Kremowanie to zabieg popularny we Francji, który u nas jest jeszcze mało znany, choć daje rewelacyjne efekty. To dobra alternatywa dla olejowania włosów, które nie zawsze służy cienkim, delikatnym pasmom sprawiając, że stają się płaskie i oklapnięte. Dzięki kremowaniu kosmyki wyglądają na gładsze, bardziej miękkie i lśniące, a jednocześnie zachowują objętość.

Czym jest kremowanie włosów?

Na czym polega kremowanie włosów? Procedura ta wygląda mniej więcej tak samo jak olejowanie, tyle, że do zabiegu używa się kremu – na przykład do rąk, do twarzy czy balsamu do ciała (więcej o tym, jak wybrać odpowiedni kosmetyk do kremowania przeczytasz niżej). Wyróżnia się kremowanie na mokro i na sucho. 

Kremowanie włosów na mokro sprawdzi się gdy masz więcej czasu i chcesz solidnie zregenerować fryzurę. Zmocz pasma i po odsączeniu z nadmiaru wody włosów równomiernie rozprowadź niewielką ilość kremu. Odczekaj 15-30 minut, aby kosmyki wchłonęły substancje odżywcze. To minimalny czas, który potrzebny jest do tego, by zabieg dał zadowalające efekty. Jeśli twoje kosmyki wymagają solidnego odżywienia, bo są ekstremalnie suche i matowe, możesz pozostawić krem przez kilka godzin. Jak zmyć z włosów produkt? Umyj włosy delikatnym szamponem, który nie zawiera SLS. Krem o wiele łatwiej zmyć, gdy wcześniej zemulgujemy go, tzn. chwilę przepłuczemy pasma ciepłą wodą.

W celu optymalnej regeneracji fryzury wykonuj kremowanie co 2-3 dni. Dla podtrzymania efektów kuracji wystarczy, że zabieg będziesz powtarzać raz na tydzień.

Można też wykonać kremowanie na sucho. Należy wówczas nakładać krem na włosy na sucho, bez mycia, na przykład gdy są spuszone i wymagają szybkiego wygładzenia. Kosmetyk je zdyscyplinuje i zabezpieczy przesuszone końcówki. Najlepiej porcję kremu lub balsamu rozgrzać w dłoniach, a następnie nałożyć na pasma.

Dla kogo kremowanie to dobra metoda pielęgnacji?

Zastanawiasz się, czy kremowanie to zabieg odpowiedni dla twojego typu włosów? Mamy dobrą wiadomość: sprawdza się on przy każdym rodzaju włosów, niezależnie od porowatości włosów. Kremowanie włosów polecane jest szczególnie do włosów wysokoporowatych i włosów kręconych. Pomaga je ujarzmić, wygładzić, nadaje im zdrowy blask oraz elastyczność.

W przypadku włosów cienkich oraz u osób, które mają problem z przetłuszczaniem się włosów, lepiej unikać nakładania kosmetyku od skóry głowy. Skupiamy się wówczas na końcach włosów

Kremowanie włosów - jakie daje efekty?

Efekty kremowania włosów, na jakie możesz liczyć to:

  • odżywienie włosów i ich nawilżenie,
  • mniejsza łamliwość włosów,
  • większy połysk,
  • mniejsze puszenie (szczególnie w przypadku kremowania włosów kręconych).

Czym kremowanie różni się od olejowania?

Kremowanie może dać ci lepsze efekty pielęgnacyjne niż olejowanie przynajmniej z trzech powodów.

Po pierwsze, kremy mają lżejszą konsystencję niż oleje. Dzięki temu lepiej nadają się do odżywiania cienkich, delikatnych pasm. Posiadaczki tego typu kosmyków często skarżą się, że nawet po zmyciu oleju szamponem ich pasma wydają się tłuste, oklapnięte i łatwo tracą objętość w ciągu dnia. Kremowanie jest zdecydowanie mniej obciążające i pozwala im dłużej zachować świeżość fryzury – choć tak jak w przypadku olejowania, musisz odpowiednio dobrać ilość aplikowanego produktu. Pasma nie mogą być „oblepione” kremem, wystarczy gdy nałożysz go tyle, by kosmetyk pokrył równomiernie włosy, ale nie był widoczny i nie „mazał” się. Dla lepszego efektu możesz podczas aplikacji wygładzać pasma dłońmi, dzięki czemu będą bardziej sypkie i proste po umyciu i wysuszeniu.

Drugim powodem, dla którego kremowanie może być lepszym wyborem niż olejowanie, jest to, że kremy zawierają więcej substancji nawilżających niż oleje. W ich składzie oprócz emolientów (substancji natłuszczających) są humektanty, witaminy i ekstrakty roślinne. Mają one większą zdolność do przenikania w głąb struktury włosa, przez co odżywiają go od środka.

I wreszcie trzeci powód – kremowanie jest po prostu łatwiejsze niż olejowanie. Olej ma rzadką konsystencję i łatwo przesadzić z jego ilością podczas nakładania. Krem dużo łatwiej dozować, a jego aplikacja jest mniej praco- i czasochłonna. Stąd kremowanie to dobra opcja dla początkujących dziewczyn, które dotąd nie stosowały żadnej z tych metod pielęgnacji włosów.

Jaki produkt wybrać do kremowania włosów?

Czym kremować włosy? Do zabiegu kremowania włosów najlepiej sprawdzi się krem do rąk lub balsam do ciała. Formuła, którą wybierzesz powinna zawierać naturalne olejki oraz masła, np. shea, kakaowe, które najlepiej natłuszczają, chronią i nabłyszczają pasma. Gliceryna, mocznik, wosk pszczeli, ekstrakt z aloesu, witaminy A i E to także popularne składniki kremów do rąk i do twarzy, które świetnie wpłyną na kondycję włosów.

Chcesz wybrać krem do kremowania odpowiedni dla twoich włosów? Nie wiesz, jaki krem będzie najlepszy? Oto kilka kosmetyków, które ze względu na dobry skład, sprawdzą się w pielęgnacji zniszczonych włosów w domu.

PHYTO 7 Nawilżający krem do codziennej pielęgnacji na bazie 7 ekstraktów roślinnych

To produkt, któremu od lat wierne są Francuzki. Przeznaczony jest specjalnie do kremowania włosów i nie pozostawia tłustej warstwy, dzięki czemu może być używany także na co dzień, do odświeżenia fryzury poprzez kremowanie włosów na sucho. Używając go nawilżysz i wygładzisz pasma, a jednocześnie nie obciążysz ich.

L´Occitane, Krem do rąk z masłem shea

Kultowy krem francuskiej marki zawiera aż 20% odżywczego masła shea, a także olej kokosowy, wyciąg z miodu i z lnu. Wyróżnia go także wysoka zawartość naturalnych emolientów.

Avon, Odżywczy krem do twarzy, rąk i ciała z masłem kakaowym

Wzbogacony o masło kakaowe krem doskonale nawilży suche pasma. Ma piękny, kakaowy zapach, który długo pozostaje na włosach. Jest bardzo wydajny – duże opakowanie 400 ml kosztuje tylko kilkanaście złotych i starczy ci na kilka tygodni kremowania co 2-3 dni.

Ziaja, Krem arganowy na dzień i na noc

W zgrabnym słoiczku zamknięty jest bardzo odżywczy krem, w którego składzie znajdziesz nawilżającą włosy glicerynę oraz naturalny olej arganowy tłoczony na zimno. 

Green Pharmacy, Kojący krem półtłusty rumianek

Ten tani krem (za opakowanie zapłacisz mniej niż 10 złotych) zawiera zaskakująco dużo naturalnych składników, które odżywczo działają na włosy. W jego składzie znalazłyśmy olej makadamia, masło shea, ekstrakt z rumianku i glicerynę.

Sylveco, Krem brzozowo-rokitnikowy z betuliną

Krem do twarzy polskiej marki ma rewelacyjny skład – na szczycie listy składników znajdują się olej sojowy, jojoba, wosk pszczeli, olej z pestek winogron i rokitnikowy. To prawdziwa odżywcza bomba dla skóry i dla włosów.

Nivea Creme, krem do twarzy na dzień

Znany od lat krem Nivea w charakterystycznej, granatowej puszce znany jest ze swojego uniwersalnego działania. To ulubiony kosmetyk wielu blogerek-włosomaniaczek, które z powodzeniem wykorzystują go do kremowania suchych pasm. Co prawda jego bazą jest parafina, która nie do końca służy wszystkim rodzajom skóry, ale na włosy działa jak okluzyjny opatrunek, który zatrzymuje wilgoć wewnątrz włosa i wygładza go. Ten tani i łatwo dostępny krem może być dobrym wyborem na początek twojej przygody z kremowaniem.

Sprawdź też: Domowe maski do włosów, które poprawią ich gęstość i nadadzą połysk