Historia astrologii celtyckiej

Astrologia celtycka wywodzi się z Północnej Europy, z kultury Celtów, która rozwijała się w okresie od 1200 r. p.n.e. do 500 r. n.e. Ten dawny lud, znany z silnego duchowego związku z naturą, stworzył system astrologiczny, który różni się od bardziej znanych nam systemów zodiakalnych.

Najistotniejszym elementem astrologii celtyckiej jest Księżyc, a nie Słońce, jak w przypadku astrologii zachodniej. Cykle księżycowe były dla Celtów kluczowymi wskaźnikami czasu, co znajduje odzwierciedlenie w ich astrologicznym systemie.

Astrologia celtycka opiera się na 13 znakach zodiaku, każdy przypisany do określonego drzewa, świętego dla Celtów. Te drzewa były centralnym punktem kultu celtyckiego, symbolizując różne cnoty i cechy charakteru. W przekonaniu Celtów, data urodzenia w odniesieniu do cyklu księżycowego i powiązane drzewo święte miało decydujący wpływ na osobowość jednostki. Dlatego astrologia celtycka jest nie tylko systemem przewidywań, ale także narzędziem głębszego zrozumienia siebie i swojego miejsca w świecie.

Znaki zodiaku celtyckiego

W astrologii celtyckiej, każdy ze znaków zodiaku jest powiązany z określonym drzewem. To unikalne połączenie pozwala na głębsze zrozumienie osobowości, które są zbieżne z charakterystyką przypisanego drzewa.

 1. Brzoza (21 Grudnia - 17 Stycznia): Osoby urodzone pod znakiem Brzozy są ambitne, zdeterminowane i skłonne do liderowania. Mają naturalną tendencję do podejmowania inicjatywy i są niezwykle samodzielne.
 2. Jarzębina (18 Stycznia - 17 Lutego): Osoby urodzone pod tym znakiem są pełne pasji, twórcze i niezależne. Mają silne zdolności intuicyjne i są niezwykle wrażliwe na energię innych.
 3. Leszczyna (18 Lutego - 17 Marca): Osoby, które urodziły się pod znakiem Leszczyny, są zwykle uważane za wiedzące i mądre. Mają naturalne zrozumienie dla świata naturalnego i często są zafascynowane tajemnicami natury.
 4. Jaśmin (18 Marca - 14 Kwietnia): Osoby urodzone pod znakiem Jaśminu są energiczne, optymistyczne i pełne życia. Mają silną chęć do odkrywania nowych rzeczy i są niezwykle ciekawe świata.
 5. Topola (15 Kwietnia - 12 Maja): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle spokojne, tajemnicze i pełne wdzięku. Mają naturalną zdolność do bycia obserwatorem, a ich spokojna natura przyciąga innych.
 6. Głóg (13 Maja - 9 Czerwca): Osoby urodzone pod tym znakiem są zazwyczaj niezwykle kreatywne i mają naturalną zdolność do adaptacji. Często są one odbierane jako niezwykle charyzmatyczne i mają duże zdolności komunikacyjne.
 7. Dąb (10 Czerwca - 7 Lipca): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle silne, stabilne i niezachwiane. Mają naturalną zdolność do bycia liderem i często są odczuwane jako kamień węgielny w relacjach z innymi.
 8. Ostrokrzew (8 Lipca - 4 Sierpnia): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle pewne siebie, niezależne i ambitne. Mają silną wiarę w swoje umiejętności i zwykle są bardzo zdeterminowane w dążeniu do swoich celów.
 9. Orzech (5 Sierpnia - 1 Września): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle inteligentne, zorganizowane i skłonne do analizy. Mają naturalną zdolność do rozwiązywania problemów i często są odczuwane jako niezwykle mądre.
 10. Wino (2 Września - 29 Września): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle zrównoważone, harmonijne i dyplomatyczne. Mają naturalną zdolność do rozumienia różnych punktów widzenia i są niezwykle empatyczne.
 11. Bluszcz (30 Września - 27 Października): Osoby urodzone pod tym znakiem są zwykle wytrwałe, zdeterminowane i mają silną chęć do przetrwania. Są one zwykle bardzo odporne na przeciwności losu i mają naturalną zdolność do przetrwania nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
 12. Trzcina (28 października - 24 listopada): Osoby urodzone pod tym znakiem są wszechstronne. Potrafią z surowej rzeczy stworzyć coś użytecznego. Mają zdolność do trzymania tajemnic, ale również odkrywania ukrytej prawdy. 
 13. Starsze drzewo (25 listopada - 20 grudnia): Kochają wolność i są poszukiwaczami życiowych wrażeń. Cechuje ich troskliwość, a z drugiej strony brutalna szczerość.

Wykorzystanie astrologii księżycowej przez Celtów

Celtowie, jako lud głęboko związany z naturą, z niezwykłą uwagą obserwowali ruchy niebieskich ciał, w tym Księżyca. W ich kulturze, Księżyc był symbolem odnowy, przemiany i bezpośrednio wpływał na rytm życia społeczności.

Astrologia księżycowa odgrywała kluczową rolę w codziennym życiu Celtów. Wyznaczając rytm prac rolnych, decydowała o tym, kiedy sadzić, kiedy zbierać plony, a kiedy organizować święta. Księżyc, jako symbol odrodzenia, był także ściśle związany z kobiecością i płodnością, a jego cykle wpływały na rytuały i obrzędy związane z narodzinami, śmiercią, małżeństwem czy inicjacją.

Astrologia księżycowa była także ważnym narzędziem w leczeniu i medycynie. Celtowie wierzyli, że różne fazy księżyca mają różny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wiedza ta była wykorzystywana przez druidów, którzy zdecydowanie wybierali odpowiedni moment dla poszczególnych zabiegów leczniczych.

Celtycki horoskop drzewny był także nieodłącznym elementem duchowości. Fazy księżyca determinowały terminy najważniejszych świąt i rytuałów, które były momentem celebracji cyklu życia, śmierci i odrodzenia.

W ten sposób, astrologia księżycowa była integralnym elementem życia Celtów, wpływając na ich codzienne decyzje, rytuały i praktyki. Ten dawny system wierzeń, chociaż odległy od naszych współczesnych praktyk, nadal ma wiele do zaoferowania, szczególnie dla tych, którzy szukają ścieżek do poznania siebie i swojego miejsca w świecie.

Astrologia celtycka, ze swoim unikalnym połączeniem natury, księżycowych cykli i duchowości, zapewnia niezwykle bogatą perspektywę na rozumienie naszej własnej natury i miejsca w świecie. Bez względu na to, czy wierzysz w znaczenie astrologii, czy nie, praktyki i przekonania Celtów oferują nam szereg mądrych lekcji. Nauczyli nas szacunku do natury, zrozumienia cyklów życia i śmierci, oraz duchowego połączenia z naszą planetą. W tym sensie, astrologia celtycka jest nie tylko odczytywaniem znaków i przewidywaniem przyszłości, ale przede wszystkim ścieżką do głębszego zrozumienia siebie i otaczającej nas rzeczywistości.