczęło się od patentu na nity w męskich spodniach, który w 1873 roku uzyskali krawiec, Jacob Davis, i jego dostawca artykułów pasmanteryjnych, Levi Strauss. Solidne kombinezony z grubo tkanej bawełny odpowiadały potrzebom robotników na amerykańskim Zachodzie. Były trwałe i dawały swobodę ruchu podczas pracy. Wtedy daleko było im do produktu kultowego, którym są dzisiaj. 

Reklama Levi's® 501® / Mat. prasowe

... do ikony stylu

Przeznaczenie dżinsów Levi's® 501® zmieniło się po II wojnie światowej. Przestały pełnić funkcję wyłącznie odzieży roboczej. Nowy fason, z węższymi nogawkami, bez tylnego ściągacza i guzików na szelkach, nosili wszyscy - powracający z wojny żołnierze, członkowie klubów motocyklowych, artyści i wreszcie nastolatkowie. Młodzi chłopcy chcieli wyglądać tak jak Marlon Brando w filmie „Dziki” (1953) - nosić biały t-shirt, skórzaną kurtkę i podwinięte dżinsy Levi's®  501®. Jednak 501-ki nie były wyłącznym atrybutem mężczyzn. W 1954 roku w „Rzece bez powrotu” pojawiła się w nich Marilyn Monroe.

Marlon Brando w filmie „Dziki” (1953) / Getty Images

Levi's® 501® wkroczyły w lata 60., stając się symbolem rewolucji. Nosili je członkowie amerykańskiego ruchu praw obywatelskich oraz uczestnicy protestów przeciwko wojnie w Wietnamie, a także modsi i rockersi w Wielkiej Brytanii. Były synonimem młodości i rodzącej się w powojennych Stanach Zjednoczonych kontrkultury - do tego stopnia, że zakazywano pokazywania się w nich w szkołach. 

Plakat festiwalu muzycznego Holland Pop Festival / Mat. prasowe

Nie trzeba było długo czekać na to, by 501-ki zaczęły pojawiać się na okładkach płyt (The Freewheelin’, Bob Dylan), a nawet na obrazach (Levi's 501 Jeans, Andy Warhol). W latach 70., 80. i 90. nosili je wszyscy, od matek i ojców chrzestnych punka (Patti Smith) po potentatów technologicznych (Steve Jobs). Nazwane przez magazyn Time w 1999 roku „najważniejszym elementem mody XXI wieku”, dżinsy Levi's® 501® nigdy nie były własnością jednego pokolenia. Stały się częścią normcore’u drugiej dekady XXI wieku. Z 501-tkami nie rozstają się Kendall Jenner, Hailey Bieber czy Kaia Gerber. Biorąc pod uwagę jego ponadczasowość i uniwersalność, przyszłość tego modelu jest zabezpieczona co najmniej na kolejne 150 lat.

Victoria Beckham / Getty Images

150 urodziny dżinsów Levi's® 501®

W tym roku, dokładnie 20 maja, kultowe Levi's® 501® kończą 150 lat. Aby uczcić tę rocznicę, marka zdecydowała się ponownie wprowadzić na rynek klasyczne kroje z 1954 roku (dla mężczyzn) i z 1981 roku (dla kobiet). Model męski ma wyższy stan i węższą nogawkę niż Levi's® 501® Original i z 1993 roku. Natomiast damski, inspirowany pierwszym modelem Levi's® 501® dla kobiet, fasonem zbliżony jest do kroju typu mom jeans - jego cechy charakterystyczne to wyższy stan i lekko zwężana nogawka. 

Jubileuszowa kolekcja Levi's® / Mat. prasowe

Na tym nie koniec niespodzianek. Wraz ze współczesnymi interpretacjami fasonów z 1954 i 1981 roku, Levi's® prezentuje nowe wykończenia nawiązujące do archiwalnych modeli 501® (z 1890, 1978 i 1983 roku). Dodatkowo kolekcja wzbogacona została o specjalne detale z okazji 150. urodzin, takie jak czerwona metka z napisem „Levi's®” z przodu i „150” z tyłu, tkana metka wewnętrzna czy symbol na wewnętrznej stronie nitkowych guzików z datami „1873-2023”.