Jeżeli nie masz jeszcze poniższych tytułów w swojej biblioteczne, pora wzbogacić ją o kolejne perełki i nadrobić zaległości. Oczywiście bardzo wiele zależy też od tego, jaki jest zakres Twoich zainteresowań, a także czego w danym momencie poszukujesz. Nasza lista jest jednak bardzo zróżnicowana tematycznie, więc z pewnością uda Ci się tutaj znaleźć coś dla siebie. 

1. „Becoming. Moja Historia”, Michelle Obama

To autobiografia Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych (2009–2017), żony Baracka Obamy. Książka „Becoming. Moja Historia” szybko stała się bestsellerem. Skrywa informacje o młodości kobiety, jej rodzinie, podejściu do niezależności, uprzedzeniach na tle rasowym, które ją dotknęły, a także niezwykłym małżeństwie... Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących prywatnego życia Michelle, to obowiązkowa pozycja dla Ciebie. 

2. „Wszystko za życie”, Jon Krakauer

Być może tytuł „Into the Wild” obił Ci się kiedyś o uszy ze względu na genialny film nakręcony na podstawie tej właśnie książki. W kwietniu 1992 roku Christopher McCandless wyruszył w samotną wyprawę (autostopem na Alaskę), z której już nigdy nie wrócił. Niecałe pół roku później, w schronie, odnaleziono jego wychudzone ciało. Czego szukał i czy udało mu się odnaleźć wewnętrzny spokój? To pozycja dla lubiących czasem pozastanawiać się nad sensem istnienia. 

3. „Steve Jobs”, Walter Isaacson

To jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat. Wcale nas to nie dziwi, bo wszyscy uwielbiamy czytać o ludziach sukcesu. Mistrzowska pozycja opowiadająca o losach lidera jednej z największych firm technologicznych na świecie, współzałożyciela marki Apple. W książce ujawniono szczegóły z jego dzieciństwa, a także opisano fascynującą drogę, którą pokonał. Choć ta biografia liczy sobie ponad 700 stron, to gwarantujemy, że przeczytasz ją z zapartym tchem. 

4. „Piękny umysł”, Sylvia Nasar

Historia niesamowitego, wybitnego matematyka, Johna Nasha, finalisty Nagrody Pulitzera (1998 rok), laureata Nagrody Nobla (ekonomia) oraz Abela (matematyka). W tej biografii Nasar dogłębnie przygląda się naukowej karierze Nasha, a także wewnętrznej, nierównej walce, którą toczył każdego dnia (chorował na schizofrenię). Na podstawie tej poruszającej historii nakręcono również, wielokrotnie nagradzany, genialny film o tym samym tytule. Zdecydowanie warto poświęcić na tę książkę kilka wieczorów. 

5. „Radioaktywni, Maria i Piotr Curie”, Lauren Redniss

To była wielka, prawdziwa i piękna miłość. Połączyła ich pasja do nauki. Maria Skłodowska poznała Piotra Curie w laboratorium w 1891 roku, a kilka lat później para zdecydowała się na ślub. Mówi się, że byli jak dwie połówki jabłka. W roku 1903 naukowiec odmówił przyjęcia Nagrody Nobla z fizyki w pojedynkę, zaznaczając, że pracował nad tym odkryciem ze swoją żoną. Ci pionierzy nuklearni mieli prawdziwie fascynującą, romantyczną historię, którą warto poznać.

6. „Intymnie”, Demi Moore

Jedna z najpopularniejszych aktorek Hollywood, Demi Moore, w autobiografii „Intymnie” opowiada o swoim życiu brutalnie szczerze i bez lukru. Przypomina, że to, co widzimy, najczęściej jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej i nawet największe gwiazdy miewają w życiu pod górkę. Niełatwe dzieciństwo, gwałt, poronienia, uzależnienia, zdrady – to tylko niewielki wycinek tego, przez co przeszła Moore. Bardzo odważne wyznania, które chwytają za serce.  

7. „Szymborska. Znaki szczególne”, Joanna Gromek Illg

Czy są tu fanki poezji? Jeśli tak, intymny portret Wisławy Szymborskiej, to coś zdecydowanie dla Was. Biografia noblistki jest wyjątkowa między innymi dlatego, że poetka na co dzień unikała mówienia o sobie. Była zresztą wierna swojej zasadzie, że kiedy ma zły dzień, zostaje w domu, aby nie dzielić swoim złym dniem ze światem.

Swoją prywatność, z niebywałą starannością, zachowywała więc dla siebie. Czytając poezję Szymborskiej, można odnieść wrażenie, że to nasza bliska przyjaciółka. Jaka była naprawdę? Zdaniem jej bliskich – „wieloraka”. Z pewnością nie dało się jej w żaden sposób zaszufladkować. Być może dlatego właśnie z tak niesamowitą otwartością podchodziła do świata, prosto (choć pięknie i niezwykle) o nim opowiadając. 

8. „Dymy nad Birkenau”, Seweryna Szmaglewska

Dwa i pół roku w obozie Aushwitz-Birkenau. To wystarczająco długo, żeby stać się świadkiem czegoś, co nie powinno nigdy się wydarzyć, a następnie zrobić wszystko, aby ludzkość nigdy o tym nie zapomniała. W 1945 roku, kiedy pognano więźniów w marszu śmierci, Sewerynie Szmaglewskiej cudem udało się uciec. Od razu zabrała się za pisanie, tworząc relację z piekła na ziemi  – nietypową autobiografię, prawdziwe świadectwo nazistowskiej machiny zagłady i bestialstwa, którego doświadczyła ludzkość. Książkę wydała jeszcze pod koniec tego samego roku. W tej poruszającej pozycji znajdziemy m.in. listy z obozu czy rysunki tworzone przez autorkę w trakcie pisania. „Dymy nad Birkenau” to książka historyczna, która powie nam o wiele więcej niż szkolny podręcznik. 

9. „Frida: biografia Fridy Kahlo”, Hayden Herrera

To biografia Fridy Kahlo, czyli znanej na całym świecie malarki. Książka powstała w 1983 roku. Opowiada o losach jednej z najbardziej znanych artystek wszech czasów. Ta pozycja pozwala nieco bardziej zrozumieć sztukę kobiety, która doświadczyła w życiu tyle cierpienia, ile trudno sobie wyobrazić. Mimo to biografia autorstwa Herrery skupia się na czymś innym... Na pierwszym planie wybijają się silna determinacja Fridy, jej błyskotliwość i chęć pozostania zapamiętaną dzięki swojej sztuce, nawet kiedy wszystko wokół przeminie.

10. „Moje ciało”, Emily Ratajkowski

Oto intymne wyznania i historia życia jednej z najpopularniejszych modelek i influencerek o polskich korzeniach, Emily Ratajkowski. Autobiografia składa się m.in. z gorzkich kulis sławy, refleksji na temat kobiecego ciała, a także tego, jak mężczyźni uzurpują sobie do niego prawo.

Ta książka otwiera oczy na to, jak kobiety są postrzegane we współczesnym świecie. Znajdziesz w niej wiele pytań o to, czym jest kobiecość w XXI wieku i... jeszcze więcej bolesnych, szczerych odpowiedzi. W tle: uprzedmiatawiająca, przerażająca popkultura. Jak możemy się od tego uwolnić i stać się obojętnymi na męski, szowinistyczny punkt widzenia? Świetna lektura, którą powinna przeczytać każda z nas (i, zdecydowanie, powinien przeczytać każdy z nas).

Jeśli jesteś fanką książek biograficznych, część powyższych tytułów jest Ci zapewne doskonale znana. Wszystkim tym, którzy jednak dopiero odkryją fascynujące historie kryjące się za okładkami tych książek, szczerze zazdrościmy.

Na szczególną uwagę zasługują również pozycje takie jak: „Meryl Streep. Znowu ona!” (Michael Schulman), „Pięknie jest żyć dwa razy” (Sharon Stone), „Diana. Jej historia” (Andrew Morton), „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marylin Monroe” (Summers Anthony), „Osiecka, Nikomu nie żal pięknych kobiet” (Zofia Turowska), „À propos niczego" (Woody Allen), „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX” (Ashlee Vance), „Ziemia obiecana” (Barack Obama),  „Kamala Harris. Pierwsza biografia” (Dan Morain) czy „Coco Chanel. Rewolucja stylu” (Pasqualetti Johnson Chiara)