Tradycyjne krople to mieszanka ziół i etanolu. Zwykle podczas wybierania kosmetyków do pielęgnacji wystrzegamy się alkoholu w składzie. W przypadku wcierek nie zawsze ma to znaczenie – jak wskazuje Kosmetyczna Hedonistka, alkohol „to składnik ułatwiający “przejście” cennych składników w głąb naszej skóry”. Dlatego możesz bez obaw spróbować wcierać krople żołądkowe, które powstały na bazie etanolu. 

Wiesz, że twoja skóra głowy jest wrażliwa, a alkohol zadziała na nią wysuszająco? Nie musisz zupełnie rezygnować ze stosowania kropli na porost włosów. Sięgnij po wodne krople żołądkowe.

Jak prawidłowo stosować serum z kwasem hialuronowym? Ten prosty błąd popełnia niemal każda z nas>>

Jak działają na włosy krople żołądkowe?

Krople żołądkowe to nic innego jak po prostu ziołowa nalewka, którą zazwyczaj stosuje się w przypadku niestrawności żołądkowych. Okazuje się jednak, że krople pomagają nie tylko na ból brzucha – rozwiązują wiele częstych problemów związanych z porostem włosów. Jak to możliwe?

W składzie kropli żołądkowych mogą znaleźć się:

  • wyciągi z korzenia kozła lekarskiego
  • liście mięty pieprzowej
  • ekstrakt z dziurawca
  • korzeń goryczki
  • liście rumianku

To tylko przykładowe propozycje ziół. Składy kropli żołądkowych różnych producentów mogą się delikatnie różnić, jednak zawsze krople bogate są w zioła – a te posiadają wiele drogocennych substancji i składników odżywczych.

I właśnie dzięki bogactwie ziół krople żołądkowe mają właściwości:

  • antybakteryjne i przeciwzapalne – dzięki czemu nie tylko stanowią profilaktykę przed łupieżem, ale również zapobiegają namnażaniu się bakterii i powstawaniu innych chorób skóry głowy. Działaniem przeciwzapalnym charakteryzują się zioła dziurawca, kozła lekarskiego i gorzkiej pomarańczy.
  • łagodzące – zioła mięty pieprzowej koją podrażnienia, chłodzą i odświeżają – skóra głowy dzięki temu zostaje odżywiona i wzmocniona.
  • stymulujące wzrost włosów – cebulki włosów zostają pobudzone do pracy dzięki właściwościom dziurawca. Dodatkowo, bobrek trójlistkowy hamuje wypadanie włosów. Zawarte w mięcie pieprzowej minerały i substancje odżywcze (między innymi żelazo, magnez, potas i wapń) odżywiają cebulki, co także pozytywnie wpływa na ich kondycję.
  • regulujące pracę sebum – kozłek lekarski odpowiada za regulacje pracy gruczołów łojowych.

Jakie efekty daje stosowanie kropli żołądkowych na włosy?

Po krople żołądkowe przede wszystkim sięgają osoby, którym marzą się gęste, bujne włosy. A to dlatego, że wcierka z kropli świetnie pobudza cebulki do wzrostu i jednocześnie zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Stosowanie kropli żołądkowych jako wcierki sprawia, że włosy:

  • stają się gęstsze – pojawia się więcej baby hair, wypadanie jest rzadsze, a włosy rosną szybciej niż wcześniej,
  • dłużej pozostają świeże – przetłuszczanie włosów jest mniejsze w związku z tym, że krople wpływają na regulację wytwarzania sebum,
  • nie są skłonne do rozdwajania się i łamania – krople wpływają na zamknięcie łuski włosa, co sprawia, ze są wygładzone i bardziej odporne na uszkodzenia.

Jak widać, regularne stosowanie wcierki może sprawić, że włosy będą rzadziej się przetłuszczać, pozostaną odbite u nasady i świeże. Ich ogólny stan ulegnie poprawie, a przede wszystkim – włosów będzie coraz więcej.

5 trendów w pielęgnacji, które są już nieaktualne. Mogą szkodzić skórze i przyśpieszać jej starzenie się>>

Na co uważać przy stosowaniu kropli żołądkowych na włosy?

Zanim zaczniesz używać kropli żołądkowych jako wcierki, zwróć uwagę na kilka kwestii:

  1. Zioła mogą uczulać – przed nałożeniem kropli na skórę głowy, zrób próbę uczuleniową i sprawdź, czy nie masz alergii na żaden ze składników. Nałóż krople na skórę (na przykład dłoni) i sprawdź po upływie 24 godzin, czy nie zareagowała w żaden alarmujący sposób.
  2. Zrezygnuj z używania wcierki, jeśli planujesz spędzić cały dzień na słońcu – niektóre z ziół – między innymi dziurawiec i rumianek – mają działanie fotouczulające.
  3. Wiele kropli posiada w swoim składzie etanol lub inny alkohol – przed użyciem nie zapomnij o rozcieńczeniu kropli.
  4. Wybierz krople o najprostszym, w pełni naturalnym składzie. Dodatkowe substancje mogą zadziałać podrażniająco.
  5. Nakładaj krople tylko i wyłącznie na skórę głowy. Nie ma sensu wcierać produkt na włosy na długości, a już w żadnym wypadku nie nakładaj kropli na końcówki. Alkohol zawarty w kroplach ma silne działanie i może negatywnie wpłynąć na delikatne końce włosów. Jeśli chcesz odżywić włosy na długości, zrezygnuj z kropli, a zamiast tego sprawdź, jak działa żółtko na włosy zniszczone.
  6. Krople żołądkowe mają specyficzny zapach. Jeśli wyjątkowo ci przeszkadza, wcieraj krople przed wieczornym myciem. Przez noc zapach kropli powinien całkowicie zniknąć. Może też pomóc podwójne umycie włosów i nałożenie odżywki o ulubionym zapachu.
  7. Ze względu na zawartość alkoholu działanie nawet rozcieńczonych kropli jest dość mocne, dlatego staraj się nie trzymać wcierki na głowie dłużej niż 60 min.

Opinie internautek

Większość internautek skupia się na efektach związanych z porostem włosów. Okazuje się, że po stosowaniu kropel włosy zaczynają rosnąć w miejscach, w których do tej pory ich nie było – linia włosów się przesuwa, pojawia się coraz więcej baby hair.

„Polecam wcierkę z kropel żołądkowych, jest świetna i w 100% naturalna! Po 4 tygodniach stosowania miałam pełno babyhair i włosy były dużo bardziej puszyste” (nataliii89, forum netkobiety.pl)

Co więcej – włosy rosną szybciej. Jeśli więc zależy ci na zapuszczeniu włosów, wcieranie kropli żołądkowych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

„Mnie pomogły. Normalnie rosną mi ok. 1 cm na miesiąc, a jak zrobiłam test, to po miesiącu urosły mi 3,5 cm” (asiakr, forum vitalia.pl)

Natomiast wśród wad wcierki z kropli żołądkowych internautki wskazują na nieprzyjemny zapach – niestety, zioła pachną specyficznie i nie każdemu może to przypaść do gustu. Dlatego też staraj się nie zostawiać na głowie wcierki przez całą noc – wówczas poduszka może przesiąknąć ziołowym zapachem, przez co jeszcze trudniej będzie się go pozbyć.

„Wiem, że to zabrzmi bardzo dziwnie, ale mi na wypadanie włosów (…) pomogło wcieranie na noc w skórę głowy kropli żołądkowych, zapach średni, ale wcieranie co 2-3 dni przez miesiąc znacznie zmniejszyło problem” (d.orota, forum ovufriend.pl)

Nie tylko właściwości kropli żołądkowych zostają dostrzeżone w pielęgnacji włosów. Coraz więcej spożywczych czy leczniczych produktów zmienia swoje przeznaczenie. Między innymi wspominana jest gencjana – na włosy działa koloryzująco.

3 najważniejsze witaminy, których potrzebuje twoja skóra. Odmładzają, regenerują i dodają blasku>>

Jak zrobić wcierkę z kropli żołądkowych?

Zrobienie wcierki z kropli żołądkowych jest wyjątkowo proste i przede wszystkim – tanie. Buteleczka kropli żołądkowych, która wystarczy naprawdę na długo, to koszt jedynie 3-8 złotych. Niska cena przy dużej wydajności i świetnych efektach sprawia, że krople żołądkowe przewyższają drogeryjne wcierki.

Składniki potrzebne do zrobienia wcierki:

  • 2 łyżki wody
  • 2 krople żołądkow

Jak stosować?

  1. Rozcieńcz krople w wodzie.
  2. Przelej wcierkę do niewielkiej buteleczki i porcjami nakładaj produkt na skórę głowy. Ewentualnie możesz użyć wacików, pipety lub strzykawki i za ich pomocą przenieść krople na skórę głowy.
  3. Wmasuj dokładnie wcierkę w skórę.
  4. Jeśli masz więcej czasu – pozostaw wcierkę na 45-60 min na skórze głowy. Dla wzmocnienia efektu, owiń włosy ręcznikiem lub załóż czepek – pod wpływem ciepła substancje odżywcze lepiej wnikają w strukturę włosa.
  5. Następnie spłucz wcierkę i umyj włosy.

Jak często nakładać wcierkę z kropli żołądkowych? Z pewnością nie musisz używać jej przed każdym myciem. Efekty powinnaś dostrzec już po używaniu wcierki 1-2 razy w tygodniu.

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy i zauważysz, że mocne działanie ziół wywołało podrażnienia – wydłuż częstotliwość użytkowania. Co więcej, nawet jeśli żadne skutki uboczne się nie pojawią, po 3-4 miesiącach regularnego stosowania poleca się przeprowadzić przerwę w kuracji.

Zbyt częste stosowanie wcierki (zwłaszcza na bazie alkoholu) może sprawić, że skóra głowy i włosy zostaną przesuszone. Wówczas zadbaj o nawilżenie – zobacz, jak stosować kolagen na włosy.