Co to jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego to okres podsumowań, przypadający najczęściej na "półmetek życia". W wieku około 40 lat każde z nas zaczyna w pełni zdawać sobie sprawę z nieubłaganego upływu czasu. W tym okresie rozpoczyna się rozmyślanie nad tym, co do tej pory udało się osiągnąć, a co pozostało poza zasięgiem. Kryzys wieku średniego może się również pojawić w trakcie trwania menopauzy, andropauzy lub być efektem ciężkich przeżyć.

Kryzys 40-latka to zjawisko dotyczące zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Druga młodość jest jednak o wiele bardziej transparentna w przypadku panów, ponieważ dla wielu z nich wyznacznikiem wysokiej pozycji jest status materialny i atrakcyjność. Stąd też bierze się stereotypowe myślenie o mężczyznach, przechodzących kryzys wieku średniego. Społeczeństwo postrzega ich jako starszych już panów, jeżdżących sportowymi samochodami i romansujących z o wiele młodszymi od siebie kobietami. W przeważającej większości przypadków obraz ten nie jest jednak zgodny z rzeczywistością.

Warto pamiętać o tym, że kryzys wieku średniego nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Często przeprowadzenie podsumowania swoich dotychczasowych osiągnięć staje się bodźcem do działania i prowadzi do pozytywnych zmian. Większa dbałość o wygląd, zwiększenie profilaktyki zdrowotnej, samorozwój czy realizowanie swoich pasji to sygnały, świadczące o próbie zmiany życia na lepsze. Taka odmiana może być źródłem radości i w rezultacie wpłynąć korzystnie na życie rodzinne i małżeńskie.

Objawy kryzysu wieku średniego u kobiet i mężczyzn

Kryzys wieku średniego to zjawisko, występujące na całym świecie. Dotyczy w niemal równym stopniu obu płci, choć jego przebieg u mężczyzn jest wyraźnie częściej zauważalny. W głównej mierze wynika to ze społecznego przyzwolenia na dążenie mężczyzn do osiągnięcia satysfakcji, choć obecnie to podejście mocno się zmienia.

Kobiety przechodzą kryzys 40-latka w podobny do mężczyzn sposób, choć kierują nimi inne pobudki. Najczęściej przemyślenia dotyczą ich osobistego zadowolenia z życia, samorozwoju i poczucia własnej wartości. Jednym z głównych objawów kryzysu wieku średniego u pań jest nagła, wręcz przesadna dbałość o wygląd. Spektrum tej zmiany jest bardzo szerokie i może opierać się zarówno na codziennej pielęgnacji, jak i operacjach plastycznych. Kobiety, przechodzące ten okres w sposób burzliwy niejednokrotnie nawiązują romans z młodszym od siebie mężczyzną lub postanawiają rozpocząć nowe życie solo. Zmiana w ich przypadku często opiera się na myśleniu "dotychczasowe życie poświęciłam dla rodziny, więc teraz zrobię coś dla siebie".

Objawy kryzysu wieku średniego u kobiet i mężczyzn są dość podobne. Choć panowie rzadko decydują się na zabiegi medycyny estetycznej czy operacje plastyczne, to zazwyczaj w tym okresie zaczynają przykładać większą wagę do swojej powierzchowności. Mężczyźni zwracają również większą uwagę na atrybuty, świadczące o tym, że powiodło się im w życiu. Dobry wygląd, młoda i atrakcyjna partnerka, drogi zegarek, wymarzony samochód czy żaglówka na Mazurach to według wielu z panów osiągnięcia, świadczące o ich ciężkiej pracy.

Innym z objawów kryzysu wieku średniego może być rozwój nowej lub już istniejącej pasji, często kosztownej. Panowie, przechodzący kryzys 40-latka chętnie kupują klasyczne auta, modele żaglówek czy drogi sprzęt wędkarski. Niejednokrotnie decydują się także na rozpoczęcie treningu na siłowni, wystartowanie w maratonie lub wyścig kolarski. Kryzys wieku średniego pobudza w mężczyznach żyłkę rywalizacji i chęć udowodnienia całemu światu, że są panami swojego życia i ludźmi sukcesu.

Kryzys wieku średniego a zdrada

Kryzys wieku średniego to zjawisko, które często prowadzi do całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia. Podsumowanie obecnych osiągnięć często prowadzi do przewartościowania swojego myślenia i skoncentrowania się na własnych potrzebach. Taka zmiana może prowadzić do rozpadu małżeństwa i rodziny, gdy osoba cierpiąca na kryzys 40-latka decyduje się na rozstanie z obecnym partnerem i zastąpienie go kimś innym.

Kryzys wieku średniego może wiązać się ze zdradą, choć jest to rzadsze zjawisko, niż mogłoby się wydawać. Najczęściej poszukiwaczami przygód są mężczyźni, choć kobiety również decydują się na zastąpienie męża młodszym kochankiem. Zdrada to zarówno jednorazowy skok w bok, jak i porzucenie rodziny na rzecz innej osoby. Takie zachowanie pełni rolę dowartościowania i ma za zadanie udowodnić, że dana osoba wciąż jest w stanie uwieść kogoś młodszego lub bardziej atrakcyjnego.

Jak pomóc mężczyźnie w kryzysie wieku średniego?

Kryzys wieku średniego to czas, w którym rozliczamy samych siebie z dokonanych do tej pory osiągnięć. Najczęściej takie podsumowanie prowadzi do działań, mających na celu polepszenie obecnej sytuacji i zmianę przynajmniej części swojego życia. Niejednokrotnie bywa jednak, że uświadomienie sobie swoich "braków" staje się źródłem frustracji i budzi chore dążenia do ideału.

Jak przetrwać kryzys wieku średniego swojego męża? Przede wszystkim warto uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości starać się być wyrozumiałą. Nie chodzi oczywiście o to, by tolerować zdrady i trwonienie wspólnego majątku. Warto jednak okazać swojemu mężczyźnie wsparcie w realizacji wyznaczonych celów i postanowień. Zainteresowanie się jego pasją, mówienie komplementów i przypominanie o miłych dla niego chwilach z pewnością pomocą mu w przetrwaniu tego okresu.

Mimo iż zachowania mężczyzn po czterdziestce mogą wydawać się irracjonalnie, najczęściej wynikają one z obniżonego poczucia własnej wartości. Gdy twój mąż lub partner uświadomi sobie, że ma za sobą już połowę życia, zaczyna panikować i bać się każdego kolejnego dnia.

Panów, zwłaszcza tych ambitnych pochłania lęk. Obawiają się, że nie są dość dobrzy, że zbyt mało do tej pory osiągnęli, że nic szalonego ich już nie czeka. Nieustannie porównują się z innymi i popadają w kompleksy, widząc nowy samochód sąsiada czy wysportowaną sylwetkę aktora telewizyjnego.

Aby wesprzeć męża, warto mu przypominać o jego dotychczasowych osiągnięciach i podkreślać jego mocne strony. Dobrym pomysłem może być również wypad we dwoje w góry, nad morze czy na Mazury. Wyjazd i ucieczka od codzienności pokażą twojemu partnerowi, że bez względu na wiek może on podróżować, spotykać nowych ludzi i poznawać nieznane do tej pory okolice. Twoja obecność sprawi, że niezależnie od tego, jakiej aktywności zechce spróbować twój mężczyzna, będzie czuł się raźniej.

Jak przetrwać własny kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego to zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Załamanie wiary w siebie, strach przed utratą urody, niezadowolenie z dotychczasowych osiągnięć i brak poczucia własnej wartości to lęki, z którymi musi zmierzyć się większość kobiet przekraczających czterdziestkę. Ile trwa kryzys wieku średniego i jak przetrwać ten czas?

Najlepszą receptą na przetrwanie kryzysu 40-latka jest wsłuchanie się we własne potrzeby i znalezienie sposobu na ich zaspokojenie. Jeśli czujesz, że do tej pory nie inwestowałaś zbyt wiele w swój rozwój, zapisz się na ciekawy kurs lub kup książkę o tematyce, która cię interesuje. Jeśli nie czujesz się atrakcyjna z powodu swojej figury, rozejrzyj się za ciekawymi formami aktywności fizycznej w swojej okolicy (taniec, basen, siłownia itp.). Słowem, postaraj się zrealizować jak najwięcej ze swoich marzeń i planów i nie koncentrować się na własnych kompleksach.

Pamiętaj jednak, by w ferworze samorealizacji nie zatracić radości z życia i przebywania z najbliższymi. Znajdź czas dla męża, zachęć go do zrobienia czegoś nowego razem z tobą, zaproś dzieci na piknik czy przejażdżkę rowerową. Zachowując zdrowy balans pomiędzy pracą, rodziną i przyjemnością zapewnisz sobie spokój i samozadowolenie.