Premiera biografii została początkowo wstrzymana ze względu na śmierć Elżbiety II. Książka miała ukazać się jeszcze w 2022 roku, ale ze względu na żałobę na półki trafi w styczniu 2023 roku. Data 10 stycznia, którą podał "New York Time" nie została jednak potwierdzona jeszcze, ani przez księcia, ani przez wydawnictwo Penguin Random House. Książka ta wzbudza dużo kontrowersji, szczególnie w ojczystym kraju Harry'ego. Zacięci fani rodziny królewskiej obawiają tego na jaką szczerość pozwolił sobie młodszy syn króla Karola III i czy nie rzuci on złego światła na panujących obecnie monarchów. 

mat. prasowe

Fabuła książki "Spire" 

Według zapowiedzi wydawnictwa, w biografii Harry ma wrócić do czasów dzieciństwa i dorastania na dworze królewskim, służby w wojsku, a także opowiedzieć o początkach relacji i małżeństwie z Meghan Markle. Podkreśla, że nie pisze tego z pozycji członka rodziny królewskiej, tylko z perspektywy zwykłego człowieka z problemami podobnymi do nas wszystkich. 

"Nie piszę tego jako książę, którym się urodziłem, ale jako mężczyzna, którym się stałem. (...) Mam nadzieję, że opowiadając swoją historię - zarówno wzlotów, jak i upadków, błędów i wyciągniętych lekcji - mogę pokazać, że niezależnie od tego skąd pochodzimy, mamy ze sobą więcej wspólnego, niż byśmy sądzili"- napisał książę Harry 

 

Książka ukaże się w bardzo newralgicznym momencie, ze względu na śmierć Elżbiety II. Fanatycy "royalsów" już teraz uważają, ze publikacja ta w zaistniałych okolicznościach jest nietaktowna. Biorąc pod uwagę konflikt Harrego i Meghan z resztą rodziny królewskiej możemy się jednak spodziewać wielu niepublikowanych do tej pory kontrowersji. Już w pierwszym wywiadzie po ich odejściu z brytyjskiego dworu, przeprowadzonym przez Oprah Winfrey, "eks-royalsi" zdradzili, że Meghan dotknięta była rasistowskimi uwagami dotyczącymi ich syna oraz czuła się na dworze ignorowana. Idąc tym tropem po książce Harrego możemy spodziewać innych szczerych i nieprzychylnych jego rodzinie wyznań. 

Znaczenie tytułu książki 

Tytuł książki jest zapewne powiązany z brytyjskim wyrażeniem "heir and a spare", co w tłumaczeniu oznacza "spadkobierca i rezerwowy". Książe Harry odwołuję się w nim do swojej drugoplanowej roli i dorastaniu w cieniu brata, który zostanie dziedzicem tronu.