Dlaczego tak chętnie sięgamy po kryminały? Często to, co jest w nich opisane jest tak bardzo dalekie od naszego codziennego życia, że wydaje się niezwykle ekscytujące. Zgłębianie ciemnej strony bohaterów i przedstawionego w powieściach świata wywołuje dreszczyk emocji. Poza tym wiele powieści kryminalnych to po prostu dobrze napisane książki z ciekawymi bohaterami. W naszym rankingu ujęliśmy zarówno kryminalne książki, które zapisały się w historii literatury jako niepodważalne klasyki, jak i nowsze propozycje.

Morderstwo w Orient Expressie, Agatha Christie

Klasyka gatunku niekwestionowanej królowej kryminału. Powieść ukazywała się w odcinkach w okresie od lipca do września 1933 roku na łamach Saturday Evening Post, a w całości została po raz pierwszy wydana w styczniu 1934 roku. Książka doczekała się też kilku ekranizacji.

Pociąg Orient Express jadący z Azji do Europy utknął w zaspie śnieżnej. Co więcej okazuje się, że jeden z pasażerów został brutalnie zmordowany. Wszystko wskazuje na to, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie. Podróżujący pociągiem detektyw Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo. Rozwiązanie zagadki okazuje się zaskakujące. To niewątpliwie dobra książka kryminalna, która trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Tajemnica jeziora, Raymond Chandler

Jeśli masz ochotę na kryminał w starym, dobrym stylu, warto sięgnąć po książki Raymonda Chandlera. Ten amerykański pisarz zasłużył sobie na miano jednego z najwybitniejszych autorów powieści kryminalnych z gatunku crime fiction.

Tajemnica jeziora to czwarta z kolei książka, w której pojawia się postać Philipa Marlowe’a. Tym razem prywatny detektyw zostaje wynajęty przez Derace’a Kingslowe’a, mężczyznę od którego uciekła żona. Kiedy w letniej posiadłości Kingsley’ów zostają znalezione zwłoki innej kobiety, sprawa znacznie się komplikuje.

Imię róży, Umberto Eco

To debiutancka książka włoskiego pisarza, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Watek kryminalny nie jest jedynym w opisanej historii, co czyni ją wielowymiarową. Powieść od lat zajmuje wysokie miejsca nie tylko w rankingach książek kryminalnych, ale również w zestawieniach najlepszych książek wszech czasów.

Historia rozgrywa się w XIV wieku. Franciszkanin Wilhelm z Baskerville oraz jego uczeń Adso z Melku przybywają do włoskiego opactwa benedyktynów, aby wziąć udział w debacie. Na miejscu okazuje się, że jeden z mnichów został zamordowany. Opat prosi Wilhelma o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Niedługo później dochodzi do kolejnych morderstw. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązania zagadki należy szukać w klasztornej bibliotece.

Nóż, Jo Nesbø 

Jo Nesbø nazywany jest królem norweskiego kryminału, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, a jego książki kryminalne tłumaczone są na wiele języków. Największą sławę przyniósł mu cykl powieści, których bohaterem jest policjant Harry Hole.

Harry Hole nie może się uporać z wciąż powracającymi demonami przeszłości. Pewnego ranka budzi się z ogromnym kacem i śladami krwi na rękach i ubraniu. Nic nie pamięta z poprzedniej nocy. Ale to dopiero początek historii, w które autor funduje czytelnikowi niezwykłą dozę napięcia, gwałtowne zwroty akcji i mistrzowsko wplecione w fabułę zmyłki, które sprawiają, że odpowiedź na pytanie „kto zabił” jest nie do odgadnięcia aż do ostatnich stron.

Księżniczka z lodu, Camilla Läckberg

Już od pewnego czasu kryminały skandynawskie cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie, a Camilla Läckberg jest niekwestionowaną mistrzynią tego gatunku. Księżniczka z lodu to jej debiutancka powieść, z zarazem pierwsza część sagi z Fjällbacki, której głównymi bohaterami są pisarka Erica Falck i policjant Patrick Hedström.

Alexandra Wijkner zostaje odnaleziona martwa we własnej wannie, w częściowo zamarzniętej wodzie. Wydaje się, że było to samobójstwo, jednak matka dziewczyny nie wierzy w taką wersję. Niedługo później ginie kolejna osoba.

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Polskim autorem, którego specjalnością są powieści kryminalne jest Wojciech Chmielarz – laureat licznych nagród i wyróżnień. Żmijowisko to jedna z jego ostatnich książek, która otrzymała „Złoty pocisk” w kategorii najlepszy kryminał 2018 roku. Na podstawie powieści powstał serial.

Grupa przyjaciół ze studiów co roku wyjeżdża na wakacje ze swoimi rodzinami. Tym razem bawią się w odludnej wsi Żmijowisko. Podczas jednej z zakrapianych alkoholem imprez prawie dochodzi do tragedii. Nazajutrz znika nastoletnia dziewczyna. Niefortunne wakacje przywołują dawne pretensje, skrywane uczucia i wzajemne urazy. Rok po wydarzeniach ojciec dziewczyny wraca do Żmijowiska. Okazuje się, że nie tylko on.

Motylek, Katarzyna Puzyńska

Motylek to niezwykle udany debiut Katarzyny Puzyńskiej, która już od kilku lat zajmuje ważną pozycję na polskim rynku wydawniczym, tworząc kolejne ciekawe książki kryminalne. Powieść jest pierwszą częścią cyklu o Lipowie - cichej, z pozoru spokojnej wioski, która staje się tłem makabrycznych wydarzeń.

W zimowy dzień, na skraju wsi zostaje odnalezione ciało zakonnicy. Choć początkowo mogłoby się wydawać, że potrącił ją samochód, okazuje się, że to morderstwo, którego sprawca upozorował wypadek. Niedługo później w okolicy ginie kolejna kobieta.

Wszystko czerwone, Joanna Chmielewska

Wśród polskich pisarzy, którzy mają w swoim dorobku najlepsze książki kryminalne, ważne miejsce zajmuje niewątpliwie Joanna Chmielewska. Ciekawe watki kryminalne, nietuzinkowe postaci, ale przede wszystkim ogromna doza poczucia humoru i ironii to cechy, które wyróżniają jej twórczość. 

Alicja Hansen to wdowa, która mieszka sama na przedmieściach Kopenhagi. Nie jest jednak samotna, bo cały czas otacza ją grono przyjaciół. Kiedy jeden z nich ginie w niejasnych okolicznościach rozpoczyna się seria tajemniczych wydarzeń. Wygląda na to, że morderca nieskutecznie poluje na Alicję.

Nie mów nikomu, Harlan Coben

Wielbiciele dobrych książek kryminalnych i sensacyjnych zapewne doskonale znają tego amerykańskiego pisarza, którego kolejne powieści zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów. Nie mów nikomu to debiutancka, a zarazem jedna z najlepszych książek Harlana Cobena.

Młody lekarz David Beck nie może pogodzić się ze śmiercią żony, która zginęła przed laty w tajemniczych okolicznościach. Pewnego dnia dostaje tajemnicze nagranie, które sugeruje, że Elizabeth wciąż żyje. Czy to rzeczywiście możliwe, czy raczej ktoś prowadzi z nim niebezpieczną grę?

Pies Baskerville’ów, Arthur Conan Doyle

Kiedy wymieniamy najlepsze książki kryminalne, ranking nie może nie uwzględnić Arthura Conan Doyle’a i stworzonej przez niego postaci Sherlocka Holmesa. To prawdziwa klasyka gatunku. Do najchętniej wybieranych książek o słynnym detektywie z Baker Street należy niewątpliwie Pies Baskervillów.

Sir Karol Baskerville zostaje znaleziony martwy niedaleko swojej posiadłości. Choć wszystko wskazuje na to, że przyczyną zgonu mogła być choroba serca, sprawa wydaje się podejrzana. Bratanek zmarłego Henryk dostaje tajemniczy anonim, a atmosferę grozy podsyca przekazywana z pokolenia na pokolenie legenda o klątwie ciążącej nad rodziną Baskerville’ów, która wiąże się ze straszliwym psem.