Na polskim rynku wydawniczym książki o górach zajmują bardzo ważne miejsce. Najczęściej są to reportaże, relacje z górskich wypraw, a także biografie wybitnych wspinaczy. Nie sposób wymienić wszystkich pozycji, które warte są uwagi. Książki o wspinaczce cieszą się sporą popularnością, nie tylko wśród amatorów tego sportu - historia alpinizmu, także a może przede wszystkim polskiego, to dla wielu z nas baśń o czymś wciąż nieosiągalnym. Dlatego chętnie po książki o górach także ci, którzy sami nigdy się nie wspinali. Taka lektura pozwala poczuć niesamowite emocje, spojrzeć na świat oczami ludzi pełnych odwagi i pasji, która jest tak wielka, że gotowi są poświęcić dla niej wszystko. I którą za pośrednictwem lektury łatwo się zarazić. 

„Góry. Stan umysłu” Robert Macfarlane

Nieszablonowa książka brytyjskiego pisarza i podróżnika, Roberta Macfarlane’a, pozwala zajrzeć głęboko do wnętrza człowieka. Nie jest to typowa książka o alpinistach czy opowieść o zdobywaniu szczytów. Autor przedstawia w niej góry w ujęciu kulturowym - co jest w nich takiego, że ludzie ryzykują życie dla kilku chwil na szczycie? W jaki sposób zmieniało się postrzeganie górskich wypraw na przestrzeni stuleci? Znajdziemy tu także wiele informacji na temat historii alpinizmu, ale również nieco o geologii i początkach kartografii.

 „Wszystko za Everest” Jon Krakauer

W 1996 roku podczas komercyjnej wyprawy na Everest zginęło osiem osób. Amerykański pisarz i dziennikarz, Jon Krakauer był jednym z tych, którzy ocaleli. W swojej książce opisał jak wyglądała ta głośna wyprawa. Pozycja trafiła na listy bestsellerów, jednak wywołała też liczne kontrowersje i emocje, które pozostały żywe na wiele lat po tragedii. Książka Krakauera stała się inspiracją do nakręconego w 2015 roku filmu pt. „Everest”.

„Broad Peak. Niebo i piekło” Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

5 marca 2013 podczas wyprawy na Broad Peak zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Tragedia ta odbiła się szerokim echem w mediach i wywołała lawinę komentarzy. Krytykowano organizatorów, uczestników, a nawet pomysłodawców całej wyprawy. Książka duetu Dobroch i Wilczyński pokazuje od kulis przebieg tragedii. Pozycja ta to również spojrzenie z szerszej perspektywy na polski himalaizm. Skłania do refleksji jaka jest cena marzeń. Czy warto ją zapłacić, każdy już musi zdecydować osobiście.

„Rozmowy o Evereście” Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki 

W lutym 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi zimą „osiągnęli najwyższy punkt kuli ziemskiej”. Niedługo później student dziennikarstwa, Jacek Żakowski, przeprowadził wywiad, podczas którego zdobywcy Everestu opowiadają o wyprawie, towarzyszących im emocjach, ludziach i pasji do gór. Żakowski zarejestrował 36 godzin rozmów, które ukazały się drukiem w 1982 roku. Wydana niedawno książka uzupełniona jest o nowy rozdział, który wiąże się z powrotem himalaistów na Everest po czterdziestu latach od słynnej wyprawy.

 „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” Élisabeth Revol

W 2018 roku Élisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat. Nie zabiegali o rozgłos i być może ich wyprawa przeszłaby bez większego echa, gdyby nie to, że Mackiewicz z niej nie powrócił. Revol ocalała dzięki akcji ratowniczej himalaistów uczestniczących w wyprawie na K2. Napisana przez nią niedługo później książka jest porażająco szczerym i bolesnym zapisem tej wyprawy. Dla autorki to pewnego rodzaju terapia, dla czytelnika możliwość spojrzenia jej oczami na tragedię, którą znamy z mediów.

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

To nie tylko opowieść o legendarnym himalaiście, ale też o granicach człowieczeństwa. Autorzy mieli do dyspozycji pamiętniki samego Kukuczki, a także materiały z rozmów z jego żoną oraz wywiady z członkami wypraw, w których uczestniczył. Udało im się stworzyć fascynujący portret człowieka pełnego sprzeczności, ambitnego, pełnego siły i determinacji w dążeniu do celu. To pozycja, warta przeczytania nie tylko przez miłośników książek o Himalajach. Pokazuje, że każdy może sięgać po swoje marzenia, przekraczać granice i realizować pasje. Ale potrzeba do tego odwagi i ma to swoja cenę.

"Na jednej linie" Wanda Rutkiewicz

Wybitna polska himalaistka wspomina swoje dzieciństwo, młodość, pracę, ale przede wszystkim opowiada o górskiej pasji, której poświeciła się bezgranicznie. Możemy prześledzić jej drogę od pierwszych wspinaczek, po zdobycie Mount Everestu w 1978 roku. Zapiski Wandy Rutkiewicz ukazują pokonywanie własnych ograniczeń, codzienną walkę z ludzkimi słabościami, a także zachowania osób które znalazły się w ekstremalnych sytuacjach. Idealna pozycja dla tych, których fascynują Himalaje, książki o wspinaczach, a także biografie pełnych pasji, ciekawych ludzi.

„Góry. Wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu” Don Graydon, Kurt Hanson

To książka o górach, która po raz pierwszy została opublikowana w wersji anglojęzycznej w 1960 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnąca popularnością. Polecana jest przez Polski Związek Alpinizmu, jako kompendium wiedzy na temat wspinaczki i wypraw górskich. Autorzy poruszają bardzo szerokie spektrum tematów od najprostszych takich jak podstawowy sprzęt czy wiązanie prostych węzłów, po skomplikowane zagadnienia związane z budową stanowisk czy ocenianiem zagrożenia lawinowego. Obecne wydanie zostało uzupełnione o aktualną wiedzę.

„Góry z duszą” Monika Witkowska

Książka przeznaczona jest zarówno dla miłośników górskich szlaków, profesjonalnych wspinaczy, jak i tych, którzy lubią po prostu poczytać książki górskie w domowym zaciszu. Kolejne rozdziały to opisy wypraw autorki, która dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami, ciekawostkami przyrodniczymi, etnograficznymi, historycznymi, a także praktycznymi poradami, które będą pomocne dla osób planujących podróże jej śladem.

„Potęga gór” Krzysztof Mikucki

To pierwsza książka z serii „Cytaty z gór”. Autor zebrał w niej blisko 500 wypowiedzi największych polskich i światowych alpinistów. Uzupełnieniem są unikalne, całostronicowe portrety wspinaczy. Ten swoisty zbiór złotych myśli, jest o tyle cenny, że pochodzi od ludzi z niesamowitą pasją i energią, którzy mówią o odwadze i spełnianiu marzeń. To doskonały pomysł na prezent, nie tylko dla tych którzy cenią książki o tematyce górskiej, ale dla wszystkich, którzy pragną żyć pełniej.