Czym jest i jak działa mocznik?

Mocznik naturalnie występuje w naszym naskórku, wchodząc w skład MNF i stanowi około 1% jego masy. U dzieci jest to już około 7%, jednak u osób starszych jego ilość może zmaleć ośmiokrotnie. Niedobory tego składnika mogą prowadzić do poważnych chorób skórnych takich jak łuszczyca i egzema. Dlatego właśnie o skórę należy zacząć dbać jak najwcześniej, by nie obudzić się z problemem suchego naskórka czy mało sprężystej skóry.

Kremy z mocznikiem w kosmetyce wykorzystywane są od dawna, pierwszy krem z syntetycznym mocznikiem powstał w 1943 roku. Syntetyczny mocznik został jednak pozyskany po raz pierwszy przez niemieckiego chemika już w 1828 roku. Substancję tą uzyskuje się z amoniaku, ma postać białego krystalicznego proszku oraz rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. W składzie mocznik widnieje pod nazwą UREA, im wyżej na liście składników tym jest go więcej.

Mocznik jest humektantem, czyli wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje je w naskórku. Bezpośrednio nawilża tak jak na przykład aloes i gliceryna. Nawilżenie jednak warto domknąć emolientem, który zapobiega uciekaniu wody ze skóry i tworzy na niej ochronny film. W przypadku kremów czy balsamów z mocznikiem nie musimy się tym martwić, producent na pewno wziął to pod uwagę i najpewniej sama baza kremu jest substancją zabezpieczającą.

Kto powinien używać kremów z mocznikiem?

Krem z mocznikiem przede wszystkim powinny stosować skóry suche, wrażliwe lub dojrzałe. Mocznik silnie nawilża i regeneruje, dlatego skóry suche będą szczególnie zadowolone. Do tego mocznik jest składnikiem bardzo rzadko uczulającym, więc znajdziemy go bardzo często kosmetykach dla alergików! Nie podrażni nawet skóry wrażliwej i w zależności od stężenia może zadziałać delikatniej lub mocniej nawilżająco. Skóra dojrzała najbardziej potrzebuje ujędrnienia i nawilżenia – to właśnie zagwarantuje nam dodatek mocznika.

Kremy z mocznikiem stosujemy również przy skórach atopowych, alergicznych czy spalonych zbyt długim opalaniem. Kremy ze stężeniem 50 mocznika mają działanie silnie złuszczające, wykorzystuje się je przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i egzemy. Mocznik przyspiesza proces regeneracji skóry, zapobiega powstawaniu blizn i łagodzi podrażnienia, co jest bardzo istotne, gdy potrzebujemy ukojenia skóry po zbyt długim pobycie na słońcu.

Maści i kremy z mocznikiem są często elementem kuracji dermatologicznej również w przypadku trądziku. Właściwości antybakteryjne, złuszczające i nawilżające sprawiają, że taki krem nie zapycha porów. Złuszczanie przy wyższych stężeniach (30 i powyżej) lub nawilżanie przy niższych (5, 10, 15 lub 20) powoduje, że jest to bardzo dobry wybór przy trądziku. Redukuje blizny, zapobiega powstawaniu nowych zmian trądzikowych oraz nawilża, co przekłada się na regulacje wydzielania sebum (jeśli skóra jest tłusta) i zmniejszenie przetłuszczania.

Jak wybrać najlepszy krem z mocznikiem?

Wybierając krem z mocznikiem, powinniśmy kierować się pożądanym efektem, miejscem stosowania oraz rodzajem naszej skóry. Różne stężenia i różne formuły mają zupełnie inne zastosowania. Balsamu używamy na całe ciało, maści punktowo a krem może być do twarzy, rąk lub stóp.

Balsam z mocznikiem najczęściej ma stężenie 10, czyli działające antybakteryjnie. Jednak pamiętajmy, że antybakteryjny nie znaczy wysuszający! Decydując się na takowy produkt, wcale nie wysuszymy skóry, lecz po prostu nawilżymy. Może pomóc w walce z wypryskami na przykład na plecach czy ramionach – gdzie nie stosujemy tak rozbudowanej pielęgnacji, jak na twarzy.

Maść z mocznikiem 50 jest stosowana tylko w kuracjach dermatologicznych. Właściwości silnie złuszczające wykorzystuje się przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, egzemy i łuszczycy.

Krem z mocznikiem 40 posiada już delikatniejsze działanie złuszczające. Stosujemy go w peelingach do twarzy, jak i do ciała. Krem 30 jest bardziej skomplikowany. Mocznik 30% również może złuszczać i wykorzystywany jest w peelingach do skóry głowy w formie żelu. W kremach jednak polecany jest bardziej dla skór z tendencją do rogowacenia.

Kremy do rąk z mocznikiem mają najczęściej już wspomniane 30%. Dobrze sprawdzi się do skóry bardzo przesuszonej, wymagającej wyjątkowej pielęgnacji. Stężenie to widocznie zmiękcza naskórek i pomaga utrzymać nawilżenie.

Preparaty z mocznikiem 10 i 20 zmiękczają naskórek i wspomagają przenikanie innych substancji aktywnych. Stężenia poniżej 10 po prostu nawilżają, zmiękczają i utrzymują wilgotność nawet w bardzo przesuszonej skórze. Kremy z taką ilością mocznika tworzone są do pielęgnacji twarzy, ciała, stóp i dłoni.

Kremy z mocznikiem: jak je stosować?

Kremy do twarzy z mocznikiem stosujemy rutynowo jak każdy inny krem do twarzy. Po oczyszczeniu delikatnym środkiem myjącym (na przykład pianką czy żelem) oraz zastosowaniu toniku wklepujemy i wmasowujemy krem w skórę. Aplikację najlepiej rozpocząć od wewnętrznej do zewnętrznej części twarzy kierując ruch delikatnie w górę. W ten sposób możemy wykonać delikatny masaż twarzy i wzmocnić działanie kosmetyku. Pod krem dla lepszego efektu możemy zastosować serum, jednak nie jest to konieczne.

Krem do rąk z mocznikiem też stosujemy dosyć zwyczajnie. Nakładamy, kiedy występuje potrzeba i wcieramy w dłonie. Najprawdopodobniej pozostawi lekki film na skórze, jednak nie będzie to tłusta warstwa ani nic z tych rzeczy. Ręce pozostaną otulone produktem i świetnie nawilżone.

Krem do pięt z mocznikiem wykorzystujemy do złuszczania naskórka i nawilżenia nawet bardzo przesuszonych stóp. Krem o mniejszej zawartości mocznika możemy użyć zwyczajnie, jednak taki złuszczający polecam nałożyć za 2 godziny oraz ubrać grube skarpetki. Taka kuracja przyda się przed wakacjami, by dobrze wyglądać w letnim obuwiu.

 Efekty stosowania kremów z mocznikiem.

Mocznik w kremie wykazuje właściwości nawilżające, jest humektantem i wiąże wodę w skórze. Takiego efektu możemy spodziewać się po niższych stężeniach w każdym rodzaju produktu. Mocznik również silnie regeneruje naskórek, napina skórę oraz nadaje jej aksamitny wygląd.

W walce z trądzikiem mocznik też nie jest obojętny. Odblokowuje on pory, dzięki czemu nie obciąża skóry i zapobiega powstawaniu nowych pryszczy i zaskórników. Produkty z mocznikiem często zalecane są przez dermatologów, również sprawdzą się w przypadku cer mieszanych – gdzie część twarzy potrzebuje mocnego nawilżenia a część regulacji wydzielania sebum.

Mocznik działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Taki wybór będzie świetną profilaktyką, szczególnie jeśli uczęszczamy na basen czy korzystamy z pryszniców hotelowych. Tego typu działanie jednak nie wysusza, a świetnie nawilża i regeneruje skórę. Właściwości antybakteryjne mają też znaczenie w produktach do rąk – oczywiście nie zastąpi to żelu antybakteryjnego, lecz da dodatkową ochronę.

Kosmetyki z mocznikiem. Te kremy mają świetne opinie.